Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pitrův soudce vzkázal svědkyni, jak má vypovídat. Hrozí mu žaloba

  11:07aktualizováno  11:07
Kauza uprchlého podnikatele Tomáše Pitra se pro českou justici komplikuje. Nové skutečnosti zpochybňují nezávislost soudu rozhodujícího o obnově Pitrova procesu. Soudce Petr Novák, jehož senát o obnovení procesu rozhoduje, prý před posledním jednáním kontaktoval svědkyni v procesu. Nyní mu hrozí kárná žaloba.

Podnikatel Tomáš Pitr dostal za daňové podvody u pražského vrchního soudu 5 let. (5. června 2006) | foto: David PortMF DNES

Svědkyně, o kterou se Novák zajímal, je přitom v procesu klíčová. Pracovala totiž na finančním úřadě a potvrzuje, že Pitr na státu vymáhal vrácení daní.

Právě z toho obžaloba Pitra a další čtyři muže vinila. Pomocí fiktivních faktur se jim v pěti případech ze šesti podařilo vymoci po finančních úřadech 51 milionů korun. Jen Pitrovi je přisuzována škoda téměř 23,5 milionu korun.

"Nezlobte se, ale jistě chápete, že se k záležitosti nechci vyjadřovat," řekl Novák iDNES.cz. Návrh na podání kárné žaloby už padl, redakci to potvrdil mluvčí Nejvyššího správního soudu Pavel Trna.

Chtěl jsem, aby vypovídala pravdu, hájí se Novák

Novák údajně osobně navštívil Finanční úřad pro Prahu 3, kde žena pracovala. Když ale zjistil, že přestoupila jinam, jednal s ředitelkou úřadu a další vedoucí pracovnicí o tom, jak by měla svědkyně vypovídat. Podle předsedy Městského soudu v Praze Jana Sváčka Novák ředitelku požádal, aby dotyčnou zavolala. 

"Soudce Novák mi věc vysvětlil tak, že svědkyni pouze vzkázal, aby vypovídala pravdu," odpověděl Sváček na dotaz, jak svou nezvyklou iniciativu Novák hájí.

Soudce měl na Finanční úřad vyrazit 21. února 2011, jen čtyři dny před jednáním soudu, který rozhodoval o obnově Pitrova procesu, ve kterém byl podnikatel odsouzen.

Novák tak podle šéfa soudu mohl porušit hned několik paragrafů zákona o soudech a soudcích. Konkrétně povinnost zdržet se všeho, co by mohlo narušit důstojnost soudcovské funkce nebo mohlo ohrozit důvěru v nezávislé a spravedlivé rozhodování.  

"Jde o nestandardní postup, který může věc procesně zkomplikovat," řekl iDNES.cz Sváček. Pitrův obhájce Jan Křivánek potvrdil, že o věci jsou informováni také podnikatelovi advokáti ve Švýcarsku.

"Je samozřejmé, že v takové situaci má pan Pitr pochybnosti o tom, zda se v Česku může dočkat spravedlivého procesu," řekl iDNES.cz Křivánek. Je tedy pravděpodobné, že právě argumenty o možné podjatosti soudců použijí obhájci při snaze nevydat Pitra do Česka. Křivánkovi především vadí, že Novák svou aktivitu zatajil před stranami soudního sporu. 

Problém má i jeden z přísedících

Problém má ale zřejmě nejen předseda soudu Novák. Jedním z přísedících u procesu o obnově řízení byl totiž pracovník někdejší Inspekce ministra vnitra (dnes Inspekce Policie ČR, pozn. red.) Martin Beneš, který se v roce 2000 údajně podílel na stíhání pražského vyšetřovatele Ivo Prokela. Ten se zabýval právě kauzou Tomáše Pitra. 

