Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Piloti v Náměšti už létají s L-159

  17:29aktualizováno  17:29
Náměšť nad Oslavou - Piloti náměšťské vojenské základny už mohou létat na lehkých bitevnících L-159 ALCA doma. Dosud totiž museli za výcvikem dojíždět na letiště v Čáslavi. Zatím devatenáct nových bitevníků z Aera Vodochody tak nahradilo vysloužilé letouny Su-22. Nových letadel má být v Náměšti až na čtyřicet.

Tři poslední ruské stíhací bombardéry Su-22, které krátce po desáté hodině naposled přeletěly nad náměšťskou leteckou základnou, vyprovodil špalír nablýskaných bitevníků L-159 ALCA.

Všichni se loučili se stroji, které základně sloužily několik desítek let. Avšak jen co letouny zmizely v oblacích, vznesl se nad hlavy všech přítomných nový bitevník L-159, který pilot předvedl v akrobatickém letu.

Na devatenácti letounech L-159 ALCA, jež postupně přiletěly z letiště v Čáslavi, zahájila náměšťská základna letecký výcvik. Slavnostního aktu se zúčastnil ministr obrany Jaroslav Tvrdík, představitelé Aera Vodochody, které nové bitevníky vyrobilo. Přijel i generál Vladimír Nedvěd, poslední žijící velitel 311. perutě, jejíž bombardéry sehrály významnou roli v bojích druhé světové války.

S koncem Su-22 končí jedna etapa české armády
"S odletem ruských nadzvukových letounů, jejichž životnost je u konce, končí také jedna etapa v historii naší armády. Nové letouny jsou nyní srovnatelné se standardy Severoatlantické aliance a důležité je, že armáda může ihned začít s výcvikem," uvedl ministr Tvrdík.

Ten si pochvaloval zlepšení spolupráce s vedení Aera. "Kritika z loňského podzimu je minulostí. Nyní jsme plně spokojeni, podnik plní naše požadavky na 99 procent. Musím ale zdůraznit, že dodavatelé některých zbraňových systémů a trenažérů jsou i nadále předmětem mé kritiky. Pokud nelze zlepšení dosáhnout jinak než drtivou veřejnou kritikou, sáhneme i po ní," poukázal Tvrdík na některé problematické zakázky armády.

Podle prezidenta Aera Vodochody Antonína Jakubšeho dostává náměšťská základna letoun, který je skutečnou špičkou ve své kategorii. "Přibližuje základnu i armádu standardním podmínkám známým z NATO. Věřím, že se nám o jeho kvalitách podaří přesvědčit i mezinárodní trh," uvedl Jakubše.

Základna v Náměšti bude první profesionální
Kolegium ministra obrany také jednalo o budoucnosti náměšťské základny. Ta by se totiž měla jako jedna z prvních stát plně profesionální.

"Základna je pilotním projektem reformy ozbrojených sil. Již letos chceme zahájit nábor, do konce roku by mělo přijít mezi nové profesionály asi sto odborníků všech profesí. V průběhu dalších dvou let má být základna doplněna o dalších čtyři sta vojenských profesionálů," podotkl ministr.

Součástí plánovaného projektu má být i otevření rekonstruované kuchyně, zásobované místními firmami a dodavateli.

"Kuchyň tak již nebude zabezpečována centrálním systémem. Totéž platí pro reformu akvizičního systému. Nakupovat budou místní velitelé vojenských útvarů," přiblížil Tvrdík reformu, která významně zasáhne okolní region.

Starosta Náměště nad Oslavou Vladimír Měrka zachování leteckého provozu v oblasti velmi přivítal a mimo jiné ocenil kvality nových bitevníků. "Oproti starým Su-22 tyto jen předou, což je samozřejmě podstatné pro všechny obyvatele z okolí základny," poznamenal Měrka.

Na vojenském letišti v Náměšti nad Oslavou začal výcvik pilotů na nových lehkých bitevnících L-159 Alca, které nahradily stíhací bombardéry Su-22 vyřazené z armádní výzbroje v březnu. (23. května 2002)

Na vojenském letišti v Náměšti nad Oslavou začal výcvik pilotů na nových lehkých bitevnících L-159 Alca, které nahradily stíhací bombardéry Su-22 vyřazené z armádní výzbroje v březnu. (23. května 2002)

Na vojenském letišti v Náměšti nad Oslavou začal výcvik pilotů na nových lehkých bitevnících L-159 Alca, které nahradily stíhací bombardéry Su-22 vyřazené z armádní výzbroje v březnu. (23. května 2002)

Na vojenském letišti v Náměšti nad Oslavou začal výcvik pilotů na nových lehkých bitevnících L-159 Alca, které nahradily stíhací bombardéry Su-22 vyřazené z armádní výzbroje v březnu. Na snímku ministr obrany Jaroslav Tvrdík a velitel základny v Náměšti Jan Vachek.(23. května 2002)

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Babišovy výroky ohrožují důvěru v naší práci, ohradila se policie

Budova policejního prezidia v Praze (ilustrační snímek)

Policie odmítla tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO) z dnešního jednání Sněmovny, že je v Česku možné objednat si na...

Devět vražd během pěti dní. Nic podobného nepamatuju, říká policista

Policisté v zahrádkářské kolonii u Střížovic, kde byli nalezeni tři mrtví.

Ubodaný host v restauraci, tři mrtví v chatové oblasti a zavražděný pár v obytném přívěsu. To je jen část tragických...

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Najdete na iDNES.cz