Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Plaťte i za naše zákazníky, žádají soukromí lékárníci kraje

  17:14aktualizováno  22:39
Téměř pět tisíc žádostí o proplacení regulačních poplatků předali soukromí lékárníci krajským úřadům. Tvrdí, že jim jde o zrovnoprávnění všech občanů. Tedy hlavně těch, kteří bydlí daleko od krajské lékárny, kde by mohli kupovat léky bez třicetikorunového regulačního poplatku.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Nejvíce žádostí, přes dva a půl tisíce, předali zástupci Grémia majitelů lékáren v Moravskoslezském kraji. V ostatních krajích, kde se žádosti předávaly, se jejich počet pohyboval mezi šesti a osmi sty.

Počet žádostí v krajích:

Pardubický - 700
Královéhradecký - 650
Moravskoslezský - 2 635
Olomoucký - 840
Celkem - 4 825

Zdroj: Grémium majitelů lékáren

"Je to do značné míry způsobeno situací v Moravskoslezském kraji, zejména polohou. Jsou tady oblasti, které jsou výrazně vzdálené od krajských zařízení, lidé odtud těžko pojedou do krajských zařízení, aby ušetřili třicet korun," sdělil iDNES.cz předseda Grémia majitelů lékáren Marek Hampel.

Velká část pacientů je podle něj situací znechucena, a proto poplatky raději zaplatí, aniž by si dále nárokovali jejich proplacení krajským úřadem.

Podle Hampla bude grémium pokračovat s předáváním žádostí o proplacení i v dalších krajích.

Cílem je rovnoprávnost

"Jde nám o to, aby zákazníci našich soukromých lékáren zůstali rovnoprávnými občany s ostatními, tedy s těmi, kterým kraj nahrazuje poplatky," řekl předseda pardubického okresního sdružení České lékárnické komory Jiří Zimák, který na krajský úřad přinesl 725 žádostí nespokojených pacientů.

Do Bruselu míří kvůli poplatkům další stížnost

Dalších 33 jich sem přivezl pracovník malé soukromé lékárny z Brandýsa nad Orlicí. "Slíbil jsem pacientům, že jejich žádost o dar na položku za recept osobně předám," řekl Jakub Janáček.

Soukromí lékárníci podle svých slov nevytvářejí cílenou kampaň proti kraji. "Pacientům, kteří vyjádřili nespokojenost se systémem hrazení poplatků, jsme nabídli, ať o dar požádají kraj formou darovací smlouvy," řekl Václav Šeda, který provozuje dvě lékárny ve Vysokém Mýtě.

Hejtman Pardubického kraje Radko Martínek na každou žádost odpoví dopisem, který ale pacienty nejspíš moc neuspokojí. "Vysvětlím jim, že poplatky jsme mohli zrušit jen tam, kde na to máme síly a možnosti. Tedy ve zdravotnických zařízeních, která spadají pod kraj," řekl Martínek.

Podle něj mohou vlastníci a zřizovatelé jiných zdravotnických zařízení také poskytnout svým pacientům úhradu regulačních poplatků jako dar. Nemohou je však posílat s potvrzením, že zaplatili regulační poplatek, na krajský úřad, aby jim kraj tyto poplatky proplatil.

"Pacienti, kteří si vyzvedli léky v lékárně, kterou kraj nezakládá ani nezřizuje, nemohou očekávat, že jim kraj proplatí regulační poplatky, neboť k tomu se kraj nikdy nezavázal," uvádí v dopise lékárníkům krajská radní pro zdravotnictví Markéta Tauberová.

Peníze se vyplácet nebudou, rozhodli ve středních Čechách

Ve středních Čechách dostal krajský úřad asi šest stovek žádostí občanů o proplacení poplatku ze soukromé lékárny. Krajská rada v čele s Davidem Rathem ale rozhodla, že nikomu peníze nevyplatí.

Žádosti lidí na kraj se scházely asi na čtyřiceti sběrných místech v kraji, například v obchodech nebo i domácnostech některých Středočechů. Iniciátoři je poté hromadně přepravili do Prahy na krajský úřad.

Prvních šest set žádostí kraj přijal, další várku už zaměstnanci krajské podatelny odmítli. Předkladatelům prý chyběly plné moci od lidí, jejichž osobní údaje na žádostech byly.

"Vyhodili nás s tím, že tam máme osobní údaje, a že tudíž musíme mít plnou moc od těch občanů nebo že musí každý z nich přijít sám. Zajímavé je, že u první várky to na podatelně nikomu nevadilo,“ řeklajedna z iniciátorek.

Podle Ratha sice jeho zaměstnanci pochybili, žádný trest jim ale nehrozí. Byli prý překvapeni ze situace.

Kraje: My jsme v tom nevinně

Soukromí lékárníci nejvíc kritizují diskriminaci lékárenské péče. "To, co zavedla vláda sociální demokracie v krajích, je sice hezké gesto, ale jen pro pacienty, kteří bydlí ve městech, kde jsou krajské lékárny nebo řetězce, které poplatky za své klienty hradí," řekl Šeda.

Kraj se ale nařčení brání. "Poplatky jsou věcí ministerstva zdravotnictví, které je zavedlo, tam by si lidé měli stěžovat," vzkázal hejtman Martínek nespokojeným lidem.

Po měsíci, kdy kraj zavedl darovací smlouvy v krajských zdravotnických ústavech, přiznává většina lékárníků ztráty, někteří z nich uvažují o propouštění zaměstnanců. Navíc hrozí, že kvůli malým příjmům zavřou výdejny léků v malých městech nebo na vesnicích.

Výdejny léků zřídili soukromí lékárníci v menších městech nebo vesnicích, kde ordinoval lékař, a tak se tu vyplatila i pobočka lékárny - výdejna léků. Nyní majitelé výdejen léků zvažují, že je zruší.

Kde se odpouští poplatky

Přehled zařízení, ve kterých za pacienty hradí poplatky kraj

Regulační poplatky řeší každý kraj jinak. "Vzniká chaos pro lékárny i pacienty, který musí s konečnou platností odstranit centrálně stát. Naší aktivitou se pouze snažíme zmírnit kroky, které jsme nezpůsobili," řekl předseda Grémia majitelů lékáren Marek Hampel.

Soukromí lékárníci chtějí žádosti svých zákazníků sbírat tak dlouho, dokud se - podle jejich slov - poplatky spravedlivě nevyřeší v lékárnách všech regionů v republice.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Proti přijímání uprchlíků je téměř 70 procent Čechů, ukázal průzkum

(Ilustrační snímek)

Téměř sedmdesát procent Čechů si myslí, že Česká republika by vůbec neměla přijímat uprchlíky ze zemí postižených...

Fischer odškodněn za blokovaná letadla nebude, neuspěl ani u Ústavního soudu

Václav Fischer

Firma spoluvlastněná podnikatelem Václavem Fischerem nemá nárok na 330 milionů korun, které žádala po státu jako...

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...Najdete na iDNES.cz