Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pití zdarma a extra služby se slevou. Prostitutky řeší, jak přilákat zákazníky

  21:05aktualizováno  21:05
Už žádné několikanásobně předražené šampaňské a neosobní pokojíky v nočních klubech. Prostitutky v Česku musely kvůli ekonomické krizi změnit své chování. Noční podniky tak nabízejí návštěvníkům pití zdarma a čím dál více prostitutek svou živnost přesouvá do soukromých bytů.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Vyplývá to ze zprávy ministerstva vnitra o obchodování s lidmi za loňský rok, kterou má iDNES.cz k dispozici. V dokumentu se uvádí, že krize se nejvíce dotkla českého pohraničí, které je pověstné množstvím erotických klubů. Jejich počet se zde v roce 2009 snižoval.

"Prosperuje už jen několik klubů, za kterými pravděpodobně stojí silný kapitál," konstatuje ministerstvo. Zároveň ale ministerští úředníci uvádí, že prostituce kvůli krizi nezmizela, ženy nabízející sex se jen zřejmě přesunuly do privátních bytů.

Pět let starý snímek zachycuje období, kdy se v Dubí nevěstincům dařilo.

Pět let starý snímek zachycuje období, kdy se v Dubí nevěstincům dařilo.

Dnes je místo nevěstince drogerie.

Dnes je místo nevěstince drogerie.

Kvůli nižším nákladům na udržování a provoz bytu jsou totiž služby poskytované "na privátu" levnější než v klubu. "Tento stav vytváří vhodné podmínky kriminálním strukturám a pro působení organizovaného zločinu nejen u nedobrovolné prostituce, ale rovněž u obchodu nebo sexuálního zneužívání nezletilých dětí," varuje před tímto trendem materiál.

Úředníci sice v materiálu možný počet prostitutek neuvádějí, podle odhadů jich ale v Česku pracuje asi 10 tisíc. Některé nevládní organizace nevylučují, že prostitutek může být až trojnásobek.

K sexu pití zdarma

Právě úbytek zákazníků doléhající na erotické kluby vyhnal do ulic také více "naháněčů", kteří pomocí letáků lákají klientelu do nočních podniků. Klientelu se snaží přilákat také nejrůznějšími bonusy - nápojem k sexu zdarma, případně speciálními službami za zvýhodněnou cenu.

Podniků provozujících prostituci je tradičně nejvíce v Praze a příhraničních oblastech s Německem a Rakouskem, odkud také přijíždí nejvíce zákazníků. Hlavním lákadlem pro zahraniční sexuální turisty je nízká cena a anonymní prostředí.

Prostituce, prostitutka

Méně násilí a "práce" na telefon

Snížení poptávky a vyšší konkurence také mění pravidla uvnitř klubů. Postupně mizí násilné nucení k prostituci a ženy se mnohem častěji s vedením podniku dohodnou na podmínkách obchodu.

"V problematice obchodování s lidmi je případů nucení k prostituci čím dál tím méně. Tento trend trvá už jistou dobu a opravdu si nevybavuji, kdy například celorepublikové útvary řešily nějaký případ," řekla iDNES.cz mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká

Zejména Češky pak docházejí do klubů až na zavolání, že přijel zákazník. Ministerstvo v dokumentu také uvádí, že nabízení sexuálních služeb se věnují studentky, vdané ženy i matky samoživitelky.

Srbský doprovod při žádosti o pas

Častá varování neziskových organizací také poučila české dívky, které se dříve stávaly obětí své naivity a lživých inzerátů. Češky, které se přesto rozhodly odjet "pracovat" do zahraničí, jsou nyní mnohem ostražitější a často si s dalšími dívkami najímají společný byt, kde prostituci provozují.

Přesto úřady zaznamenávají případy Češek násilím držených v zahraničních klubech. Loni tak české velvyslanectví v Srbsku pomáhalo dívce nucené k prostituci.

Případ odhalili pracovníci velvyslanectví ve chvíli, kdy si na úřad žena přišla požádat o náhradní cestovní doklad. Celou dobu ji ale doprovázel podezřelý Srb. Úřednici se proto obrátili na českou policii, Interpol a především na speciální útvar srbské policie pro boj proti obchodu.

Kriminalisté pak přímo na ambasádě cizince zatkli, žena byla zařazena do programu dobrovolných návratů a bezpečně se dostala domů.

Podle ministerstva vnitra i české policie tak situace s prostitucí sice není "radostná", rozhodně ale není tak katastrofální, jak ji v lednu popsala reportáž BBC.

Reportér britské televize totiž vylíčil Česko a především Prahu jako tranzitní středisko obchodu se ženami, kde své peníze utrácejí stovky mladých Angličanů loučících se se svobodou.



Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...



Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Dahlgrenova sebevražda česko-americké vztahy neovlivní, shodli se odborníci

Kevin Dahlgren u Krajského soudu v Brně (31. května 2016).

Teprve v pondělí potvrdila Vězeňská služba, že cizinec, který ve vězení spáchal sebevraždu, je Kevin Dahlgren. Jediný...

Neobohatila jsem se, hájí se exředitelka školky souzená za zpronevěru

Justice, talár, soudce, zástupce, soud, spis, trest, odvolat

Lounský okresní soud rozplétá případ z Mateřské školy v Podbořanech, v němž je ze zpronevěry obžalovaná bývalá...

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...

Najdete na iDNES.cz