Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Plány na novou přehradu v Beskydech budí už nyní emoce

  9:20aktualizováno  9:20
Ministerstvo průmyslu a obchodu vytipovalo šest lokalit pro výstavbu přečerpávacích vodních elektráren. Jedna z nich by mohla vzniknout ve Slavíči nedaleko přehrady Morávka v Beskydech. Mezi místními obyvateli plány vyvolaly pořádný rozruch.

Přehrada Morávka v Beskydech, nedaleko v lokalitě Slavíč by měla vzniknout druhá vodní nádrž pro přečerpávací elektrárnu. | foto: Povodí Odry

Když se v Morávce zeptáte, kde by mohla stát nová přehrada, řada lidí vás hned naviguje. "Je to o několik metrů dál, směrem do kopce," říká jedna z obyvatelek .

Přečerpávací elektrárna totiž pro místní není novinkou. Plánovala se tam zhruba už před čtyřiceti lety. "Tenkrát to byl alternativní návrh - buď Dlouhé Stráně v Jeseníkách, nebo Slavíč. Přijeli sem geologové, vodohospodáři, vodotechnici - byli se podívat, která lokalita bude vhodnější," přibližuje Jiří Čaputa, který má v Morávce chatu a o přehradách také přednáší.

Vodní elektrárny

Přečerpávací vodní elektrárny by mohly vyrůst v oblasti Smědavy v Jizerských horách, v Červené jámě a Šumném v Krušných horách, v lokalitě Spálená a Velká Morava v Jeseníkách nebo ve Slavíči v Beskydech.
Záleží ale jen na investorech, zda je postaví všude.

"My jsme ale tenkrát měli kliku, protože v době jejich návštěvy bylo velké sucho. Asi šest týdnů nepršelo, takže v potoce nebyla žádná voda. Naopak v Jeseníkách jí bylo dost. Rozhodli se proto, že tady stavět nebudou," říká.

Investice bude velmi nákladná

I když Slavíč na ministerstvu označili za nejvhodnější lokalitu, Jiří Čaputa nepředpokládá, že by se do jejího budování někdo pustil. " Je to sice rychle návratná investice, ale je tak nákladná, že pochybuju, že by takovou elektrárnu dneska někdo stavěl."

Místní lidé mají na elektrárnu smíšené názory, úřady zase říkají, že mají málo informací k tomu, aby se tím vážněji zabývaly.

Kdy a jestli vůbec se bude stavět zatím není jasné. "Jedná se o lokality, kde by bylo technicky, místně i realisticky možné tyto elektrárny postavit," říká mluvčí ministerstva Jiří Sochor. Podle něj bude ministerstvo projekt pouze autorizovat, financovat jej mají soukromí investoři.

Dlouhé Stráně - horní nádrž

Dlouhé Stráně - horní nádrž

"Informací, které máme, je strašně malinko, těžko z toho tedy něco vyvozovat. Může to pro nás mít pozitivní i negativní dopad," poukazuje starosta Morávky Zdeněk Ševčík a dodává, že se obává snížení kvality vody.

"V nádrži je jedna z nejkvalitnějších vod. Myslím, že při přečerpávání by se její kvalita zhoršila. Může se také stát, že by nám ubylo obyvatel. Ale nikdo zatím přesně neví, o jak velké území se jedná." Pozitivní by mohlo být třeba zvýšení turistické atraktivity a možná i zaměstnanosti. "Ale těžko spekulovat," říká Ševčík.

Jiří Čaputa jezdí na Morávku na chatu. Myslí si, že se přečerpávací elektrárna

Jiří Čaputa jezdí na Morávku na chatu. Myslí si, že se přečerpávací elektrárna postaví na jiných místech v zemi.

Lidé, kteří v malebné obci bydlí, se v názorech různí. "Mě by se to nedotklo, takže s tím problém nemám. Naopak takovou změnu bych uvítal," říká třeba Jiří Chovanec.

Stejně tak proti nejsou ani manželé, kteří bydlí u cesty ke Slavíči. "Byl by to samozřejmě asi zásah do rázu krajiny, ale co naděláme, my o tom nerozhodujeme," říkají. "Samozřejmě, že by se nám to nelíbilo, kdybychom se kvůli tomu museli stěhovat. Byli bychom totiž na dně přehrady," reagují další.

"Nemáme na stole žádnou žádost, o plánu víme jen z novin, takže je předčasné to komentovat. Samozřejmě bychom z toho ale velkou radost neměli," říká Tomáš Myslikovjan ze Správy CHKO Beskydy.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Privatizací OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise

Na těžní věži Dolu Darkov zavlál černý prapor. Tři horníci po vznícení metanu...

Okolnostmi privatizace těžební společnosti OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise. Poslanci ji z iniciativy...

Vydražte ve středu na iDNES.cz pivní láhve a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Ve středu od 9:00 se na portálu iDNES.cz uskuteční tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner...

Silný vítr vyvrátil vánoční strom v Jablonci, nový vztyčí až po trzích

Nahnutý strom v Jablonci nad Nisou.

Silné poryvy větru naklonily během úterý vánoční jedli na Mírovém náměstí v Jablonci nad Nisou. Hrozilo tak její...Najdete na iDNES.cz