Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pivovar se po sto letech opravuje

  12:12aktualizováno  12:12
Libeň - Pivovar v libeňském podzámčí, který od povodně v roce 1890 postupně chátrá, se nyní začíná opravovat. Minulý týden začali dělníci čistit interiéry spodní, obytné části pivovaru. Další opravy se budou týkat fasád obytné části i horní stavby, takzvané tančírny. Rekonstrukce by měla být hotova do konce roku.

"Musíme obnovit odvětrávání vnitřních prostor, zavést kanalizaci, vyměnit krovy a střechy, odkrýt a opravit poškozené klenby ve sklepích," uvedl radní městské části Praha 8 Jiří Reiner. Rekonstrukce má podle něj stát osmnáct milionů korun.  V příštím roce chystá radnice opravu sousedních garáží, bývalé varny pivovaru.

Zbytek rekonstrukce čeká na nového nájemce, kterého radnice vybere zhruba do dvou měsíců. "Na další opravy nemáme v rozpočtu peníze. Počítáme s tím, že je provede nový nájemce. Proto bude pronájem spíše nekomerční a dlouhodobý," dodal Reiner.

Nově zrekonstruovaný pivovar bude podle něj nejspíše sloužit jako restaurace. "Alespoň ve sklepních částech obytné budovy si jiné využití ani neumím představit," uvedl radní. Zámecký pivovar v sousedství Löwitova mlýna je nejstarším pivovarem na území dnešní Prahy 8. V roce 1545 až 1590 jej nechal postavit Albrecht Bryknar, někdejší majitel Libně.

Roku 1900 byl pivovar zrušen, poté jej nechali přestavět členové hasičského sboru. V posledních desetiletích sloužil celý areál včetně mlýna Divadlu Stanislava Kostky Neumanna.

V bývalém pivovaru v Libni má být v příštích měsících obnoveno odvětrávání vnitřních prostor, zavedena kanalizace, vyměněny krovy a střechy a také odkryta i opravena poškozená klenba ve sklepích. (14. srpna 2001)

V bývalém pivovaru v Libni má být v příštích měsících obnoveno odvětrávání vnitřních prostor, zavedena kanalizace, vyměněny krovy a střechy a také odkryta i opravena poškozená klenba ve sklepích. (14. srpna 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Myslivecký strážce musí být bezúhonný, odmítl ÚS zrušit část zákona

(Ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl zrušit část zákona o myslivosti, podle které člověk se škraloupem v trestním rejstříku nemá už...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Okamurův bratr chce v Praze 8 do Senátu, má už podporu místních lidovců

Hayato Okamura je aktivním členem katolické komunity v pražských Holešovicích.

Lidovci z Prahy 8 chtějí, aby za ně kandidoval do Senátu Hayato Okamura. Pokládají ho za výraznou a silnou osobnost, a...

Najdete na iDNES.cz