Stát by měl za nelegální billboardy vymáhat 40 milionů, vyzvali Piráti Ťoka

  11:00aktualizováno  11:13
Ministerstvo dopravy ČR by mělo na majitele billboardů podat žalobu pro nedovolené obohacení. Na tiskové konferenci to ve čtvrtek uvedli zástupci Pirátů, kteří si nechali zpracovat přehled nelegálních billboardů na dálnici D1 mezi Prahou a Brnem. Objevily i billboardy, které vznikly v době, kdy to již zákon zakazoval.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: MF DNES

„Pirátský analytický tým zmapoval nelegální billboardy umístěné u dálnice D1 směrem z Prahy do Brna a zpět. Díky fotodokumentaci můžeme prokázat, že nedošlo k jejich úplnému odstranění ani po více než ročním zákazu zřizování a provozování jakýchkoliv reklamních zařízení v blízkosti dálnic,“ uvedl předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

Fotodokumentaci všech 150 nelegálních billboardů z dálnice má strana během dnešního dne doručit na ministerstvo dopravy. „Očekáváme od ministra Ťoka rázné kroky,“ dodal Michálek. Strana úřadu doporučila, aby podala na provozovatele reklamních zařízení žalobu pro bezdůvodné obohacení. To strana spočítala na 40 milionů korun. 

„Z toho, co zatím o iniciativě Pirátů víme, je evidentní, že vycházejí z neznalosti nebo nepochopení zákona. Zákon ani zdaleka nenařizuje odstranění všech billboardů. Legální nadále zůstávají například uvnitř obcí, v takzvaném souvisle zastavěném území, a také pokud byly povoleny podle stavebního zákona,“ reagovala pro iDNES.cz tisková mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková. 

Billboardy využívaly i politické strany

Piráti také uvedli, že nelegální zařízení u dálnic využívají i některé politické strany, včetně vládní ANO. „Budeme požadovat po ministru dopravy, aby konečně hájil zájmy českého státu, a nikoli zájmy strany ANO,“ dodal Michálek. Další politickou stranou, která nelegální poutače využívala, je podle něj ODS.

Poslanec a místopředseda Podvýboru pro dopravu Pirátů Ondřej Polanský uvedl, že nelegální billboardy nejenže velice pomalu mizí z českých dálnic, ale dokonce jsou i nově instalovány.

„K instalaci nových reklamních zařízení na nové mosty, které byly postaveny v rámci modernizace dálnice D1, došlo například na mostě s kódovým označením D1-039 u obce Ostředek (rok 2016) či na mostě v úseku dálnice Loket-Hořice,“ uvedl. 

Odstranění billboardů z ochranného pásma dálnic a silnic první třídy vyžaduje novela zákona o pozemních komunikacích platná od loňského září. Majitelům reklamních ploch nařizuje jejich odstranění, pokud jsou blíže než 250 metrů od dálnic a 50 metrů od silnic první třídy. Silničáři před rokem napočítali zhruba 3000 nelegálních poutačů. Podle parlamentní strany ovšem na začátku stále zůstávalo u dálnic zhruba 600 nelegálních poutačů, další stovky u silnic první třídy.

„Je třeba zdůraznit, že drtivá většina billboardů od dálnic již byla odstraněna, u zbývajících probíhá postupně správní řízení, které je díky obstrukcím některých vlastníků poměrně zdlouhavé. K dnešnímu dni bylo odstraněno z okolí dálnic a silnic I. tříd 1656 nelegálních reklam. Podél dálnic je pryč 901 billboardů, na silnicích I. třídy 755,“ uvedla Rezková. 

Ministerstvo i krajské úřady se hájí tím, že musí nejprve majitelům nelegálního poutače doručit výzvu k jeho odstranění. To je podle nich problém, protože u některých firem je složité dohledat jejich zástupce a sídlo.

Podle dřívějšího vyjádření ministra dopravy stát může odstranit nelegální billboardy až po uplynutí lhůty, které musí ze zákona provozovatelům poskytnout. Ředitelství silnic a dálnic tak zatím odmontovalo kolem stovky poutačů. Náklady na tyto práce bude stát vymáhat po majitelích nosičů.

„Pravidla jsou jasná a srozumitelná, nicméně přesto se někteří provozovatelé snaží tento zákon obcházet různými kličkami. Ministerstvo dopravy se musí probudit z nečinnosti a proti této billboardové svévoli zakročit,“ dodal Polanský. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Šest stran vyzvalo Babiše k demisi, budou hlasovat pro nedůvěru vládě

Ilustrační snímek

Kvůli bobtnajícímu skandálu kolem Čapího hnízda šestice opozičních stran - ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

Babiše mladšího by mohli vyslechnout Švýcaři, zamýšlí policisté

Premiér Andrej Babiš na konferenci o Libyi v Palermu (13. listopadu 2018)

Policie se řadu měsíců neúspěšně snaží vyslechnout syna premiéra Andreje Babiše mladšího. Vyšetřovatelé se totiž...

Děkanka brněnských práv zažila debakl, uškodilo jí i spojení s Křetínským

Markétu Seluckou zvolili děkankou Právnické fakulty Masarykovy univerzity v...

Pořádným debaklem skončila pro Markéta Seluckou, děkanku Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, pondělní...

V městských firmách nesedíte na ozdobu, ukazuje trestní stíhání politikům

Policie zasahuje kvůli bombové hrozbě v budově pardubického magistrátu (10....

Kvůli podezřelému nákupu lesních pozemků městskou společností Služby města Pardubic v roce 2016 policie obvinila...

Najdete na iDNES.cz