Plán pro Kosovo: částečná suverenita pod dohledem EU

  13:30aktualizováno  26. ledna 15:05
Jihosrbská provincie Kosovo je už sedm let pod správou OSN. To by se teď mělo změnit. Zvláštní zmocněnec Martti Ahtisaari předložil skupině mocností návrh na budoucí uspořádání provincie. Zveřejní ho nejspíš za týden. Kosovo by mělo získat některé atributy suverénního státu.

Bývalý finský prezident Martti Ahtisaari | foto: Profimedia.cz

INFOGRAFIKA: Kosovo - kolébka srbství

Obsah Ahtisaariho zprávy pravděpodobně zůstane tajný až do příštího pátku, kdy se s ním seznámí Srbové a kosovští Albánci.

Agentuře Reuters se však pod podmínkou anonymity podařilo získat vyjádření několika diplomatů z OSN. Ti tvrdí, že v dokumentu nejspíš nebude použit termín "nezávislost".

Bývalý finský prezident podle nich navrhne pro Kosovo omezenou suverenitu pod dohledem Evropské unie. Provincie, jejíž populaci tvoří z téměř devadesáti procent Albánci, by získala právo na členství v mezinárodních organizacích jako je Světová banka či Mezinárodní měnový fond.

Zpráva klade zvláštní důraz na ochranu práv srbské menšiny v Kosovu, napsala agentura AP. "Budeme mít zvláštní práva v oblasti bezpečnosti, zdravotnictví, školství a vzdělání," řekl Oliver Ivanovič, umírněný vůdce kosovských Srbů z etnicky rozděleného města Kosovska Mitrovica.

Zákony, které se budou týkat srbské menšiny, bude muset schválit většina srbských poslanců v kosovském parlamentu, napsala zase s odvoláním na bělehradský deník Večernje novosti agentura APA. Srbština se má stát v provincii druhým úředním jazykem.

Klíčovou roli by v Kosovu měla hrát EU, jejíž zástupce by mohl vetovat zákony a rozhodnutí tamní vlády. Měl by také pravomoc odvolávat úředníky, kteří nebudou jednat v souladu s novým statusem.

Zmocněnec pojede na Balkán
V kontaktní skupině, které Ahtisaari svůj plán předložil, zasedá šest mocností: Británie, Francie, Německo, Itálie, Spojené státy a Rusko. Jejich zástupci teď dokument odvezou k posouzení do svých zemí.

Ahtisaari pojede za týden na Balkán, aby s plánem seznámil kosovské a srbské politiky. Jeho pozice přitom nebude jednoduchá, protože Priština i Bělehrad ho podezírají, že nadržuje těm druhým.

Obě strany pak k dokumentu mohou vyjádřit svá stanoviska. Na nich záleží, zda se ve Vídni budou muset sejít k dalšímu jednání. Definitivní podobu kosovského statusu předá Ahtisaari generálnímu tajemníkovi OSN Panu Ki-munovi. Ten ho postoupí Radě bezpečnosti.

Co na to Rusko
Důležitým hráčem v jednáních o Kosovu je Rusko. Moskva je tradičním spojencem Srbů v Radě bezpečnosti a Bělehrad se spoléhá, že by případný návrh na úplné odtržení provincie vetovala.

Nahrávají mu i výroky ruského prezidenta Putina, který mimo jiné prohlásil, že "Rusko považuje za nepřijatelné vnutit řešení Kosova zvnějšku". Moskva také chce, aby se definitivní rozhodnutí odložilo až do doby, kdy bude mít Srbsko novou vládu.

Ruský prezident Vladimir Putin

Sedm let pod správou OSN
Dvoumilionové Kosovo, jehož rozloha je srovnatelná například se Středočeským krajem, je od června 1999 pod správou OSN. Tento jeho statut byl výsledkem dlouhodobého dramatického vývoje.

Situace v provincii nebyla vzhledem ke složitému etnickému složení nikdy úplně růžová. Nicméně během 90. let minulého století se prudce zhoršila poté, co tehdejší jugoslávský prezident Slobodan Miloševič začal omezovat autonomní práva kosovských Albánců.