Redakce iDNES.cz má k dispozici notářskou výpověď, kterou tento policista učinil a která obsahuje i klíčové tvrzení, že kvůli kauze Pitr na něj tlačil jeho nadřízený Zdeněk Janíček, který se později za záhadných okolností oběsil. Prokel jako vyšetřovatel nechtěl v roce 2000 Pitra obvinit, protože na to podle něj nebylo dost důkazů.

"Řekl, že bych to měl zvážit, protože věc je zájmová a v případě neodpovídajícího výsledku by to mohlo mít negativní dopad i na moji osobu," popsal v zápisu Prokel Janíčkův nátlak. Když policista nechtěl vyhovět, stal se prý cílem zájmu Inspekce ministra vnitra. Podle Prokela to byla jasná šikana, avšak uměle skrytá například pod záminku řízení motocyklu bez helmy.

"Veškerého řízení proti mé osobě se na Inspekci MV účastnil jistý Martin Beneš. Tím mám na mysli, že mne vyslýchal nebo byl přítomen výslechu inspekce. Zadržel mne a omezil na svobodě jak na chalupě, tak v mém bydlišti v Praze, předával mi sdělení obvinění," píše Prokel. 

Spojení mezi Benešem a kauzou Tomáše Pitra Prokel vidí jednak v časové návaznosti své "neposlušnosti" a zájmu inspekce a také v tom, že Beneš mu údajně kontroloval všechny spisy, včetně toho Pitrova.  

Stížnost na podjatost soud zamítl

Když Pitrovi obhájci na obě podezřelé skutečnosti poukazovali a tvrdili, že soud je v takovém případě podjatý, neuspěli. Jejich stížnost nedávno zamítl vrchní soud. Poté, co Sváček navrhl zahájit s Novákem kárné řízení, podali Pitrovi advokáti další stížnost, která se bude řešit tento týden. "Pokud nám nebude vyhověno, podáme proti rozhodnutí stížnost," řekl Křivánek. 

Ministerstvo spravedlnosti na otázku, zda je normální, aby příslušník inspekce pracoval zároveň jako přísedící u soudu, nedalo jednoznačnou odpověď. "Pokud příslušník Inspekce Policie ČR vyšetřovatele kauzy projednávané u soudu prověřoval či vyšetřoval, avšak pro zcela jinou věc nijak nesouvisející s věcí projednávanou u soudu, je otázkou, jak velké jsou pochybnosti o poměru tohoto přísedícího k jinému orgánu činnému v trestním řízení, tedy právě k vyšetřovateli," uvedl tiskový odbor ministerstva. 

"Samotný standardní výkon činnosti příslušníka IPČR by však nemusel být automaticky vnímán jako důvod pro vyloučení," dodalo ministerstvo. 

Pitr po rozsudku do věznice nenastoupil a od června 2007 se začal skrývat v zahraničí, byl na něj vydán tuzemský, evropský a mezinárodní zatykač. Podnikatel se domáhal obnovy řízení, ale soudy to odmítaly. 

Proti verdiktu podal i dovolání, které Nejvyšší soud rovněž odmítl. V červnu 2010 ale na základě stížnosti pro porušení zákona podané někdejší ministryní spravedlnosti Danielou Kovářovou nařídil znovu projednat návrh na obnovu řízení. Pitr také podal stížnost proti ČR k Evropskému soudu pro lidská práva.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Řím, Brusel nebo Split. Z brněnského letiště bude létat sedm nových linek

Brněnské letiště v Tuřanech.

Po brněnském letišti se už nebude prohánět jen vítr. Jihomoravský kraj oznámil, že se odtud od konce března začne létat...

Znalec: Projevy Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu

Adam Bartoš a jeho Národní demokracie se soudí se státem kvůli zprávám o...

Projevy předsedy krajně pravicové Národní demokracie Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu, uvedl u...

Proti přijímání uprchlíků je téměř 70 procent Čechů, ukázal průzkum

(Ilustrační snímek)

Téměř sedmdesát procent Čechů si myslí, že Česká republika by vůbec neměla přijímat uprchlíky ze zemí postižených...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz