Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zemanovy vize: pád vlády, změna volebního systému, lekce pro ČSSD

  20:07aktualizováno  20:07
Miloš Zeman je prvním českým prezidentem, kterého zvolil lid. Domnívá se proto, že má silnější mandát a posílila i jeho pozice jako mluvčího občanů. Své plány, jak naloží s podporou 2,7 milionu voličů, už nastínil v několika rozhovorech.

Jaké jsou plány Miloše Zemana? (ilustrační foto) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Následující přehled plánů na nejbližší týdny a měsíce Miloše Zemana vychází z jeho rozhovorů v České televizi, v televizi Prima a Českém rozhlase, kde přímo mluvil o hlasu lidu a hlasu Božím: "V tomto smyslu je nesporně pozice prezidenta jako mluvčího občanů daleko silnější, pokud byl zvolen přímou volbou." Jak tedy se svou silnou pozicí hodlá naložit?

1Pár dní volna a začít sestavovat tým

Do inaugurace, tedy složení slibu a nástupu do funkce zbývá Miloši Zemanovi měsíc a týden. "Teď budu chvíli odpočívat, ale pak nastoupí tvrdá práce s přípravami na převzetí úřadu." (...) "Ještě před inaugurací se sejdu s pracovníky kanceláře prezidenta, seznámím se s organizační strukturou a budu se ptát lidí, zda chtějí zůstat, nebo odejít. Sám nikoho vyhánět nebudu, s výjimkou dvou jmen, která jsem mnohokrát uvedl. Dost Jaklů, dost Hájků. Dost politiků na Pražském hradě."

2Akutní problém: doplnění Ústavního soudu

Jména tří soudců bude muset nový prezident co nevidět poslat do Senátu ke schválení: třem soudcům totiž skončil desetiletý mandát a Václavu Klausovi se za ně nepodařilo u senátorů prosadit náhradu.

"Udělám vše pro to, abych Senátu předložil návrh nejpozději do měsíce, maximálně dvou poté, co se ujmu funkce prezidenta. Budu to konzultovat s Pavlem Rychetským (předsedou Ústavního soudu, pozn. red.), s představiteli Senátu včetně předsedů jednotlivých klubů. Domnívám se, že na základě těchto konzultací se podaří navrhnout kandidáty, kteří budou průchozí."

3Nový šéf NKÚ: Libor Michálek?

Funkce prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu je už rok neobsazená. Parlament nedokázal prezidentu Klausovi navrhnout žádné jméno.

"Vyjádřil bych přání, aby se ctihodný zákonodárný sbor ráčil dohodnout, koho mi navrhne. A pokud nebudou mít kandidáta, rád se sejdu s předsedy parlamentních klubů a budeme diskutovat o někom, kdo dokáže korupci vzdorovat. Napadl mě pan Michálek, který prokázal určitou míru statečnosti a nezkorumpovatelnosti (bývalý šéf fondu životního prostředí Michálek upozornil na korupci na ministerstvu - pozn. red.).

4Nečasova vládo, třes se!

Hlavním Zemanovým heslem bylo Stop této vládě. A hned po zvolení dal najevo, že vládě nepřeje nic jiného než pád.

"Nevidím vlastně žádný velký krok, který by tato vláda udělala dobře. Myslím, že jsou to špatné kroky, ať už jde o důchodovou reformu, ať už jde o to, že u nás je fakticky pořád rovná daň místo progresivního zdanění, měl jsem velké výhrady k církevním restitucím. Je-li vláda držena stranou, která nevzešla ze svobodných voleb, stranou LIDEM, bylo by na místě, aby byly předčasné volby. Pro vládu, která má osm procent veřejné podpory, by byly záchranou." (...) "Vzpomeňte si na nedávnou vzpouru šesti poslanců ODS, kdy už se zdálo, že vláda padne. Není vyloučeno, aniž bych to chtěl jakkoliv iniciovat, že k nějaké vzpouře dojde i v blízké budoucnosti."

5"Přátelé" z ČSSD dostanou lekci na sjezdu

Sociální demokraté Zemanovi hned po zvolení blahopřáli a pozvali svého někdejšího člena a předsedu na svůj jarní sjezd.

