Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Z databáze DNA vás smažeme až za pět let, řekl stát bývalému vězni

  • 94
Někdejší vězeň Jiří Pivoda, kterému před lety ve věznici odebrali vzorek DNA, se soudí s ministerstvem vnitra. Chce, aby zajistilo, že jeho vzorek z databáze zmizí. Právnička ministerstva ale tvrdí, že vzorek musí v databázi podle pokynu policejního prezidenta zůstat do roku 2021. Pravomocný rozsudek v případu ještě nepadl.

Vrchní soud v Praze v úterý projednával odvolání resortu, které nechce zničit Pivodův profil a vzorek DNA. Soudkyně Milena Opatrná v případu zatím nerozhodla. Verdikt hodlá vyhlásit příští úterý.

Pivoda o vymazání z databáze usiluje již několik let. Tvrdí, že vzorek mu odebrali neoprávněně a má se zničit. Městský soud v Praze mu dal v minulosti za pravdu, ale ministerstvo se proti jeho rozsudku odvolalo.

„Odběr vzorku a Národní databáze DNA je v souladu se zákonnou úpravou,“ uvedla v úterý právní zástupkyně ministerstva Zuzana Rejmanová.

Pivodův právník Jan Vobořil se ale domnívá, že pokyn policejního prezidenta je v rozporu se zákonem o policii. Odběr a uchování vzorku DNA jsou podle něj velmi závažným zásahem do soukromí. „Vzorek DNA je nositelem informace o etnickém původu člověka. Totéž platí o profilu,“ uvedl jako jeden z příkladů, proč jsou tyto údaje citlivé.

V Česku precedent neexistuje. Vobořil proto odkázal na rozsudek z Velké Británie, podle něhož musí odběr a uchování DNA regulovat zákon, a nikoli interní předpisy policie, ke kterým se běžný občan nedostane.

Ombudsman Motejl byl proti plošným odběrům

Pivodovi odebrali DNA v roce 2007, když pobýval ve vazební věznici v Brně. Dostal se tam kvůli hospodářské trestné činnosti a odběr DNA tehdy dělali plošně všem vězňům.

O odebírání vzorků DNA má rozhodovat zákon

Vzorky DNA jsou uložené v Národní databázi DNA, kterou spravuje Kriminalistický ústav. O tom, komu DNA odebírat a jak dlouho ji uchovávat, rozhoduje v Česku pouze pokyn policejního prezidenta. Podle některých právníků to nestačí, tak závažnou věc by měl podle nich určovat zákon. Příslušná předloha je nyní v Poslanecké sněmovně (více zde).

Pokud by byl zákon schválen, bude policie muset zlikvidovat vzorky DNA obviněných, pokud bude jejich případ pravomocně odsouzen. Výjimkou budou odsouzení s uloženým ochranným léčením nebo zabezpečovací detencí, kde se likvidace uskuteční po uplynutí 80 let ode dne vložení profilu do databáze.

Po návratu z vězení začal usilovat o to, aby jeho vzorek z databáze zmizel. Tvrdil, že mu ho odebrali neoprávněně. Zastal se ho i tehdejší ombudsman Otakar Motejl (čtěte zde), podle kterého plošné odběry nejsou v souladu se zákonem. V roce 2007 je policie odebrala zhruba 17 tisícům vězňům.

Ministerstvo vnitra ale tvrdí, že podle nejnovějšího pokynu by měl být Pivodův vzorek zničen až v roce 2021. Pokyn však vstoupil v platnost až loni, tedy v době, kdy podle Pivody už jeho vzorek vůbec neměl existovat.

Pivodovou žalobou proti ministerstvu se soudy zabývaly už několikrát. Loni v únoru soudkyně Romana Vostrejšová případ odročila do doby, než Kriminalistický ústav jasně sdělí, zda vzorek ještě existuje, nebo byl zničen (více čtěte zde). Po Vostrejšové, která před půl rokem ze zdravotních důvodů rezignovala na funkci předsedkyně senátu, případ převzala zmíněná soudkyně Opatrná.

Kvůli Pivodově kauze Úřad pro ochranu osobních údajů v minulosti nařídil ministerstvu pokutu, ale Nejvyšší správní soud ji zrušil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video