Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pinochet: Raději smrt než soud v Madridu

  19:59aktualizováno  19:59
- Bývalý chilský diktátor Augusto Pinochet řekl své rodině, že se raději zabije, než by se před španělským soudem odpovídal z obvinění z genocidy a mučení. Napsal to dnes britský list The Mirror. Mnoho pozorovatelů se přitom dívá skepticky na snahy chilských představitelů, aby Británie propustila 83-letého Pinocheta s tím, že bude souzen ve své vlasti.

"Raději by se zabil, nebo by se dal zabít svými strážci, než by čelil urážce a ponížení v případě, že by byl postaven před španělský soud," řekl listu jeho synovec Rafael Pinochet Savedra.
Generálova manželka Lucia prohlásila, že Pinochet je vemi slabý a že postavení, ve kterém se ocitl, mu způsobilo depresi.
Madrid požaduje jeho vydání z Británie, protože Pinochet je ve Španělsku obviněn ze zločinů, kterých se údajně dopustila jeho tajná policie v době, kdy vládl.
Chilští představitelé se snaží o Pinochetovo propuštění do vlasti, mnoho Chilanů však nechce, aby byl exdiktátor souzen ve vlasti. Protestní akce proti propuštěná bývalého diktátora pokračovaly v Chile i dnes.
Pinochetovi odpůrci označili možnost, že by byl souzen ve vlasti za žert s tím, že v Chile nemůže být soud s Pinochetem veden nestranně.

Bývalý chilský diktátor již nepotřebuje lékařské ošetření a měl by být brzy převezen do nějaké soukromé rezidence. Sdělila to v pondělí večer londýnská klinika, kde se Pinochet léčí.
Pinochet, který je od října pod policejním dohledem, "již nepotřebuje zvláštní péči, které se mu dostává v (klinice) Priory," uvedl mluvčí tohoto luxusního zdravotního zařízení na severu britské metropole. Uvedl, že nyní záleží na poradcích generála, aby mu našli nějakou rezidenci. Nebyl s to uvést, kdy by se Pinochet mohl do nové rezidence přemístit.
Britský tisk napsal, že Pinochetovi poradci našli jistou luxusní rezidenci v Surrey nedaleko Londýna, kde by generál mohl čekat na další vývoj své situace.

Pinochet byl v polovině října zadržen v Londýně, kde se podrobil operaci zad.
Minulý týden nejvyšší britský soud rozhodl, že exdiktátorovi jako bývalé hlavě státu nenáleží bezstrestnost.
Britské listy tvrdí, že se Pinochet chce tento týden přestěhovat na soukromý statek Wentworth v Surrey jihozápadně od Londýna. Generál musí v Británii vyčkat do 11. prosince, kdy ministr vnitra Jack Straw rozhodne, zda bude zahájena vyhošťovací procedura, nebo zda bude propuštěn a bude se moci vrátit do vlasti.

Britský ministr obrany George Robertson dnes prohlásil, že není v jeho moci zastavit případné vydání Pinocheta španělským úřadům.
Při jednání s chilským ministrem zahraničí Josém Miguelem Insulzou britský ministr řekl, že případ Pinocheta je nyní plně v rukou ministra vnitra Strawa.

Bude Pinochet vydán k soudu do Chile?
Britská vláda se podle informací britských deníků snaží nalézt v případě chilského diktátora Augusta Pinocheta kompromis a zkoumá, zda by byl možný jeho návrat do vlasti. Londýn údajně chce přijmout návrh chilské vlády, že Pinochet bude postaven před soud v Chile, píší v nedělním vydání deníky The Sunday Telegraph a The Observer. Oba deníky se odvolávají na zdroje z vlády.
Britská vláda odmítla v sobotu večer zprávy nejprve komentovat a včera večer je dementovala. Konečné rozhodnutí je prý na ministru vnitra Jacku Strawovi.
Podle britského tisku se však členové kabinetu stále více přiklánějí k názoru, že takové východisko by bylo nejlepší. Třiaosmdesátiletý diktátor by stanul před soudem, a přitom by nebyla destabilizována chilská demokracie, ani by nebyly poškozeny vztahy Velké Británie a Chile.
"Obchod" prý navrhl britské vládě chilský ministr zahraničí José Miguel Insulza, který je v Londýně od pátku. Sám ministr však také prohlásil, že žádná dohoda uzavřena nebyla a že dokonce neprobíhalo ani žádné jednání o tom, že by Británie Pinocheta vydala a chilské úřady ho postavily před soud.
Šéf chilské diplomacie nicméně v sobotu pro rozhlasovou stanici BBC řekl, že v Chile je nyní proti Pinochetovi podáno čtrnáct žalob a generál ve vlasti netěší žádné imunitě ani nepodléhá žádné amnestii.
Konečné rozhodnutí o osudu generála Pinocheta učiní britský ministr vnitra Jack Straw. Ten má lhůtu do 11. prosince, aby rozhodl, zda vyhoví žádosti o vydání, kterou podal španělský soudce Baltasar Garzón a jejímž cílem je ve Španělsku soudit Pinocheta za zločiny proti lidskosti spáchané za vojenské diktatury v letech 1973 až 1990.
Mluvčí ministerstva upřesnil, že Straw posoudí podle zákona všechny motivy uváděné ve prospěch Pinochetova osvobození a že pojem "obchod" neodpovídá realitě. Mluvčí dodal, že Straw požádal strany ve Španělsku a v Chile, jichž se případ týká, aby byly během dneška k dosažení. To by naznačovalo, že ministr se již rozhodl a svůj verdikt hodlá zveřejnit.

 

 

 

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Britským euroskeptikům hrozí soud. Maří vyšetřování kampaní k brexitu

Nigel Farage, lídr strany UKIP, opouští hlasovací místnost v Biggin Hill (23....

Britská euroskeptická strana UKIP čelí soudnímu stání kvůli své kampani před referendem o vystoupení Spojeného...

Víc peněz pro oběti teroristických útoků, žádá zmocněnec německé vlády

Německá kancléřka Angela Merkelová navštívila vánoční trhy na náměstí...

Zmocněnec německé vlády pro oběti loňského teroristického útoku na vánoční trhy v Berlíně Kurt Beck požaduje výrazně...

Moře vyvrhlo na kanadskou pláž lidskou nohu. Už třináctou

Moře na pláže v Britské Kolumbii čas od času vyvrhne kus lidské nohy....

Obyvatelé osady Jordan River ležící na západním pobřeží Kanady našli ve čtvrtek na pláži zbytky lidské nohy. Co by...Najdete na iDNES.cz