Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Piráti přišli o koráb, NATO překazilo útok u Somálska

  11:33aktualizováno  11:33
Britská válečná loď Fort Victoria hlídkující u pobřeží Somálska si připsala další dva úspěšné zásahy proti pirátům. Nejprve překazila jejich nájezd na španělskou rybářskou loď a poté objevila a zničila jejich koráb.

Britská podpůrná válečná loď Fort Victoria, chránící ve flotile NATO obchodní plavidla mezi somálskými břehy a Seychelskými ostrovy, nejprve odrazila útok pirátů na španělskou rybářskou loď. Při akci bylo zadrženo sedm pirátů.

Somálští piráti zadržují 14 unesených lodí, některé už druhý rok

Britští námořníci zachytili nad ránem volání o pomoc v oblasti zhruba 350 námořních mil od somálského pobřeží. Na španělskou rybářskou loď zaútočila skupina pirátů ve dvou rychlých člunech. Z paluby britské lodi okamžitě vystartoval vrtulník. Jakmile se přiblížil, piráti naskákali do jednoho ze svých člunů a dali se na útěk. Vrtulník je pronásledoval. Když piráti nereagovali na výzvy k zastavení, vypálil vrtulník několik střel před ujíždějící loď a donutil ji tím zastavit. Zvláštní komando pak piráty zadrželo a předalo je úřadům na Seychelských ostrovech. Tamní vláda slíbila, že je postaví před soud.

O dva dny později britská loď objevila podezřelou velrybářskou loď, kotvící u somálského města Hobyo. Snímky z průzkumného vrtulníku později ukázaly, že je loď zaplněná barely s palivem a připravená k další pirátské výpravě jako mateřský koráb, který piráti využívají k doplňování paliva a zásob při svých nájezdech. Za tmy se k podezřelé lodi přiblížila výsadková komanda ve člunech. Z vrtulníku je pak jistili odstřelovači.

Britské komando zatýká somálské piráty
Britské komando zatýká somálské piráty

Námořníci loď bleskově obsadili bez jediného výstřelu. Piráti, kteří v té chvíli byli na palubě, se vzdali a Britové je předali na pevnině somálským úřadům. Mateřský koráb byl poté zničen. "Piráti sice změnili taktiku kvůli našim hlídkám, ale přesto jsme schopni objevit a zničit jejich vybavení a zabránit dalším pirátským útokům," konstatoval po akci kapitán britské lodi Rob Dorey.

Piráti propustili unesené lodě

Britská válečná loď má za sebou od konce září už několik úspěšných zásahů. V říjnu bleskově vysvobodila ze zajetí pirátů italskou nákladní loď Montecristo, které se piráti zmocnili u pobřeží Ománu.

Po sedmi měsících zajetí somálští piráti sami propustili jinou unesenou italskou loď Rosalia D'Amato, převážející do Íránu sóju. Piráti se jí zmocnili 21. dubna asi 350 mil od pobřeží Ománu. Posádku tvořilo 6 italských a 15 filipínských námořníků. Plavidlo v doprovodu italské válečné lodi Andrea Doria nyní opustilo somálské vody.

Piráti propustili po několika měsících také unesený chemický tanker Gemini, ale jen s částí posádky. Čtveřici jihokorejských námořníků mají stále jako rukojmí. Loď byla unesena 30. dubna u pobřeží Keni. Jihokorejské ministerstvo zahraničí uvedlo, že další zadržování jihokorejských námořníků zřejmě souvisí s jiným útokem a nesplněnými požadavky únosců.

Po sedmi měsících somálští piráti propustili ze zajetí italskou loď Rosalia

Po sedmi měsících somálští piráti propustili ze zajetí italskou loď Rosalia D'Amato, převážející do Íránu sóju.

Vojenský vrtulník nad italskou lodí Rosalia D'Amato, kterou piráti po sedmi

Vojenský vrtulník nad italskou lodí Rosalia D'Amato, kterou piráti po sedmi měsících propustili ze zajetí.

Italská loď Rosalia D'Amato opouští v doprovodu válečné lodi NATO somálské vody

Italská loď Rosalia D'Amato opouští v doprovodu válečné lodi NATO somálské vody.

Piráti údajně námořníky propustí výměnou za pět pirátů zatčených v lednu. Jihokorejské námořnictvo tehdy tvrdě zakročilo proti pirátům, kteří zaútočili na nákladní plavidlo. Speciální komando při akci zabilo 8 pirátů a dalších 5 zadrželo a postavilo před soud. Piráti požadují i finanční odškodnění za zabité kolegy. Reakce Soulu je však od počátku jasná - "s piráty nevyjednáváme".

Francie soudí únosce jachty

Ve Francii začal proces se dvěma zatčenými somálskými piráty, kteří v září 2008 unesli v Adenském zálivu jachtu Carré d'As s francouzským manželským párem na palubě. Jean-Yves a Bernadette Delanneovi byli přepadeni skupinou pirátů, kteří požadovali za jejich propuštění výkupné 2 miliony eur. Po dvou týdnech pár vysvobodilo francouzské námořnictvo. Při akci byl jeden z pirátů zastřelen.

Francouzská justice rozhoduje v takovém případě vůbec poprvé v novodobé historii. Žalobci požadují pro zadržené Somálce trest vězení v rozmezí 6 až 16 let. Byli obviněni z únosu a ozbrojené loupeže. Právníci obžalovaných tvrdí, že skutečný organizátor únosu je stále na svobodě, a žádají soud o shovívavost a mírnější tresty, protože jejich klienti "nemají krev na rukou".

"Je to poprvé od 18. století, kdy má tato země posuzovat případ pirátství. Obžalovaní ale nemají dřevěné nohy, papoušky na ramenou nebo pásky přes oči," tvrdí jeden z obhájců Cedric Alepee. Ve francouzských věznicích čeká na soud ještě dalších 6 somálských pirátů, obviněných z dalších útoků na obchodní plavidla a jachty.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Afghánská produkce opia trhá rekordy, zisky jdou do kapsy Talibanu

Makové pole

Produkce opia pro výrobu heroinu je na historicky nejvyšší úrovni, varuje zpráva OSN. Jde o 9 tisíc tun, tedy takřka...

Armáda potřebuje finance, talentované lidi a drony, nabádal Zeman

Velitelské shromáždění náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře k objasnění...

Česká armáda potřebuje kromě dostatečných finančních prostředků také talentované lidi, prohlásil na tradičním...

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...

Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony
Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony

Jak vypadají Vánoce slavných? Někteří dodržují tradiční zvyky, jiní si svátek uzpůsobí podle sebe.Najdete na iDNES.cz