Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Platí se záchranka? A očkování? Odpovídá ministerstvo

  11:28aktualizováno  11:28
Kolem toho, jak bude fungovat reforma zdravotnictví, za co všechno se bude platit a za co ne, existuje ještě hodně nejasností. Na nejčastější otázky čtenářů MF DNES odpovídá ministerstvo zdravotnictví ústy svého mluvčího Tomáše Cikrta.
Kdy budeme u lékaře platit? Na otázky čtenářů MF DNES odpovídá ministerstvo. Ilustrační foto

Kdy budeme u lékaře platit? Na otázky čtenářů MF DNES odpovídá ministerstvo. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

ZBYTEČNÉ KONTROLY
Když se platby u lékaře stanou jeho příjmem, co zabrání vysokému počtu návštěv? Nebudou lékaři ve svém zájmu zvát lidi více na kontroly? A co když nemám těch 30 korun?

Výsledky spotřeby konzumace piva a cigaret naznačují, že třicetikorunu má každý Čech. Pokud ne, je to kandidát hmotné nouze, a je tedy od poplatků osvobozen. Otázka tedy zní, zda pacient musí chodit na kontroly, které jsou zbytečné z hlediska zdravotního stavu. O tom má pacient se svým lékařem mluvit a ptát se, co a proč s ním dělá.

Průměrně inteligentní dospělý člověk zbytečnou prohlídku pozná, možná ne napoprvé, ale napodruhé určitě. Lékař, který by pacienty zval zbytečně, by brzo přišel o klientelu. Ale oni lékaři určitě nebudou zvát nikoho zbytečně z jiného jednoduchého důvodu – vyšetření, které musí provést, aby měli nárok na poplatek, trvá minimálně 15 minut a to se jim za 30 korun opravdu nevyplatí.

LÉKAŘ A VYŠETŘENÍ
Pacient přichází do specializované proktologické poradny, je vyšetřen a objednán k vyšetření konečníku. Bude za něj platit? Dál je poslán na kolonoskopii a s výsledkem se vrátí zpět do poradny. Zaplatí další dva poplatky?

Ne. Poplatek za návštěvu lékaře je vázán na provedení klinického vyšetření. Za laboratorní a diagnostické vyšetření ani za vyzvednutí výsledků se už neplatí.

JAK V ZÁCHRANCE
Nikde se nehovoří o poplatcích za sanitní službu. Bude pacient platit, když se nechá přivézt sanitou?

Ne. Tento poplatek se nyní nezavádí, protože by to bylo administrativně náročné. Nicméně další pokračování reformy neopomine ani "dopravní služby" ve zdravotnictví.

BEZDOMOVCI BEZ PENĚZ
Jak to bude s bezdomovci, když je policie posílá do nemocnic jako do hotelů?

Bezdomovci jsou přeci spoluobčané nás ostatních, takzvaně "ctihodných" občanů. Je naší spoluodpovědností, respektive městských zastupitelů a radních, aby před tímto fenoménem nezavírali oči. Bezdomovci potřebují pomoc obvykle ještě předtím, než se dostanou do nemocnice.

Zejména velká města by měla mít centra pomoci, která by neměla být suplována nemocnicemi. Pokud už čerpají zdravotní péči, nelze jim ji odmítnout. Od poplatků budou osvobozeni, jen když předloží potvrzení o hmotné nouzi. Jinak jim vzniká dluh a nemocnici ztráta.

U ZUBAŘE
Některé stomatologické výkony vyžadují více návštěv. Musel jsem jít s korunkou k zubaři pětkrát, než byl výkon hotov. Budu platit každou takovou návštěvu?

Ano.

ALERGICI A OČKOVÁNÍ
Jsem alergik a každý měsíc chodím na vakcínu 
objednává mě doktor. Budu platit za každou návštěvu?

Ne. Očkování je považováno za prevenci a ta je z poplatků vyjmuta.

DOPLATKY DO LIMITU
Jak je to přesně se stropem pěti tisíc ročně? Započítá pojišťovna do této částky i doplatky za léky, u kterých existuje levnější varianta?

Pojišťovna do limitu započítá jenom doplatek za nejlevnější variantu léku. Pokud ovšem lékař na receptu vyznačí, že trvá na předepsaném, byť dražším léku (pro což musí mít medicínský důvod, který je schopen uhájit před pojišťovnou), pak se do limitu počítá doplatek za tento lék, a nikoliv za nejlevnější variantu. Poradit, která je levnější varianta léku, a případně ji pacientovi nabídnout a vyměnit za ni drahý lék, může od 1. ledna 2007 i lékárník.

ROVNÁTKA ZA POPLATEK
Jak je to u ortodontisty? Kromě materiálu, který musí člověk za rovnátka zaplatit, je nutné někdy i týden nebo dva navštěvovat specialistu 
ortodontistu, aby zkorigoval různé vylézající drátky, které způsobují otlaky a ranky. Bude každá návštěva zpoplatněná?

Ano, pokud by se jednalo o klinické vyšetření. Ortodontista je totiž zubní lékař.

ROČNÍ LIMIT
Kdo a jak bude sledovat, kdy překročím částku pět tisíc? Jak se dozví lékaři a lékárny, že už nemusím platit? Mám jako pacient nárok někde zkontrolovat svoje vynaložené náklady na léky či ošetření? Která zdravotní pojišťovna bude peníze vracet?

