Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Planetka se může srazit se Zemí v roce 2029

  10:37aktualizováno  10:37
Rok: 2029, den: 13. duben. To je datum, kdy by se Země mohla srazit s planetkou označenou jako 2004 MN4. Nové těleso objevili v červnu američtí astronomové z observatoře Kitt Peak v Arizoně. Mohli ho ale pozorovat jen po dvě noci, proto se jeho dráhu podařilo upřesnit až teď.

Podle astronoma jihočeské hvězdárny na Kleti Miloše Tichého je to navíc první těleso, jehož pravděpodobnost srážky na desetistupňové Turínské stupnici dosáhla stupně 4. To znamená pravděpodobnost 60:1. Taková situace dosud nenastala.

"Na druhou stranu toto číslo ale také znamená, že může být nebezpečí po získání ještě přesnějších dat na 98 procent vyloučeno," vysvětlil astronom.

Dosud byla totiž planetka sledována jen z Austrálie a jižních oblastí Spojených států. Až se dostane na severní oblohu, budou ji pozorovat i evropské observatoře. "Chystáme s k tomu i na Kleti," řekl Tichý.

NASA: Není třeba se bát
Odborník amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír Donald Yeomans ale podle kleťských kolegů říká, že zatím nemusí mít z planetky nikdo obavy. Podle něho je to spíš informace pro astronomy, kteří budou těleso dále pozorovat a analyzovat získaná data.

Velikost planetky 2004 MN4 se odhaduje na 440 metrů. Při srážce se Zemí by takové těleso způsobilo katastrofu. Při rychlosti 12,59 kilometru za sekundu by byla uvolněna energie 2200 megatun trinitrotoluenu.

Atomové bomby svržené na Hirošimu a Nagasaki, které zabily statisíce lidí, uvolnily energii 15 a 21 kilotun trinitrotoluenu, tedy každá méně než stotisícinu takové energie.

Exploze při srážce asteroidu se Zemí by podle fyzika Petra Kulhánka vymrštila do zemské atmosféry takové množství prachu a vody, že by nastala tma na několik měsíců až let.

Lidstvo by si poradilo, soudí vědci
Bez slunečního svitu by mizelo rostlinstvo, tedy potrava pro býložravce. Zbytky lidstva, které by katastrofu přežily, by si asi dokázaly poradit a přežít.

Rozsah katastrofy lze jen těžko odhadnout. Záleželo by také na tom, zda by asteroid dopadl na pevninu nebo do oceánu, uvedl fyzik. Podle vědců byla před mnoha miliony let podobná srážka příčinou vyhynutí dinosaurů.

Ve středu 29. září 2004 odpoledne proletěl kolem Země jeden z největších asteroidů za uplynulé století. K Zemi se nejvíc přiblížil v 15:37, a to na vzdálenost necelých 1 600 000 kilometrů. Modrou planetu minul rychlostí téměř 40 000 kilometrů za hodinu. Srážku vědci předem vyloučili. - více zde

Asteroid vystrašil vědce už lednu. Na Zemi byl málem vyhlášen poplach. Podle prvních odhadů se mohl srazit s planetou a způsobit katastrofu. Podle BBC dokonce někteří astronomové zvažovali informovat amerického prezidenta George Bushe. - více zde

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vláda USA kvůli sporům nemá peníze na provoz, nejde linka do Bílého domu

Cedule u Sochy svobody s oznámením, že kvůli neschválenému rozpočtu americké...

Američané se v pondělí probudili do třetího dne rozpočtového provizoria. Takzvaný shutdown ovlivňuje statisíce státních...

Italské Hnutí pěti hvězd otočilo, z programu škrtlo referendum o euru

Zakladatel Hnutí pěti hvězd Beppe Grillo a jeho nový šéf Luigi Di Maio v Římě...

Hnutí pěti hvězd v Itálii upustilo od klíčového bodu své dřívější agendy - referenda o euru. Nově je také ochotno jít...

Severokorejský voják u výslechu řekl, že před zběhnutím zabil člověka

KLDR prý pronásledováním dezertéra porušila podmínky příměří

Severokorejský voják, který v listopadu přeběhl ze Severní do Jižní Koreje a byl při tom několikrát postřelen, při...

Najdete na iDNES.cz