Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nikotin pod kůží, pesticidy do plic. Na tabákových plantážích dřou děti

  20:01aktualizováno  20:01
Tabákový průmysl stojí za miliony případů poškozeného zdraví lidí po celém světě. Problémy však přináší už samotné pěstování tabáku. V Indonésii na plantážích pracují i malé děti, které trpí zdravotními nesnázemi kvůli nadměrnému vystavení nikotinu, pesticidům a dalším chemikáliím.

Na plantážích pracují i osmiletě děti. | foto: Marcus Bleasdale, Human Rights Watch

V tabákovém byznysu se protočí stovky miliard dolarů ročně. Zatímco o dopadech kouření na lidské zdraví byly popsány stohy papíru, mnohem méně se mluví o následcích pěstování tabáku v rozvojových regionech. Dobrým příkladem je Indonésie, kde na plantážích mnohdy pracují i osmileté děti. Jejich zdraví ohrožuje nejen tabák, ale také chemikálie a pesticidy.

Moderní otroctví jako důsledek nedostatku ryb. Trpí jím i malé děti

Dětskou práci využívá většina indonéských plantáží, jak uvádí nejnovější 119stránková zpráva organizace Human Rights Watch (kompletní zprávu v angličtině najdete zde).

„Tabákové společnosti vydělávají peníze a daní je zdraví indonéských dětí,“ uvádí ve zprávě Margaret Wurthová, která se v rámci HRW zabývá problematikou dětských práv. Dodává, že tabákové firmy by měly přebrat zodpovědnost a kontrolovat celý řetězec svých dodavatelů.

V souvislosti s dětskou prací na indonéských plantážích by se jednalo o významný krok. Indonésie je totiž pátým největším světovým producentem tabáku. Na jejím území se nachází přes 500 tisíc tabákových plantáží. Devadesát procent produkce pak pochází z oblastí centrální a východní Jávy a Západní Nusa Tenggara.

Zvracení a předávkování nikotinem

Právě na ně se zaměřili pracovníci HRW ve svém terénním průzkumu. Zpráva vychází z rozhovorů s 227 pracovníky tabákových plantáží, 132 z nich byli děti a mladiství ve věku osm až sedmnáct let. Většina z nich začala pracovat okolo 12 let na menších plantážích, které obhospodařují jejich rodiny. Ty pak tabák přeprodávají větším firmám.

Organizace Human Rights Watch kritizuje lhostejný přístup tabákových firem k...
Organizace Human Rights Watch kritizuje lhostejný přístup tabákových firem k...

Právě děti však prací na plantážích trpí nejvíce, píše al-Džazíra. Polovina z dotazovaných si stěžuje na nevolnosti, zvracení a mnoho dalších symptomů, které jsou běžně spojovány s předávkováním nikotinem. Dělníci na plantážích ho podle vědců absorbují skrze pokožku. Dlouhodobé vystavení tabáku může u dětí a mladistvých způsobit vývojové vady.

Třináctiletá Ayu tvrdí, že při práci na plantáži zvrací každý den. „Zvracela jsem, když jsem byla unavená ze sklízení a přenášení tabákových listů,“ popisuje. Stejně starý Rio popisuje další následky dlouhé práce na plantáži. „Bolí mě břicho a mám pocit na zvracení. Takhle to mám vždy, když jsem na plantáži moc dlouho. Cítím nevolnost, jako když jedete autem,“ vysvětluje.

Fotogalerie

Děti ve většině případů nemají na výběr. „Chci pomáhat rodičům vydělávat na živobytí,“ tvrdí 11letý Ratih, který pracuje na rodinné plantáži na Východní Javě. Podobný přístup má i 13letá Sinta z města Magelang. „Pracuji tady, abych ulehčila život rodičům,“ vysvětluje.

Vystavení nadměrnému množství nikotinu je však jen jedním z rizik práce na plantáži. Produkce musí vzkvétat, a proto i menší farmáři hojně využívají celou řadu chemikálií, hnojiv a pesticidů. Ty mohou mít dlouhodobé neblahé zdravotní následky od respiračních problémů až po rakovinu, uvádí server New York Times. Všichni pracovníci na plantážích včetně dětí přicházejí s pesticidy do kontaktu každý den a jen výjimečně používají ochranné prostředky.

