Senát Parlamentu České republiky

Senát Parlamentu České republiky - Senátor Petr Pithart | foto: Dalibor Puchta

Pithart nevzdává boj proti náhubku pro novináře. Sepsal ústavní stížnost

  • 15
Senátor Petr Pithart chce zrušit kontroverzní zákon, který novinářům brání v jejich práci. Obrací se kvůli tomu na Ústavní soud, v záměru ho podporuje sedmnáct senátorů a senátorek, jak ukládá zákon. Pithartův právník Jaroslav Fenyk bude mít návrh na zrušení zákona hotový do 14 dnů, řekl iDNES.cz.

Petr Pithart nevzdává boj s poslanci o zákonu, který novinářům mimo jiné zakazuje zveřejňovat policejní odposlechy, ale také jména obětí trestných činů.

Ten platí od 1. dubna a novinářům, kteří ho poruší, hrozí pět let vězení, případně pět milionů korun pokuta. Nápad novelizovat takto trestní zákon se zrodil v hlavě poslance za ODS Marka Bendy poté, co MF DNES začala zveřejňovat podrobnosti o chapadlech zavražděného mafiána Františka Mrázka.

Pithartův právník Jaroslav Fenyk už začal návrh sedmnácti senátorů analyzovat. "Do patnácti dnů ho, myslím, odešleme Ústavnímu soudu," řekl iDNES.cz.

Senátoři novelu zákona 52/2009 kritizovali už v prosinci loňského roku, kdy k nim doputovala ze Sněmovny. "Nemůžeme vinit novináře z toho, že unikají informace," prohlásil Jiří Dienstbier (ČSSD). - čtěte více o námitkách senátorů

Z publikovaných policejních odposlechů například vyplynulo, jak podnikatel Mrázek ovlivňoval vrcholné české politiky a spolurozhodoval o přidělování státních zakázek.

Přestože tuto novelizaci řada poslanců kritizovala, mezi nimi například bývalý ministr vnitra František Bublan, nakonec Sněmovna senátory přehlasovala a posléze je podpořil i prezident Klaus.

Ústavní stížnost Petra Pitharta

Nejdříve jsem musel získat ujištění nejméně sedmnácti kolegyň senátorek a kolegů senátorů (tak to předpokládá zákon o Ústavním soudu), že jsou ochotni podepsat se pod podání Ústavnímu soudu, přesně řečeno pod

"Návrh na zrušení zákona nebo jeho jednotlivých ustanovení". Jde tu o novelu Trestního řádu a Trestního zákona - č. 52/2009.  - Takových ujištění jsem nakonec získal víc než sedmnáct.

 Teprve pak jsem se mohl obrátit na právníka, který takové podání Ústavnímu soudu dokáže přesvědčivě vypracovat. Byl jsem velmi potěšen tím, že mou výzvu přijal JUDr. Jaroslav Fenyk, profesor trestního práva Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně (ale také můj kolega na Právnické fakultě UK v Praze).

Všechny náklady na vypracování návrhu ponesou tentokráte jednotlivé senátorky a senátoři.

Je to starost nejen novinářů, ale také starost naše: Senát přece problematické doplnění novely velkou většinou hlasů odmítl! To Sněmovna jej tam nakonec znovu vložila. Předpokládám, že v polovině dubna bude návrh hotov a budeme moci k němu připojovat naše podpisy. A pak už poputuje do Brna.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video