Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nový ředitel VZP bude brát stejně jako jeho předchůdce 225 tisíc měsíčně

  13:26aktualizováno  18. prosince 16:56
Nový generální ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek bude mít měsíční plat 225 tisíc korun hrubého. Je to stejná částka, jakou bral předchozí ředitel Pavel Horák. Shodná zůstává i výše roční odměny, která může být až 1,3 milionu korun.

Zdeněk Kabátek (vlevo) vystřídal na postu generálního ředitele VZP Pavla Horáka (vpravo). (26. listopadu 2012) | foto: Vít ŠimánekČTK

Výši platu nového generálního ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP)schválila třicetičlenná správní rada pojišťovny na prvním zasedání pod vedením nového šéfa rady a náměstka ministra zdravotnictví Petra Noska.

"Zástupci KSČM byli proti, někteří další členové správní rady včetně mě jsme se zdrželi hlasování o tomto bodu," řekl iDNES.cz poslanec LIDEM a člen správní rady Jiří Rusnok.

"Návrh podal pan Nosek, jako koaliční poslanec jsem ho nijak nerozporoval," uvedl poslanec ODS a člen správní rady Boris Šťastný.

"Plat zůstal ve snížené výši, nebyl jiný návrh," sdělil pro iDNES.cz v pondělí večer Nosek. Původní plat ředitele VZP totiž do letoška činil 250 tisíc hrubého.

Stejný plat jako Kabátek měl i jeho předchůdce Pavel Horák, který se na listopadovém jednání správní rady k 1. prosinci funkce vzdal.

O roční odměně pro ředitele VZP ještě rada rozhodne, zatím činí 1,35 milionu ročně

Podobně jako Horák by i Kabátek, který dosud pracoval jako ředitel odboru na ministerstvu zdravotnictví, měl mít k měsíčnímu platu roční odměnu. Ta může dosáhnout až šestinásobku jeho platu, tedy 1,35 milionu.

"Vzhledem k 150miliardovému obratu VZP a platům jiných řediteůl státních či polostátních podniků je to odpovídající," míní Nosek.

Podobně mluví i Šťastný. "Plat beru jako úměrný obratu 150 miliard korun ročně a vedení podniku o čtyř tisících zaměstnancích. Ale debatu o něm vést nechci, ve slušné společnosti se lidi o platech moc nebaví," doplnil politik.

"Nebyl jsem proti, protože je logické, že v platu bude určitá kontinuita a VZP obhospodařuje ročně desítky miliard korun, za které má odpovědnost. Nebyl jsem ale ani pro, protože čekám na výsledky pana ředitele Kabátka," uvedl Rusnok.

Podle Noska Kabátek bude mít nárok na odměnu až od začátku roku 2013 a její výše se ještě může změnit. "Kritéria a výše odměny pro příští rok budou stanoveny na příští správní radě," konstatoval náměstek ministra zdravotnictví.

Řešil se prodej i nemovitostí ve vlastnictví VZP

Správní rada měla na programu také kontrolu plnění zdravotně-pojistného plánu, IZIP a prodej nemovitostí.

Bod k firmě IZIP správní rada nakonec neprojednala. Vrátí se k němu na některém z budoucích zasedání. Jde o to, že VZP se musí rozhodnout, zda a případně jak změní svůj vztah k firmě IZIP, kterou z 51 procent vlastní. Variant je několik - od prodeje akciového podílu přes rozdělení firmy IZIP na dvě části až po odkup celého podílu ve firmě IZIP.

Z materiálu o prodejích majetku vyplynulo, že VZP dosud prodala v letošním roce pět nemovitostí za celkovou cenu 49,7 milionů korun. Dalších 19 zcela či zčásti vlastněných budov se v budoucnu chystá ještě prodat.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti v přímém přenosu

Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti a zahraniční politice

Debatu osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice sledujte v úterý od 16 hodin v přímém...

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...Najdete na iDNES.cz