Plat nemusí růst, zklamal právník čtenáře

Léto je časem dovolených, ale i brigád a prvních pracovních zkušeností čerstvých absolventů. Čtenářům iDNES proto odpovídal expert na pracovně-právní legislativu Jaroslav Jakubka. Zajímalo je třeba to, zda má zaměstnavatel povinnost pravidelně zvyšovat platy nebo jak dlouhá může být pracovní doba.

ODPOVĚDI ČTĚTE ZDE

Hlavně mladí lidé shánějí na léto brigádu. Firmy během prázdnin hledají studenty zejména pro manuální, nekvalifikované a nejméně placené práce - převládají nabídky ze stavebnictví nebo potravinářského průmyslu.

Často se nabízí vykládání zboží, roznášení letáků, úklid, práce v pokladně či ostraha objektu. Přestože studenti mnohdy vykonávají stejnou práci jako běžný zaměstnanec, jejich finanční ohodnocení tomu neodpovídá.

Čistá hodinová mzda se pohybuje od 20 do 55 korun, vyšší je jen málokdy, většinou za kancelářskou práci ve firmách jako záskok za pracovníky na dovolené.

"Nabídka prací je u nás z osmdesáti procent nekvalifikovaná," říká David Dvořák ze Studentské burzy práce v Ústí nad Labem. "Jedná se o krátkodobou výpomoc, ale najdou se i odbornější práce. Na tyto pozice firmy většinou chtějí starší studenty, zejména vysokoškoláky."

Někdy mohou studenti uplatnit zkušenosti ze školy. "Záleží na konkrétních podmínkách firem a možnostech studenta - rozhoduje věk, jeho schopnosti a především aktivita," doplňuje.

Není pravidlem, že by se mzda studentů lišila podle typu vykonané práce, rozhodující je spíše lokalita. Hodinová mzda se může lišit i o čtyřicet korun, nejvyšší odměny jsou v Praze, o něco méně si studenti vydělají na Moravě a v severních Čechách.

ČTĚTE TAKÉ:
Brigády: často manuální za málo peněz


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video