Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Plakáty Schrödera-zločince znechutily Německo

  12:27aktualizováno  12:27
Na všeobecný odpor německých politiků i médií narazil agitační plakát opozičních křesťanských demokratů, znázorňující kancléře Gerharda Schrödera jako kriminálníka z policejní kartotéky. Kampaň muselo vedení strany ve středu odvolat jen 24 hodin po jejím odstartování. "Je to výraz zvráceného politického myšlení a jednání," konstatoval kancléř Schröder poté, co se ozvaly ostré kritické hlasy na adresu kampaně ze samotné CDU.

Jako "vrchol nechutnosti" v německé politické kultuře označila plakát veřejnoprávní televize ARD, která zároveň kritizovala zneuctění úřadu spolkového kancléře.

Plakát si vzal na mušku komplexní důchodovou reformu vlády, varoval před "pastí" a nabádal ke skoncování s důchodovým podvodem na pokračování. Hledaným gaunerem pak byl kancléř vyobrazený na třech černobílých fotkách zepředu a ze stran.

Plakáty připravili na vlastní pěst předáci CDU
Agitaci připravil generální tajemník CDU Laurenz Meyer, který je ve funkci teprve pár týdnů, spolu s předsedkyní strany Angelou Merkelovou, aniž ji konzultovali se širším vedením.

Oba zahanbení politikové sice plakát stáhli, ale stále obhajují obsahovou kritiku důchodové reformy a volání po omluvě kancléři odmítají.

List Süddeutsche Zeitung dodal, že křesťanští demokraté vůbec nejsou přesvědčeni o vůdčích kvalitách svých dvou předáků.

Plakát zděsil i samotnou CDU
Plakát zděsil i regionální politiky CDU v západních spolkových zemích Bádensku-Württembersku a Porýní-Falci, kde se za dva měsíce konají zemské volby.

"Medvědí službu" v podobě kriminalizace ústavního činitele rozhodně odmítli. Nevěřícně kroutili hlavou také politikové sesterské CSU v Bavorsku, kteří se raději zdrželi komentářů, ale divili se, že ani s nimi nikdo plakát neprobíral.

CDU se Schröderovi omlouvat nehodlá
Generální sekretář CDU Meyer ke kampani deníku Der Spigel řekl: "Vládní SPD by se neměla tak předvádět."

Také předsedkyně CDU Angela Merkelová se kancléři omlouvat nehodlá. "Nechtěli jsme nikoho kriminalizovat," řekla v pořadu televize ZDF. Podle ní by se měla debata na toto téma již ukončit.

Také Meyer svůj názor na nepovedenou kampaň nemění. "Opozici je třeba provokovat," doplnil pro německý deník.

Na všeobecný odpor německých politiků a médií svorně narazil agitační plakát opozičních křesťanských demokratů (CDU), znázorňující kancléře Gerharda Schrödera jako kriminálníka z policejní kartotéky (25. ledna 2001).

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Izraelští piloti odmítají transporty uprchlíků. Židé to zažili, namítají

Většina žadatelů o azyl žije v detenčním zařízení Holot v Negevské poušti.

V Izraeli stále přibývá lidí, kteří nesouhlasí s deportacemi afrických uprchlíků ze země zpět do svých rodných a často...

Češka zadržená v Pákistánu kvůli heroinu zůstane ve vazbě, tvrdí MZV

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Pákistánský soud podle informací českého ministerstva zahraničí v pondělí prodlouží vazbu Češce zadržené v Láhauru s...

Assange nám na ambasádě působí obtíže, prohlásil ekvádorský prezident

Julian Assange

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange začíná překážet na ekvádorské ambasádě v Londýně, kde se už šestým rokem...

Najdete na iDNES.cz