Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Plachý milionář přichází

  2:54aktualizováno  2:54
Dlouho jsem váhal a čekal na příhodný okamžik. Pokud dnes konečně vstupuji na scénu, neznamená to, že takový okamžik přišel. Říká se sice, že naděje vždycky žije, ale ta má dávno pošla jako zaběhlá psice. Bez fanfár, bez slavných posledních slov, bez vyplacené pojistky.

Někdo je holt milionář, píše Martin Reiner. | foto: DALIBOR GLÜCKMF DNES

Dnes už zkrátka vím, že my, milionáři, se velkého zastání v téhle zemi nedočkáme.

Žijeme jako krtci hluboko pod zemí, ani jeden o druhém toho moc nevíme. A trvá to už příliš dlouho! Už nutně potřebujeme nabrat trochu vzduchu do plic, rozběhnout se volně po ulici, rozesmát se radostným smíchem!

Je-li třeba, aby to někdo řekl za nás za všechny, udělám to já. Bez nároku na odměnu, s rizikem zatracení... Protože... my... my jsme úplně stejní lidé jako vy.

Jednou veselí, podruhé smutní, plní odvážných plánů a zase i pochyb, jestli jsme ten tryskáč nekupovali zbytečně. Jsme chytří jak opice, blbí jak tágo, máme své last minuty, drobné oslavy v kruhu přátel, diety a domácí rozpočet, který občas malinko přešvihneme.

Byl jsem před dvěma měsíci s kolegou milionářem v Moskvě a za prostou, byť chutnou večeři v gruzínské restauraci jsme zaplatili třináct tisíc. Musel jsem při placení ale dát za pravdu svému bohatšímu kamarádovi; žijeme jen jednou a neměli bychom si nechat otrávit večer jen proto, že jsme kvůli nějakému idiotskému embargu ruské vlády na skvělá gruzínská vína nakonec museli pít o trochu dražší italské Barolo.

Svět už je tak zařízen; ten peče housky, jiný dělá hrníčky dlaní horkou od lásky a někdo je holt milionář. Komunisti učinili odvážný a jistě chvályhodný pokus tenhle systém změnit; jak to dopadlo, už víme.

Dopadlo to tak, že ti nejušlechtilejší chudáci byli nasáti neúprosnou vývěvou dějin a druhým koncem vyprdnuti do vil svých milionářských předchůdců, než bys řekl švec.

Tak proč nemohu ani já, jeden z nejroztomilejších milionářů vůbec, vykřičet do celého světa spolu s Mozartem, že mí Češi mi rozumějí?!

Někteří kolegové se domnívají, že je to proto, že Češi jsou parta lakotných a zabedněných idiotů, ale já s nimi úplně nesouhlasím.

Ne... podle mě není chyba jen ve vás. I my, milionáři, máme co napravovat. Vždyť co o nás vy, obyčejní lidé, vlastně víte? Víte kulový...

Když si uvědomím, že své představy o milionářích opakovaně ukájíte kýčovitými obrázky prchajících zlosynů nebo roztlemených idiotů z drogových večírků, pak se vlastně ani nemohu divit odporu, který pociťujete.

Ale jak už věděli čínští kulturní komisaři, na osvětu není nikdy pozdě.

Pojďme si spolu prostě říct pěkně nahlas ta krásná slůvka, křikněme jeden na druhého to svý "hej rup" a pokusme se spojenými silami zvednout závoru, která nás odděluje.

Poprosil bych vás, abyste i v případě, že se nám to povede, zůstali na své straně trati... odměnou vám bude, že na tomto místě obdržíte každé úterý dárkový koš plný zpráv o životě vašich bohatších a úspěšnějších spoluobyvatel.

A slibuji, že chybět nebudou ani jemné filozofické črty; vždyť i milionář musí čas od času přibrzdit své audi a zapřemýšlet o životě. Rozhodl jsem se, že své Okýnko otevřu dokořán, abyste se mohli zblízka a důkladně podívat, jak žije český boháč na začátku jednadvacátého století.

Tak si držme palečky, ať nám tenhle historicky bezprecedentní pokus vyjde, a příště už začneme pěkně naostro.

KDO JE MARTIN REINER

Martin Reiner (1964) se narodil a žije v Brně. Někdejší vydavatel (mimo jiné knih Michala Viewegha), dnes rentiér a spisovatel. Publikoval sedm knih, na podzim vyjde v nakladatelství Host jeho román Lucka a já.

Vydával časopis Neon (označovaný konkurencí za literární Playboy), organizoval festival Poezie bez hranic a přivedl do Česka slam poetry.

Problematice milionářství se až dosud systematicky nevěnoval.
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...

Starosta Nymburku uzavřel lávku stejné konstrukce, jako spadla v Troji

Lávka pro pěší přes řeku v Nymburku

Ve středočeském Nymburku odpoledne uzavřeli lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako...

Plán pro využití věznice v Hradišti je hotový, přesun soudu jistý není

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Dlouho vyhlížená proměna bývalého justičního paláce a věznice v Uherském Hradišti se blíží. Vybraná firma dokončila...

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz