Ivan Bartoš na tiskové konferenci PirStan k výsledkům voleb do Poslanecké...

Ivan Bartoš na tiskové konferenci PirStan k výsledkům voleb do Poslanecké sněmovny 2021. (9. října 2021) | foto: Petr Topič, MAFRA

Piráti schválili vstup do vlády jasnou většinou. Fiala ji představí Zemanovi

  • 1649
Piráti podpořili vstup do nové vlády, na které se domluvila koalice SPOLU s Piráty a hnutím STAN. Pro bylo 888 z 1082 členů Pirátů, kteří se zúčastnili internetového hlasování. Podporu návrhu tak vyjádřilo 82,1 procent hlasujících. Složení vlády představí šéf ODS Petr Fiala ve středu, v den státního svátku, prezidentovi Miloši Zemanovi a pak i veřejnosti.

Předseda strany Ivan Bartoš Pirátům a Pirátkám za hlasování poděkoval. „Společné rozhodnutí o vstupu do vlády vnímám jako velký závazek odvádět co nejlepší práci. A je to také závazek pro členy Pirátské strany směrem k voličům, kteří nám dali důvěru ve volbách. Hájit budeme samozřejmě nejen jejich zájmy, ale zájmy všech občanů této země,“ uvedl.

Piráti minulý týden rozhodli o tom, že pro odsouhlasení koaliční smlouvy je nutná podpora více než 60 procent hlasujících.

Lídři ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Pirátů a STAN podepsali koaliční dohodu a program budoucí vlády před týdnem před ustavující schůzí Sněmovny.

Na ní byla zvolena do čela dolní komory šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a jednou z místopředsedkyň se až po druhém kole volby stala první místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová.

Jeden ze čtveřice zvolených poslanců Pirátů Jakub Michálek vzdal možnost být ve vládě na pozici ministra pro legislativu, aby otupil kritiku části členů Pirátů proti kumulování funkcí, a podpořil vstup Pirátů do nové vlády Petra Fialy.

Jména ministrů chce říci Fiala nejdřív Zemanovi, sejde se s ním ve středu

Jména navržených ministrů chce budoucí premiér Fiala říci nejprve prezidentovi Miloši Zemanovi, se kterým se sejde v Ústřední vojenské nemocnici ve středu v 16 hodin.

Většina jmen členů příští vlády je je již nyní známa, ač je lídři oficiálně nepotvrzují. Šéf Pirátů Ivan Bartoš by ve vládě měl zastávat pozici ministra pro místní rozvoj a digitalizaci, bývalý poslanec Pirátů Jan Lipavský má šanci stát se novým ministrem zahraničí.

Kdo může být v nové vládě

Premiér Petr Fiala

Vnitro Vít Rakušan

Místní rozvoj a digitalizace Ivan Bartoš

Zemědělství Zdeněk Nekula (?)

Finance Zbyněk Stanjura

Zdravotnictví Vlastimil Válek

Školství Petr Gazdík

Práce a sociální věci Marian Jurečka

Obrana Jana Černochová

Spravedlnost Pavel Blažek

Průmysl a obchod Věslav Michalik

Doprava Martin Kupka

Zahraničí Jan Lipavský

Životní prostředí Anna Hubáčková

Kultura Martin Baxa

Evropské záležitosti Mikuláš Bek (?)

Legislativa ?

Věda a výzkum Helena Langšádlová

„Nerad bych něco potvrzoval nebo vyvracel,“ odvětil na dotaz iDNES.cz v pondělí Zdeněk Nekula, který by měl být novým ministrem zemědělství za KDU-ČSL. Dříve vedl Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond a byl tak podřízeným Mariana Jurečky, když byl ministrem zemědělství ve vládě Bohuslava Sobotky. Nyní je Nekula starostou Těšetic na Znojemsku.

Koaliční dohoda o předvolební a povolební spolupráci mezi Piráty a STAN počítala s tím, že obě strany buď půjdou společně do vlády, nebo společně do opozice, ale Starostové a nezávislí řekli, že do Fialovy vlády vstoupí, i kdyby si Piráti odhlasovali, že oni ne.

Bartoš i šéf poslanců STAN Jan Farský v pondělí pro iDNES.cz popřeli tvrzení, se kterým v pondělních LN přišel komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček. Ještě čtvrt hodiny před podpisem koaliční dohody o vládě pětikoalice a jejím programu se podle něj Piráti snažili STAN donutit, aby jim podepsali, že když vnitrostranické referendum Pirátů rozhodne o jejich odchodu z vlády, odejdou do opozice také. „Není to pravda,“ uvedl Bartoš.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video