Zástupci kanadských vyšetřovatelů a policejních sborů oznamují na tiskové...

Zástupci kanadských vyšetřovatelů a policejních sborů oznamují na tiskové konferenci v Torontu, že zatkli dva muže podezřelé z plánování teroristického útoku na vlaky. | foto: AP

Útok na vlaky v Kanadě plánovala al-Káida z Íránu, tvrdí policie

  • 17
Kanadská policie zadržela dva muže podezřelé z plánování teroristického útoku na železnici. Podezřelí nejsou kanadskými občany a chtěli údajně spáchat útok na vlak nebo trať v širší oblasti Toronta. Policie se domnívá, že za plánem stojí teroristická síť Al-Káida, konkrétně její íránské "elementy". Oba podezřelí už během úterý stanuli před soudem.

První z mužů byl v Torontu obviněn z "teroristického spolčení" a přípravy vražd za pomoci teroristické organizace. Před soud se má 35letý Ráid Džásir znovu dostavit 23. května. Jeho údajný 30letý komplic Šiháb Saghajr u soudu v Montrealu prohlásil, že je obviňován na základě pouhých "zdání". Policie se domnívá, že za plánem stojí teroristická síť Al-Káida, konkrétně její íránské "elementy".

Saghajr z Montrealu a Džásir z Toronta sice nejsou kanadskými občany, oba však v zemi podle policie strávili "významnou dobu". Podle tiskových agentur jeden z mužů pochází z Tuniska a druhý je Palestinec s občanstvím Spojených arabských emirátů. Oba se prý řídili instrukcemi, které dostávali od členů Al-Káidy v Íránu. Není však prý důvod se domnívat, že plánovaný útok byl nařízen íránským teokratickým režimem. "Toto je první známý plán útoku Al-Káidy v Kanadě," řekl na tiskové konferenci kanadský policejní důstojník Doug Best.

Před soudem se v úterý v doprovodu rodičů a bratra jako první objevil Džásir.

Podle AP měl dlouhý vous, na sobě černou košili. Džásirovi bylo sděleno obvinění z "teroristického spolčení" a přípravy vražd za pomoci teroristické organizace. Soud rovněž přijal požadavek obhájce obviněného, Johna Norrise, na zákaz zveřejňování důkazů a obsahu svědectví do příštího předvolání.

Druhý muž, podezřelý ze stejných skutků, byl dnes nejdřív formálně předvolán před soud v Montrealu. Prohlásil, že je podezírán na základě skutků a slov, která jsou ve skutečnosti "pouhým zdáním". Soudce jej pak přerušil s tím, že byl formálně splněn zákon, podle něhož musí být člověk předběžně vyslechnut u soudu v dané provincii do 24 hodin od zatčení.

Saghajr je ve vazbě, kde čeká na formální vydání zatykače orgány provincie Quebec, což by se mělo stát ještě v úterý. Pak může být podezřelý převezen rovněž k torontskému soudu.

Teherán se od plánovaných útoků distancoval

Kanadská policie se domnívá, že zatčená dvojice byla schopna útok provést, ale veřejnost prý zatím nebyla bezprostředně ohrožena. Útok byl "určitě ve fázi plánování, ale nehrozil bezprostředně", citovala policii agentura Reuters. Podle agentury DPA chtěli v oblasti Toronta vyhodit do povětří most, a tím přimět vlak k vykolejení.

Teherán se od komplotu distancoval. "Stavíme se proti jakékoli teroristické a násilné akci ohrožující životy nevinných," prohlásil mluvčí íránské diplomacie Ramín Mehmanparast. Zdůraznil, že uskupení jako Al-Káida nemají s Íránem nic společného "ani politicky, ani ideologicky". Naopak obvinil Kanadu, že nepřímo pomáhá Al-Káidě svou podporou syrských rebelů.

Za "směšné" a "falešné" označil kanadské zprávy i šéf íránské diplomacie Alí Akbar Sálehí. Kanaďané a Íránci přitom nemají diplomatické vztahy od loňského roku, kdy Kanada uzavřela své velvyslanectví v Teheránu a vypověděla íránské diplomaty z Ottawy.

S dopadení podezřelých pomáhala i FBI

Některým členům Al-Káidy bylo podle AP po útěku z Afghánistánu dovoleno usadit se v Íránu, kde se však nalézají pod přísnou kontrolou. "Téměř nepozorovaně Írán koncem roku 2001 přijal některé z nejvýznamnějších vůdců Al-Káidy," napsal loni americký odborný časopis Foreign Policy. Írán je podle něj pro teroristy v mnoha ohledech bezpečnější než Irák, Pákistán nebo Jemen, protože USA mají značně omezenou možnost zaútočit v Íránu.

Írán je ale převážně šíitský, zatímco Al-Káidu vedou sunnité. Teherán je také ostře proti afghánskému hnutí Tálibán, u kterého svého času nalezli útočiště představitel Al-Káidy Usáma bin Ládin a jeho spolubojovníci.

Vyšetřování plánovaného útoku se vedle kanadských bezpečnostních složek účastnila také americká federální policie FBI. K dopadení obviněné dvojice pomohl policii tip od muslimské komunity. Podle jejích členů jde o důkaz toho, že většina kanadských muslimů si přeje žít v klidu.

Kanada se podle agentury AFP až dosud zdála být ušetřena mezinárodního terorismu, sama se však stala živnou půdou pro verbování islamistů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video