Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pistole pro policii mají nové potíže

  23:14aktualizováno  23:14
P r a h a - Pistole České zbrojovky Uherský Brod CZ-75D Compact, jimiž má být přezbrojena policie, neuspěly ani při posledních prosincových testech. Firma sice podle ministra vnitra Stanislava Grosse odstranila nedostatky, které jí zkušební komise opakovaně vytýkala, objevily se však jiné, neméně závažné a pro policii nepřijatelné mechanické závady. "Některé naše výhrady souvisejí s uživatelským komfortem, jiné jsou naopak - pokud jde například o spolehlivost zbraně - dost zásadní," vysvětlil policejní prezident Jiří Kolář.

Výskyt nových chyb anebo návrat těch dříve odstraněných vysvětluje odborník z Národního úřadu pro vyzbrojování takto: "Neustálé zásahy do konstrukčně již dávno překonané zbraně či její neustálé vylepšování změnily uherskobrodskou pistoli ve velmi složitý a choulostivý výrobek. Po každém vylepšení se proto objevují další a další technické obtíže. Nepřineslo to očekávaný výsledek."

Generál Kolář dokonce tvrdí, že původní model zbraně se zásadně změnil: "Ve srovnání s loňským rokem, kdy jsme pistole vrátili, je to zcela jiná zbraň." Gross přesto zbrojovku neodepisuje, třebaže podle něho experti vnitra stále diskutují, zda jsou nové vady pistolí odstranitelné, či ne. Ministr totiž stále věří, že firma nakonec dostojí slibům a nedostatky svých zbraní odstraní.

K tomu se však podnik zavázal již několikrát. Naposledy - a zatím bezvýsledně - loni v říjnu. "Osobně se kloním k tomu, abychom pokračovali v jednání se zbrojovkou Uherský Brod za předpokladu, že policie neustoupí ze svých požadavků," tvrdí Gross. Pokud jim však firma nedostojí, tak smlouva na dodávku pistolí nebude podle ministra podepsána. "Nedopustím, aby pistole, které bude policie užívat deset či patnáct let, byly pistolemi, s nimiž nebudou policisté spokojeni," dodal.

Rovněž Kolář ujišťuje, že pokud pistole z České zbrojovky nebudou splňovat předepsané požadavky, policie je nekoupí.

Nehledě na Grossovu a Kolářovu kritiku, generální ředitel České zbrojovky Jiří Martinec o nových či přetrvávajících technických nedostatcích zbraní neví. Tvrdí naopak, že obstály. "V tuto chvíli nemám informace o žádných problémech našich zbraní v prosincových zkouškách. Pokud vím, tak pro nás dopadly výborně."

Gross nicméně nepopírá, že speciální policejní jednotky uherskobrodskými pistolemi vybaveny nebudou. Zdůvodňuje to i tím, že zvláštní policejní útvary musí mít jinou výzbroj než standardní policejní jednotky. "Věřím přesto, že i speciální jednotky budou mít časem pistoli z České zbrojovky. Neznamená to ale, že všechny a v plném rozsahu."

Policejní experti ovšem upozorňují, že pistole CZ-75D Compact je nevhodná pro elitní komanda. A už dnes prý není perspektivní ani k přezbrojení řadových policistů.

Kolář včera poprvé přiznal rozpaky z půlmiliardového kontraktu na dodávku 45 tisíc pistolí: "Ocitli jsme se ve zvláštní situaci. Zbrojovce stále předkládáme nějaké požadavky a kritéria. Budeme to ale dělat tak dlouho, dokud s jejími pistolemi budou problémy."

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Bez elektřiny je posledních sto padesát domácností, vlaky znovu jezdí

Hasiči v Ústeckém kraji vyjeli od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána k 152...

Kvůli vichřici, která ve čtvrtek večer zasáhla Česko, zůstávalo v pátek po 19. hodině bez elektřiny ještě 150...

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Najdete na iDNES.cz