Na plantážích pracují celé rodiny

Malé plantáže jsou většinou rodinný byznys. Přestože rodiče dobře vědí o zdravotních dopadech na děti, kvůli nízkým výkupním cenám tabáku si nemohou dovolit najímat dospělé.

„Moje děti mi pomáhají, takže ušetřím peníze z najímání dělníků,“ vysvětluje 40letý farmář Ijo. Kdyby to šlo jinak, své děti by nezaměstnával. „Samozřejmě, že nechci, aby na plantáži pracovaly moje děti, dělá se tam s celou řadou chemikálií, které jim mohou ublížit. Je to komplikované,“ tvrdí.

Většina dětí na plantážích pracuje po návratu ze školy a o víkendech. Některé však kvůli práci školní docházku zanedbávají. Čtrnáctiletá Sari před lety snila, že se stane zdravotní sestrou. Kvůli tíživé finanční situaci rodiny však musela začít pracovat na plantáži. Návrat podobných „odpadlíků“ do školních lavic je přitom podle HRW velmi obtížný. Bez vzdělání však mají jen minimální naději na lepší život.

Schéma dodavatelského řetězce tabáku.

Na levném tabáku vydělávají velké nadnárodní koncerny a na ně navázané indonéské tabákové firmy. K těm největším patří PT Djarum, PT Gudang Garam Tbk, a PT Nojorono Tobacco International. Další dvě lokální firmy pak spadají přímo pod velké mezinárodní společnosti British American Tobacco a Philip Morris International.

Podle mezinárodních úmluv o lidských právech mají velké tabákové společnosti povinnost doložit „čistý původ“ tabáku. Jeho produkce by například neměla profitovat z dětské práce. Při obchodování s asijskými prodejci je však kontrola původu tabáku problematická. Putuje totiž od malých farmářů přes několik zprostředkovatelů, kteří tabák po legislativní stránce „očistí“, píše The Guardian.

Mdlá legislativa v Indonésii

Náprava podmínek na plantážích tak v dohledné době nepřijde. „Pokud tabákové firmy ani netuší, odkud jejich tabák pochází, neexistuje žádný způsob, jak bychom mohli děti chránit před zdravotními riziky práce na plantáži,“ myslí si Wurthová.

Krvavé nepálské cihly na stavbu projektů ze Západu vyrábějí i děti

Dětská práce je v Indonésii dlouholetým problémem. Zákony zde stanovují minimální věk pro nástup do regulérního zaměstnání na 15 let. Od 13 do 15 let pak mohou děti a mladiství vykonávat pouze lehké práce, které neohrožují jejich zdraví.

V prostředí, kde se vyskytují chemikálie, mohou povoleno pracovat od 18 let. Do této kategorie by tak měla spadat i práce na plantážích. Běžně zde však pracují i osmileté děti.

Indonésie se v minulosti dostala pod palbu mezinárodní kritiky kvůli svým benevolentním zákonům v souvislosti s kouřením. Zákony sice zakazují prodávat tabákové výrobky dětem, postih za porušování legislativy je však minimální. Výsledek? Bezmála čtyři miliony dětí dětí ve věku od desíti do čtrnácti let začnou každý rok kouřit. Ve věku pod deset let tabákové výrobky pravidelně užívá 239 tisíc dětí. Více než 40 milionů dětí trpí následky pasivního kouření.

Podívejte se, jaké podmínky panují na tabákových plantážích v Indonésii:


Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, na jihu Moravy vyhlásili kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Doprava na dálnici D1 stále stojí, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémová místa policie zprovoznila v...

Další z rubriky

Severokorejský voják u výslechu řekl, že před zběhnutím zabil člověka

KLDR prý pronásledováním dezertéra porušila podmínky příměří

Severokorejský voják, který v listopadu přeběhl ze Severní do Jižní Koreje a byl při tom několikrát postřelen, při...

V Libanonu hoří hory odpadků. Míří i do vašich plic, varují aktivisté

Libanon se potýká s čím dál vyššími horami odpadu, který někdo navíc tajně...

V Libanonu už roky nekontrolovaně rostou hory odpadků, které po nocích někdo zapaluje. Hořící plasty nebezpečně...

Před 50 lety KLDR zajala USS Pueblo. Jaderná válka byla na spadnutí

Plavidlo USS Pueblo na archivní snímku

Přesně 50 let v úterý uplynulo od jednoho z nejvíce ponižujících incidentů v dějinách americké armády. V lednu 1968...

Najdete na iDNES.cz