Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Piráti se musí omluvit Legu za figurky kmotrů ve spotu, potvrdil soud

  12:37aktualizováno  12:37
Česká pirátská strana se musí omluvit firmě Lego za to, že použila její figurky v předvolebním spotu. Loňské rozhodnutí ve středu potvrdil pražský vrchní soud, který zamítl odvolání pirátů. Strana se hájila tím, že verdikt nedůvodně zasahuje do jejího práva na svobodu projevu. Firma Lego zdůrazňovala, že nechce být spojována s politikou.

Pirátská strana ve svém volebním spotu použila lego panáčka. | foto: YouTube

V animovaném klipu Vypustíme kaprům rybník, který strana používala před krajskými volbami v roce 2012, plavou ve vodě ryby znázorňující velké politické strany. Dvojice stavebnicových figurek představujících „kmotry“ je krmí tisícikorunami. Poté se objeví figurka piráta, který úplatkáře vyžene, ryby vyloví podběrákem a jednu z nich nakonec udeří palicí.

Piráti nyní musí na internetu na půl roku zveřejnit omluvu Legu za zásah do dobré pověsti a za to, že figurky zapsané jako ochranné známky neoprávněně použila bez předchozí dohody. Musí také zaplatit náklady soudního řízení, které činí 47 tisíc korun. Podle pravomocného rozsudku má firma právo na to, aby si vybrala, s kým je spojována, a s kým není.

Piráti sami připouštějí, že spot měl dvě roviny: vedle korupce kritizoval také „státní regulaci duševního vlastnictví“. Strana také vyjádřila také názor, že ochrana nehmotných statků musí mít určité hranice.

Strana poukazovala mimo jiné na to, že autor klipu se postavičkami z lega pouze inspiroval, stejně jako podobnými figurkami dalších výrobců, kteří působí na trhu s hračkami.

Firmě Lego vadilo, že použitím právě jejích postaviček chtěli Piráti prosazovat svůj volební program spočívající v omezení autorských práv. Lego navíc nechtělo vzbuzovat dojem, že Piráty podporuje či sponzoruje.

„Omluva pro nás není stěžejní. Stěžejní je to, že si nepřejeme, aby s naším podnikem byla jakkoliv spojována Česká pirátská strana,“ vysvětlil ve středu soudu právník Lega Karel Čermák.

Předvolební klip Pirátské strany:

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Ve vězení se naučil i kastrovat. Na svobodě by chtěl vlastní stádo ovcí

Chovatel musí umět zkontrolovat ovci i chrup.

Petr Hokynář dostal za řízení pod vlivem alkoholu 33 měsíců nepodmíněně. Trest si odpykává ve Věznici Jiřice, kde...

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Najdete na iDNES.cz