Limit je povinna ze zákona hlídat a peníze po jeho překročení vracet zdravotní pojišťovna, u níž jste pojištěn. Pacient, který pojišťovně nevěří, si může schovávat své účty, které mu musí na vyžádání vydat lékař, lékárník nebo zdravotnické zařízení v okamžiku placení. Jinak ale půjde o automatický proces, který budou mít na starosti počítače. Další kontrolou jsou výpisy z účtu, který vám musí pojišťovna zaslat.

OTAZNÍK NAD REHABILITACÍ
Jak to bude s rehabilitacemi? Když budu mít deset procedur, jakým způsobem se to bude platit?

Máte patrně na mysli fyzioterapii a té se poplatky netýkají.

LÉKY V ORDINACI
Co když mi lékař dá léky v ordinaci? Budu mu za to platit, když to není na recept?

Lékař není oprávněn vydávat (nebo dokonce prodávat) léky v ordinaci. Může pouze podat lék v souvislosti s provedeným výkonem. Žádný lékař nesmí vydávat léky na recept, a tedy ani za to účtovat poplatek, to smí jen lékárník.

PLATÍ TĚHOTNÉ?
Zajímalo by mě, zda výjimka pro těhotné, že neplatí, bude platná i mimo pravidelná vyšetření 
to je asi pětkrát za těhotenství. Jsem těhotná a musím k lékaři i dvakrát za týden...

Na těhotné se vztahuje paragraf o takzvané dispenzární péči, čili na jakékoliv prohlídky související s těhotenstvím se poplatky nevztahují. Může se však samozřejmě stát, že si budoucí maminka třeba zlomí nohu – pak bude platit jako všichni ostatní. Čili prohlídky spojené s těhotenstvím neplatíte, vše ostatní, co s těhotenstvím nesouvisí, ano.

DÁRCI NEPLATÍ
Jsem pravidelný dárce krve či plazmy. Mám tedy nějaké úlevy či osvobození od poplatků u lékaře?

Jste osvobozen od poplatku při vyšetření lékařem transfuzní služby při odběru krve, plazmy nebo kostní dřeně. Jiné úlevy zatím nemáte.

ANTIKONCEPCE
Když půjdu na gynekologii pro recept na antikoncepci, budu platit?

Antikoncepce není hrazena z veřejného zdravotního pojištění, čili se jí netýká poplatek za recept. Pokud vás přitom lékař i vyšetří, zaplatíte 30 korun za návštěvu. Pokud si vyšetření hradíte sama, poplatek nehradíte.

POČTY BALENÍ LÉKŮ
Je nějak omezen počet balení léků na receptu? Lze očekávat, že pacienti budou žádat co nejvíce balení na recept.

Lékař bude moci předepsat maximálně 3 balení najednou. Výjimka je možná po schválení revizním lékařem pojišťovny. Také zavedeme takzvaný opakovaný recept, kdy si chronicky nemocný pacient může pro svůj stále stejný lék dojít do lékárny na jeden recept několikrát, vždy, když mu zásoby dojdou.

NA VETERINĚ
Jak to bude s veterinou? Bude se platit za návštěvy a recepty i tam?

Poplatky samozřejmě ne! Služby veterinární medicíny nejsou napojeny na systém veřejného zdravotního pojištění. Proto se za ně platí v hotovosti už dnes a poplatky nepřibudou.


Kdy a kdo platí

Poplatky se zavádějí od 1. ledna. Platí je všichni včetně dětí, a to za návštěvu u lékaře spojenou s vyšetřením 30 korun, za návštěvu pohotovosti 90 korun, za pobyt v nemocnici 60 korun na den a noc a za každý lék na receptu 30 korun.

Platit se nebude, když člověk přijde k lékaři jen na injekci nebo na preventivní prohlídku nebo si nechat předepsat recept. Stejně tak se nebude platit za vyšetření, kam lékař pacienta sám pošle – například na rentgen a podobně.

Od poplatků jsou osvobozeny těhotné ženy, když prohlídky souvisí s těhotenstvím.


Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

Tvůrce Kanceláře Blaník opouští Seznam. Důvodem jsou neshody s vedením firmy

Z natáčení filmu Prezident Blaník

Lobbista Tonda Blaník bouchl do stolu. Tvůrce, který oceňovaný seriál vytváří, opouští internetovou televizi Stream...

Další z rubriky

Meteorologové varují před sněhovými jazyky, může nasněžit i 40 centimetrů

Sníh v okolí Ještědu

Meteorologové varují před sněhovými jazyky, které se mohou tvořit v horských oblastech od nedělního poledne do...

Muž, který naváděl dceru, aby pálkou zbila Romy a muslimy, dostal podmínku

Výřez z videa kolujícího na sociálních sítích.

Případ videa, na kterém nezletilá dívka buší baseballovou pálkou do polštáře a podle otce si má představovat, že se...

Čuba zůstává senátorem, i když není k sehnání a na jednání nejezdí

Noví senátoři zvolení ve Zlínském kraji - František Čuba (vlevo) a Ivo Valenta.

Senátor František Čuba už déle než rok nedojíždí na jednání horní komory parlamentu a nebývá k zastižení ani ve své...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.