Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pilipová se v Havaně setkala s novináři

  7:45aktualizováno  7:45
Lucie Pilipová se setkala v Havaně se zahraničními novináři, které informovala o případu svého manžela Ivana a Jana Bubeníka, kteří jsou 12. den zadržováni na Kubě. Při setkání podle agentur AFP a Reuters zdůraznila, že oba muži neporušili žádný zákon a že jsou nevinní. Agentura Reuters v širší zprávě o setkání napsala, že podle diplomatických zdrojů byli v úterý na kubánské ministerstvo zahraničí povoláni diplomaté ze zemí Evropské unie, aby vyslechli, z čeho Kuba oba muže viní. EU vyslovila nad jejich situací znepokojení.

Jak to všechno začalo?
Kubánské úřady zatkly Pilipa s Bubeníkem minulý pátek ve městě Ciego de Ávila několik set kilometrů jižně od Havany. Čeští občané se podle nich dopustili "narušení pobytového režimu". Oficiální stanovisko kubánská strana dosud nevydala, lze prý ale za ně považovat prohlášení v kubánském listu Granma, který oba Čechy označil za agenty USA s tím, že budou postaveni před soud.

Agentura také oznamuje, že kubánská televize má na programu dvouhodinový pořad věnovaný demaskování "podvratných činů americké vlády na Kubě" a že se všeobecně čeká, že v něm bude případ obou Čechů detailně rozveden.

Pilipová označila obvinění proti svému muži a proti Bubeníkovi za absurdní. "Jediné, co udělali, je to, že se v Ciego de Ávila setkali se dvěma osobami," prohlásila.
"Doufám, že se situace tak či onak urovná," řekla.

"Nejsme v Havaně, abychom vyjednávali, jsme tady jako členové jejich rodin, kteří chtějí vidět své blízké a vyjádřit jim svou podporu. To je cílem naší mise," řekla Pilipová, která při setkání hovořila španělsky.

Uvedla také, že od kubánských úřadů dostala zvláštní vízum na dva týdny, přičemž vyjádřila naději, že úřady toto vízum prodlouží, když je o to požádá.

Castro zahájil nový rok v bojovém duchu
Agentura Reuters napsala, že v předchozích podobných případech byli cizinci, kteří navštívili Kubu na turistické vízum a setkali se s disidenty, vyhošťováni.

Vláda Fidela Castra ale zahájila rok 2001 v bojovém duchu, píše agentura a připomíná, že vedle zatčení Pilipa a Bubeníka Kuba ostře kritizovala zahraniční sdělovací prostředky v Havaně a zorganizovala milionovou manifestaci v Havaně na protest proti imigrační politice USA.

Lucie Pilipová, manželka poslance Unie svobody Ivana Pilipa, s bratrem Jana Bubeníka Martinem na tiskové konferenci v Havaně. České občany Ivana Pilipa a Jana Bubeníka od 12. ledna vězní kubánská policie a hodlá je jako age nty USA postavit před soud (23. ledna 2001).

Lucie Pilipová, manželka poslance Unie svobody Ivana Pilipa, s bratrem Jana Bubeníka Martinem na tiskové konferenci v Havaně. Ivana Pilipa a Jana Bubeníka od 12. ledna vězní kubánská policie a hodlá je jako agenty USA posta vit před soud (23. ledna 2001).

Lucie Pilipová, manželka poslance Unie svobody Ivana Pilipa na tiskové konferenci v Havaně. Ivana Pilipa a Jana Bubeníka od 12. ledna vězní kubánská policie a hodlá je jako agenty USA posta vit před soud (23. ledna 2001).

Lucie Pilipová, manželka poslance Unie svobody Ivana Pilipa, s bratrem Jana Bubeníka Martinem hovoří s novináři v Havaně. Ivana Pilipa a Jana Bubeníka od 12. ledna vězní kubánská policie a hodlá je jako agenty USA postavit před soud (23. ledna 2001).

Lucie Pilipová, manželka poslance Unie svobody Ivana Pilipa, s bratrem Jana Bubeníka Martinem hovoří s novináři v Havaně. Ivana Pilipa a Jana Bubeníka od 12. ledna vězní kubánská policie a hodlá je jako agenty USA postavit před soud (23. ledna 2001).

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Klaus mladší vyškolil Piráta za hrubky. Jsem dysortografik, brání se Pikal

Expert ODS pro školství Václav Klaus mladší (22. července 2014)

V Česku začaly maturity a roli zkoušejícího v sobě probudil i předseda školského výboru Václav Klaus mladší. Na...Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Další z rubriky

Na poli u slovenského Štúrova našel muž čtyři funkční pumy z války

Na poli ve Štúrovu na jihu Slovenska našel muž při venčení psa čtyři funkční...

Slovenští policisté našli na poli ve městě Štúrovo na jihu země čtyři funkční sovětské letecké bomby z druhé světové...

Česko otevře konzulát v Jeruzalémě, rezoluce tím podle Babiše neporuší

Prošli jsme se po Chrámové hoře

Česko během několika měsíců otevře honorární konzulát v Jeruzalémě. Uvedl to předseda vlády v demisi Andrej Babiš....

PŘEHLEDNĚ: Sto dní heroinové pašeračky Terezy v pákistánském vězení

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Tereza H. sedí v pákistánské vazbě přesně sto dní. Jednadvacetiletou Češku zadrželi 10. ledna na letišti v Láhauru s...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz