Čluny somálských pirátů skončily v plamenech poté, co piráty zadrželo komando z

Čluny somálských pirátů skončily v plamenech poté, co piráty zadrželo komando z australské válečné lodě Melbourne | foto: Royal Australian Navy

Válečné lodě stíhaly piráty, jejich čluny skončily v plamenech

  • 32
V rozsáhlou stíhací námořní operaci se proměnil neúspěšný pokus somálských pirátů obsadit a unést supertanker Island Splendor. Do pronásledování se vydaly hned čtyři válečné lodě, které v oblasti hlídkují.

Skupina somálských pirátů ve dvou rychlých člunech se pokusila 330 metrů dlouhý tanker obsadit už v pátek 11. září. Piráti zaútočili asi 370 kilometrů východně od somálského pobřeží. Najaté ochrance na lodi se však podařilo v přestřelce útok odrazit a piráti odpluli hledat jinou kořist.

Soumrak pirátů?

  • Ačkoliv počet pirátských útoků díky rozsáhlým protipirátským operacím NATO, Evropské unie a dalších zemí významně poklesl, stále k nájezdům na obchodní či rybářská plavidla dochází.
  • Počet incidentů za prvních šest měsíců letošního roku klesl u břehů Somálska na pouhé čtyři, v porovnání se 44 incidenty za stejné období v loňském roce. To je nejnižší počet případů pirátství v oblasti od roku 2006.
  • NATO odhaduje, že v letech 2009 až 2012 získali piráti na výkupném až 330 milionů dolarů.
  • Od roku 2009 bylo podle statistik EU zadrženo 149 pirátů, 111 z nich již bylo odsouzeno.
  • Útočištěm pro piráty se však nově stává Guinejský záliv u břehů západní Afriky. Tam za šest měsíců letošního roku evidovali 31 případů pirátství, z toho čtyři únosy lodí. Na 56 námořníků pak bylo letos u břehů Západní Afriky vzato jako rukojmí. K většině z daných incidentů dochází u břehů Nigérie.

Do pátrání po pirátské skupině se okamžitě poté vydaly hned čtyři válečné lodě, které v rámci mezinárodní protipirátské mise v oblasti hlídkují.

Pátrací operaci na jejich dopadení řídila britská Fort Victoria a do stíhání se zapojila australská fregata HMAS Melbourne, jihokorejský torpédoborec Wang Geon a vlajková loď protipirátských sil Evropské unie Johan de Witt nizozemského námořnictva. Ze základny na Seychelských ostrovech se do pátrání zapojil také lucemburský hlídkový letoun.

Hned o tři dny později piráti zaútočili znovu. O několik desítek kilometrů východněji se pokusili napadnout španělskou rybářskou loď.

Pirátské čluny rychle dohledal vyslaný vrtulník z australské válečné lodi, která byla k místu druhého incidentu nejblíže. Zásahové komando australského námořnictva pak pirátskou skupinu dostihlo v rychlých člunech zhruba 900 kilometrů od somálských břehů.

Zadrženo bylo devět pirátů a obě jejich plavidla byla i s výbavou zničena.

"Je to výborný výsledek. Mnohonárodní protipirátské síly rychle objevily tuto skupinu a zadržely ji," uvedl velitel protipirátské jednotky CTF 151, britský komodor Jeremy Blunden. I přesto by však podle něj měla námořní komunita zůstat i nadále při plavbách kolem Somálska velmi ostražitá.

"Je jasné, že tam piráti - mající zisky z unesených lodí a rukojmí - stále ještě jsou," uvedl kapitán australské fregaty Brian Schlegel.

Uspěch slaví i Ukrajina

První úspěšnou akci, i když ne přímo proti somálským pirátům, má na kontě také ukrajinská válečná fregata Hetman Sahajdačnyj, která hlídkuje v rámci protipirátské mise NATO ve vodách Adenského zálivu.

Ukrajinští námořníci zachytili tísňové volání o pomoc z nákladní lodi MV Barwaago, jejíž kapitán zkolaboval s podezřením na infarkt.

Ukrajinská fregata byla jen asi 40 kilometrů daleko. Dostihla nákladní plavidlo a kapitánovi palubní lékaři okamžitě poskytli pomoc. Ukázalo se, že nešlo o srdeční příhodu a po poskytnutí zdravotnické péče nebyla nutná ani jeho evakuace.

"Námořní síly současnosti by neměly být jen nástrojem pro vojenské účely. Naše poslání je širší. Musíme zajistit bezpečnost a stabilitu všemi dostupnými prostředky. V tomto případě to bylo poskytnutí neodkladné lékařské pomoci," uvedl kontradmirál Andrij Tarasov.

Piráti u somálských břehů nejsou úspěšní jako v minulosti. Počet útoků ale roste u břehů Nigérie

Piráti u somálských břehů nejsou úspěšní jako v minulosti. Počet útoků ale roste u břehů Nigérie


Video