Slobodan Miloševič

Násilnosti postupně přerostly ve dva roky trvající válku, během níž zahynulo na deset tisíc kosovských Albánců a dalších nejméně 800 tisíc jich muselo opustit své domovy.

Neudržitelnou situaci nakonec vyřešila Severoatlantická aliance leteckými útoky na jugoslávské cíle. Rezolucí Rady bezpečnosti z 10. června 1999 se pak Kosovo ocitlo pod správou OSN - i když formálně zůstalo součástí Srbska. V současné době tam na pořádek dohlíží asi 17 tisíc aliančních vojáků (včetně českých a slovenských).

Kolébka srbství
Nabízí se otázka, proč se vlastně Bělehrad odmítá Kosova vzdát. Jak už je na Balkáně zvykem, odpověď je třeba hledat v historii. Srbové považují Kosovo za nedílnou součást svého státu a jakousi kolébku srbství.

V roce 1389 se na Kosově poli odehrála velká bitva, v níž Turci porazili balkánská vojska, a otevřeli si tak cestu dále do Evropy. Srbové považují tuto bitvu za klíčový bod svých národních dějin a během staletí ji opředli mnoha hrdinskými mýty. Pro řadu z nich je tak představa samostatného Kosova nepřijatelná.

K národní hrdosti je navíc potřeba přičíst skutečnost, že v Kosovu se nacházejí některé důležité průmyslové komplexy a bohatá naleziště nerostných surovin.

Srbové tvoří v provincii sedmiprocentní menšinu, která neobývá žádné kompaktní území, ale je rozeseta po jednotlivých enklávách. Když v roce 1999 Kosovo opouštěli srbští vojáci, odešlo s nimi až čtvrt milionu místních Srbů. Báli se odvety ze strany Albánců.

Čekání na výsledek voleb
Vídeňská jednání o budoucím statutu Kosova začala už loni v únoru. Ahtisaari chtěl původně výsledky zveřejnit už koncem roku, ovšem když Srbové na 21. ledna 2007 vyhlásili předčasné parlamentní volby, rozhodl se počkat. Mezinárodní společenství se obávalo, že by jeho závěry mohly posílit pozici ultranacionalistů v Srbsku. - více zde

Ve volbách nakonec ultranacionalisté opravdu vyhráli, ale nebudou schopni sestavit vládu. Jejich koaliční potenciál je nulový. A tak příští kabinet s největší pravděpodobností vytvoří prozápadní demokraté. - více zde

Autoři:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Írán v noci zaútočil na Izrael raketami a drony

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Všechny zabijte, vyzval Islámský stát k útokům na čtvrtfinále Ligy mistrů

9. dubna 2024  12:33,  aktualizováno  15:43

Teroristická organizace Islámský stát (IS) zveřejnila výhružnou ilustraci, ve které vyzývá k útokům...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z léta opět do mrazů. V příštím týdnu bude i sněžit, varují meteorologové

11. dubna 2024  16:11

Léto se ještě zdaleka neblíží. Upozorňují na to meteorologové a dodávají, že podle všech modelů do...

Cimický osahával své pacientky. U soudu vypoví znalec, který minule nepřišel

16. dubna 2024  7:56

Hlavní líčení v případu psychiatra Jana Cimického, který je obžalován ze čtyř znásilnění a 35...

Vzácný verdikt. Soud v Rusku přiznal pozůstalým po oběti mučení vysoké odškodné

16. dubna 2024  7:49

Ruský soud nařídil vyplatit odškodné ve výši 3,8 milionu rublů (asi 977 000 Kč) příbuzným mladého...

Naděje pro Dlabajovou. Německý europoslanec Pieper na vlivný post nenastoupí

16. dubna 2024  7:21

Německý europoslanec Markus Pieper rezignoval několik hodin před svým nástupem na vlivný post...

Korespondenční volba je nutnost, řekla dcera Horákové. Fiala jí dal medaili

16. dubna 2024  6:31

Washington (Od zpravodajky iDNES.cz) Premiér Petr Fiala se po návštěvě u amerického prezidenta Joe Bidena v Bílém domě setkal s krajany...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...