Podnikatelé Miroslav Provod (vlevo) a Tomáš Pitr přicházejí k Vrchnímu soudu v

Podnikatelé Miroslav Provod (vlevo) a Tomáš Pitr přicházejí k Vrchnímu soudu v Praze. Za daňové delikty byli odsouzeni na pět let. (5. června 2006) | foto: David Port, MAFRA

Pitr neuspěl u Ústavního soudu a trest mu platí. Už tři měsíce je volný

  • 0
Podnikatel Tomáš Pitr neuspěl se stížností u Ústavního soudu. Nadále mu tak platí tříletý souhrnný trest za machinace s akciemi a starší daňový únik. Pitr je od loňska podmíněně na svobodě.

Pitrovi právníci ve stížnosti poukazovali na údajné chyby soudů. Stíhání prý totiž bylo zahájeno až po uplynutí promlčecí lhůty. Ústavní soud však stížnost zamítl. "Promlčecí lhůta i podle názoru Ústavního soudu byla zachována a neuplynula," uvedla soudkyně zpravodajka Ivana Janů.

Advokát Tomáše Pitra Daniel Tetzeli s výrokem soudu spokojený nebyl. "Nezbývá než to respektovat. Podle našeho názoru trestní stíhání mého klienta bylo promlčené," řekl po skončení jednání novinářům.

O co ve stížnosti šlo? Pitr v roce 2000 společně s Michalem Zouharem vyvedl akcie Setuzy a Milo Surováren ze společnosti Agrocredit. Způsobili jí tak téměř 700milionovou škodu.

Policie však stíhání zahajovala celkem na třikrát. První dvě usnesení o zahájení stíhání z roku 2003 a 2004 zrušila z různých důvodů státní zástupkyně. Uspělo až třetí usnesení z konce roku 2005. Podle Pitrovy obhajoby už po promlčení.

Lhůtu přerušila neúspěšná usnesení

Podnikatel se kvůli tomu obrátil na soudy. Pražský městský a vrchní soud mu však nevyhověly, promlčecí lhůtu podle nich přerušila dvě zrušená usnesení. Pitr se proto dovolal k Nejvyššímu soudu.

Ten předloni uznal, že pokud by se trestný čin stal v létě 2000, zahájení stíhání by bylo neplatné. Zároveň však došel k závěru, že k porušení povinnosti při správě cizího majetku došlo až koncem roku, stíhání tak bylo zahájeno krátce před uplynutím lhůty.

 Ústavní soud se ve středu přiklonil k názoru pražských soudů, rozhodnutí Nejvyššího soudu však nezrušil. Podle Janů by z toho Pitr neměl žádný prospěch.

Skrývání, vazba, podmíněné propuštění

Za machinace s akciemi dostal Pitr šestiletý trest. Ten si však neodpykal, protože ještě před vynesením rozsudku zmizel v zahraničí. Zadržela ho až v roce 2010 švýcarská policie.

Vydání uprchlého podnikatele se ovšem protahovalo, protože Pitr si ve vydávací vazbě podal žádost o azyl. Stáhl ji loni na jaře poté, co mu byla umožněna obnova procesu. Ten se uskutečnil v červnu, Pitr vyfasoval tříletý trest.

Státní zástupkyně ho však považovala za příliš mírný, její odvolání však na podzim zamítl vrchní soud (více se dočtete zde). V listopadu byl potom Pitr propuštěn na svobodu. Soud mu stanovil tříletou zkušební dobu (více o propuštění podnikatele se dočtete zde).

Kromě podezřelých obchodů s akciemi loni soudy znovu projednávaly i údajný daňový únik z poloviny devadesátých let. Toho se měl Pitr dopustit s Miroslavem Provodem. Nakonec však dospěly k názoru, že se Pitr s Provodem ničeho nedopustili. Případ navíc splňoval podmínky lednové amnestie, oba podnikatelé však prohlásili, že trvají na soudním projednání (více najdete zde).

,

Video