Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Krvavě rudé pivo připomene dragouna, který před 200 lety padl v Ústí

  9:14aktualizováno  9:14
Ústecký minipivovar Na Rychtě uvaří krvavě zbarvené pivo Jordán. Připomínat bude rakouského dragouna Fridricha Jordána, který padl přímo ve městě během napoleonských bitev před 200 lety. Vyháněl francouzské vojáky a uchránil tím Ústí před ničivým požárem.

Takto smrt dragouna Jordána ztvárnil v roce 1903 malíř Josef Reiner na střeleckém terči. | foto: Muzeum Ústí nad Labem

"Pro jordána jsme vybrali letošní novinku Výzkumného ústavu chmelařství v Žatci, a to odrůdu žateckého chmele s názvem Kazbek, který je více aromatický a chutná po ovoci, zvlášť po citronu. Má také vyšší obsah hořkých pryskyřic alfa, které určují charakteristickou hořkost chmele," říká sládek pivovaru Jaroslav Rottenborn.

Fotogalerie

Jordán bude jedenáctka se šedesátiprocentním podílem pšeničného sladu. I tím se bude lišit od běžných piv, u kterých se používá pouze ječný slad.

"Nezvyklou barvu dodáme přírodním barvivem," zmínil Rottenborn.

Pivo Jordán se stane symbolickým nápojem Napoleonských slavností v Ústí nad Labem pořádaných ústeckým magistrátem ve spolupráci s městským muzeem. V pivovarském sklepě bude zrát čtyři týdny a poprvé ho veřejnost bude moci ochutnat 1. června.

Dragouna zasáhla střela prchajících Francouzů

Smrt dragouna Jordána dodnes připomíná pamětní deska v Dlouhé ulici. Právě na tomto místě 30. srpna 1813 padl.

"Právě vrcholila bitva mezi francouzským vojskem a spojeneckou armádou složenou z Rakušanů, Prusů a Rusů. Už bylo jasné, že císař Napoleon tentokrát porážku neodvrátí. Zpráva o zvratu na bitevním poli dolehla brzy k francouzským vojákům, kteří den před tím obsadili Ústí," líčí historik ústeckého muzea Martin Krsek.

Francouzi se chystali ke spěšnému opuštění města, před tím ho však ještě hodlali zapálit.

"Zaskočil je ale náhlý přepad rakouského regimentu, jehož dragouni na koních rychle vnikli do města a zastihli nepřítele ještě v městské bráně. Při krátké přestřelce zasáhla jedna střela dragouna Fridricha Jordána a ten zranění podlehl. Obyvatelé města svého hrdinu pohřbili se všemi poctami," poznamenal Krsek.

Jordán bude třetí pivo připomínající historickou událost

Pivo Jordán je už třetí v pořadí, které minipivovar připravuje jako připomínku významných výročí. První se jmenovalo Kaiserbier a uctilo 110. výročí návštěvy císaře Františka Josefa I. (o Kaiserbieru zde).

Loni pak připomnělo 100 let od objevu kosmického záření poprvé změřeného rakouským fyzikem Victorem Franzem Hessem při letu balonu z Ústí nad Labem "ozářené" pivo s názvem Kosmik (o Kosmiku zde).

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Šlechtová se ohání „červeným tlačítkem“. Trochu blouzní, říká Vondra

Ministryně obrany Karla Šlechtová přichází na jednání vlády (17. ledna 2018)

Ministryně obrany Karla Šlechtová tvrdí, že u sebe neustále nosí „červené tlačítko“ pro případ nejvyšší potřeby. Odmítá...

Najdete na iDNES.cz