Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Plán koalice proti korupci: státní firmy už nebudou trafikami pro expolitiky

  10:09aktualizováno  10:56
Expertní komise ODS, TOP 09 a VV se v noci dohodla na programu vznikající vlády v oblasti protikorupčních opatření a veřejných zakázek. Dokument má 23 bodů a schválit ho musí ještě lídři koalice, kteří právě jednají. Počítá se třeba se zákonem o lobbingu nebo kontrolou polostátních firem odborníky, nikoli politiky.

Protikorupční program znamená úspěch pro Věci veřejné, prosadily hodně bodů ze svých slibů. Ilustrační foto | foto: Roman VondroušČTK

Materiál získala MF DNES od jednoho z členů vyjednávacího týmu. Předpokládá se, že na čtvrtečním jednání lídrů, takzvané K9, projde.

"Pracovní komise se shodla ve všech uvedených bodech a předkládá návrh těchto kapitol bez rozporů ke konečnému schválení a zapracování do koaliční smlouvy," píše se v materiálu.

Dohoda k boji s korupcí a zakázkám

Pročtěte si 23 bodů, které dostala ke schválení K9

Zástupci pravicových stran se dohodli například na tom, že v polostátních firmách jako ČEZ či ČSA už nebudou sedět za statisíce měsíčně politici, ale kvalifikovaní odborníci. Například u ČSA politici v dozorčí radě selhali, když včas nevarovali před blížícím se krachem.

"Prosadíme, aby zástupci státu jmenovaní do firem s majetkovou účastí státu byli vybíráni podle odbornosti a aby jejich odměny byly zveřejňovány. Připravíme změnu legislativy tak, aby podobné principy byly uplatňovány i na úrovni obcí a krajů," stojí v programu.

Věcem veřejným se podařilo do programu prosadit řadu svých původních návrhů, které se zpočátku zdály neprosaditelné. Koalice se například zavazuje přijmout zákon o lobbingu, jehož cílem bude zprůhlednění vztahu mezi politiky, úředníky a lobbisty.

ODS se přitom k takové normě původně stavěla zdrženlivě. V omezené podobě budou zavedeny i testy korupční odolnosti, jeden z hitů předvolební kampaně VV.

"Institut testů spolehlivosti podle §107 zákona o policii využijeme pro stanovení obdobných testů pro další osoby působících v orgánech veřejné moci," píše se v dokumentu.

Rozšířen bude i takzvaný institut korunního svědka, další z požadavků VV. V praxi to znamená, že svědek, který by u soudu svědčil proti organizovanému zločinu, by byl sám beztrestný.

"Zpřesníme institut spolupracujícího obviněného (korunní svědek) podle §178a trestního řádu a navazujících ustanovení tak, aby bylo možné zejména v závažných případech organizovaného zločinu zajistit úplnou beztrestnost," stojí v programu.

"Považuji za úspěch, že jsme se v odborné komisi byli schopni domluvit na věcech, které jsme měli v našem předvolebním programu. Jednání mezi všemi třemi stranami byla velmi konstruktivní," uvedla místopředsedkyně Věcí Veřejných Karolína Peake.

TOP 09 zase prosadila do programu vznikající nové vlády podařilo prosadit zpřísnění podmínek pro zadávání veřejných zakázek. A to tak, že každá firma, která zvítězí v tendru, musí podstatnou část zakázky dodat sama.

"Nebude už možné, aby výběrové řízení oficiálně vyhrála společnost, která celou realizaci předá někomu jinému," říká vyjednavač za TOP 09 Stanislav Polčák.

Automatické budou také centrální nákupy pro veřejnou správu. "Schválíme usnesení vlády, kterým se vláda a vládní úřady zaváží realizovat na vybrané komodity výrobků a služeb tzv. centrální nákupy v souladu se zákonem o veřejných zakázkách (centrální zadání zakázky). Zároveň vláda doporučí všem ostatním veřejným zadavatelů zejména územním samosprávám, aby se připojili k centrálnímu nákupu na tyto vybrané komodity. Zároveň bude navrženo stanovení limitu vlastních dodávek uchazeče jako kvalifikační popřípadě hodnotící kritérium pro účast ve veřejné zakázce v jednotlivých komoditách," stojí v programu.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Noste si léky z domova, vyzývají pacienty nemocnice. Nemají na to právo

(Ilustrační snímek)

České nemocnice po pacientech chtějí, aby si nosili z domova vlastní léky nebo zdravotní pomůcky. Taková praxe přitom...

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Honda Civic 1.3i/ HYBRID,AT
Honda Civic 1.3i/ HYBRID,AT

r.v. 2008, naj. 154 233 km, hybridní
144 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz