Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pirátská sezona začíná, NATO je ochotné chránit další lodní trasy

  12:55aktualizováno  12:55
Celosvětově rostoucí počet pirátských útoků a únosy obchodních plavidel by podle NATO mohly vést k zahájení dalších námořních operací, které by měly za úkol chránit lodní trasy. Aliance už oznámila, že prodlouží misi proti somálským pirátům až do roku 2012.

Zásah NATO proti pirátům - Zásahová jednotka zatýká piráty. | foto: NATO

S končícím obdobím monzunů právě začíná hlavní "pirátská sezona". Podle NATO budou somálští piráti v této době díky lepšímu počasí stále častěji číhat na svou kořist na větším území a budou se vydávat na lov směrem k jižnímu pobřeží Indie i k ostrovu Madagaskar.

Právě somálští piráti mají na svědomí více než polovinu z loňských čtyř set útoků na celém světě. A NATO už oznámilo, že svou námořní operaci Ocean Shield, zaměřenou právě proti somálským nájezdníkům, prodlouží až do roku 2012.

"Máme teď tříměsíční období mezi zimními a letními monzuny, kdy piráti vyrážejí na moře s velkými zásobami paliva, které zvětšují jejich dosah v Indickém oceánu," citovala agentura Reuters zástupce velitele námořních operací NATO Hanse Christiana Helsetha.

Do boje proti pirátům je zapojeno kromě NATO a Evropské unie několik zemí včetně Indie, Číny, Ruska a několika arabských států. Podle Helsetha by nárůst pirátských útoků do budoucna mohl vést ke spuštění dalších mezinárodních námořních operací.

Například ještě letos by mohly americké válečné lodě spolupracovat s čínskou admiralitou v Bengálském zálivu. Další operace se podle jeho slov nabízí například v Guinejském zálivu.

NATO má v současnosti v oblasti flotilu šesti válečných plavidel. Od počátku roku se námořníkům podařilo několik úspěšných zásahů proti pirátům. V únoru například poslala dánská válečná loď Absalon ke dnu hned tři "mateřské koráby" pirátů. (Hon na piráty pokračuje, ke dnu šly jejich další dva mateřské "koráby")

Somálští piráti zadržují 7 obchodních a rybářských plavidel, za která požadují tučné výkupné. V zajetí zůstává například chemický tanker Theresa VIII., který piráti i s posádkou unesli 16. listopadu, nebo tanker St. James Park, který převážel chemikálie pro výrobu plastů do Thajska.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Poplach pro stíhače. Britové a Belgičani startovali k ruským bombardérům

Ruské bombardéry Tu-160 v mezinárodním vzdušném prostoru směřovaly k...

Dvojice blížících se ruských strategických bombardérů Tu-160 „Blackjack“ v pondělí dopoledne zalarmovala britské...

Do Afghánistánu zamíří další čeští vojenští instruktoři a pyrotechnici

Čeští vojáci na patrole v okolí základny v afghánském Bagrámu

Do alianční mise v Afghánistánu by měli zamířit další čeští vojáci. Armáda plánuje rozšíření stávajícího kontingentu o...

Generálové NATO a Ruska se v lednu poprvé od anexe Krymu zřejmě sejdou

NATO, Severoatlantická aliance

Rozhovory na nejvyšší vojenské úrovni mezi NATO s Ruskem se mohou uskutečnit ještě v lednu v ázerbájdžánském Baku. Šlo...

Najdete na iDNES.cz