"Zůstanu čestným předsedou Strany práv občanů Zemanovců. Budu tuto stranu volit, ale nebudu se do její kampaně jakkoliv zapojovat." (...) "Bohuslav Sobotka už mě pozval na sjezd ČSSD a já slíbil, že tam určitě přijedu." (...) "Bohužel současná ČSSD je negativistická a nenabízí reálná řešení."

6Ekonomický program: investice, nejen spotřeba

Nejen sociální demokraty, ale i vládu hodlá prezident Zeman přesvědčovat o nutnosti zvýšit podíl investic ve výdajích státního rozpočtu.

"Česká ekonomika trpí hrozbou budoucí zaostalosti z toho důvodu, že je podinvestovaná. Vytýkám sociální demokracii, že tuto ekonomickou zásadu nevzala za svou a že ji nemá nikde v programu, protože investice nemají volební právo. Ale chceme-li zachránit českou ekonomiku, musíme se z krize proinvestovat."

7Kdo prosadí zákon o majetkových přiznáních

Vlajkovou lodí Zemanova programu byl zákon o prokázání původu peněz a majetku jakožto protikorupční nástroj. Prezident nemůže předkládat zákony, proto bude hledat spojence.

"Nevylučoval bych, že za pokus to stojí i při současném složení parlamentu. V Senátu nepochybuju a možná, že i ve Sněmovně se najde mírná většina pro tento zákon." (...) "Jsem hluboce přesvědčen, že bez majetkových přiznání korupci nezničíte. Všechny ty žvásty o korunním svědkovi a tak dál... To je natírání zábradlí na potápějícím se parníku. Mafiána potrestáte tím, že mu zabavíte nakradený majetek."

8Žádné amnestie, žádné milosti

Zeman slibuje, že si nechá na Hradě najít podklady k amnestii, kterou na Nový rok vyhlásil Václav Klaus.

"Zcela jistě budu chtít vědět, kdo ji připravil. Budu velmi rád, když se zjistí, kdo ten zločin, jak já říkám, připravil. Pak bych se případně dozvěděl, koho mám z té hradní kanceláře vyhodit." (...) "Milosti udělovat nebudu, to platí i pro pana Kajínka. Ale přimlouval bych se za obnovu jeho řízení, aby pokud možno bylo přeloženo od plzeňského soudu někam jinam."

9Změna volebního systému: voliči, sestav si kandidátku

Nejradikálnějším návrhem, který zatím Miloš Zeman představil, je změna systému voleb do Poslanecké sněmovny. I pro ni bude hledat podporu u poslanců a senátorů.

"Navrhuji systém, který se osvědčil v komunálních volbách, kdy dostanete třeba deset kandidátek, na téměř každé z nich najdete jednu nebo dvě zajímavé osobnosti a můžete si sestavit kandidátku sami. Nejste pod tím stranickým diktátem. Bude to nutit všechny strany, aby na kandidátky dávaly skutečné osobnosti, lidi, kteří mají důvěru občanů."

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...Další z rubriky

Nejen kvóty, žaloba z Bruselu Česku hrozí i za špinavý vzduch, varuje expert

Tak vypadá centrum Ostravy pod smogovou poklicí.

Začalo období roku, kdy se zase budeme dusit. Ačkoli stále slyšíme, že je nutné hlavně ve městech dělat pro zlepšení...

V Krkonoších platí třetí lavinový stupeň, sledované svahy jsou nestabilní

Hledání „zavalených“. (19.března 2015)

Horská služba vyhlásila v Krkonoších třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové stupnice. Podle horalů jsou nyní...

Chlapec přišel o mámu i babičku. Lidé založili sbírku, poslali mu miliony

Malý Martínek na snímku ještě v náruči své maminky

Tříletý chlapec ztratil v jednom okamžiku mámu i babičku. Ujala se ho sice jeho čtyřiadvacetiletá teta, ale okolí se...

8 tipů na dárky pro prarodiče
8 tipů na dárky pro prarodiče

Připravili jsme pro vás hned osm tipů na dárky, které potěší babičku i dědečka.Najdete na iDNES.cz