Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pil jsem a jel rychle, přiznal Bulawa

  11:35aktualizováno  11:35
Sedm měsíců po tragické smrti tří policistů z Českého Těšína předstoupil před soud podnikatel Zdeněk Bulawa. Loni v říjnu jel opilý z diskotéky a svým mercedesem smetl policejní vůz. Za ohrožení pod vlivem návykové látky a ublížení na zdraví mu hrozí tři až deset let vězení.
Zdeněk Bulawa

Zdeněk Bulawa - Obžalovaný Zdeněk Bulawa u Okresního soudu v Karviné. Je obviněn ze zavinění dopravní nehody při které zemřeli tři policisté, 4. květen 2004 | foto: Alexandr SatinskýMF DNES

ČLÁNKY O PŘÍPADU

Bulawa vyvázl s komplikovanou zlomeninou nohy. Do plné soudní síně přišel o berli.

"Ano, řídil jsem pod vlivem alkoholu, jel jsem rychle, ale nehodu jsem nezavinil. Naopak jsem se jí snažil zabránit. Policejní auto mi vjelo do cesty," tvrdil muž, v jehož řidičské evidenci je čtyřiatřicet záznamů o přestupcích včetně řízení v opilosti.

Jeho slova vyvolala tichý nesouhlasný šum vdov a dalších příbuzných a kamarádů mrtvých policistů. "To se nedá poslouchat," zašeptal někdo. V soudní síni seděli i Bulawovi příbuzní a přátelé.

"V obci jel rychlostí 127 kilometrů v hodině. Měl skoro dvě promile alkoholu v krvi a nevěnoval se dostatečně řízení. Proto reagoval neadekvátně na policejní auto vyjíždějící z vedlejší silnice. Zavinil střet a usmrtil tři lidi," řekl žalobce Otakar Cibien.

Obhajoba se domnívá, že srážku zavinil policista, když nedal při odbočování z vedlejší cesty přednost. Podle žalobce strážce pořádku vůbec neměl šanci na Bulawovu hazardní jízdu nepovolenou rychlostí reagovat.

Mercedes podle svědka nesvítil
Obžalovaný Zdeněk Bulawa, který je od propuštění z nemocnice ve vazbě, sice označil za viníka nehody zemřelého řidiče policejního vozu, ale projevil i lítost. "Lituji smrti policistů a také toho, že jsem se zúčastnil této dopravní tragédie."

"Vypil jsem tu noc trochu bílého vína. Měl jsem dvakrát dvě deci a pak ještě trochu z láhve," popisoval Bulawa. "Po náročném dni jsem neměl čas se najíst. Mohlo to způsobit zjištěné hodnoty alkoholu v krvi, ale necítil jsem se podnapilý," tvrdil.

Popřel, že by mercedesu před srážkou nesvítila světla. "Viděl jsem světlé auto, které prosvištělo šílenou rychlostí. Jsem si jistý, že nesvítilo," zopakoval před soudem železniční dělník, který uvedl, že mercedes viděl při noční službě těsně před havárií.

"Světla se automaticky zapínají při zapnutí motoru. Měl jsem to tak nastaveno na palubním počítači a nejde to jen tak rychle převolit. Když jsem krátce předtím tankoval, ani jsem nevypínal motor," zdůraznil Bulawa.

Kamery benzinové pumpy zaznamenaly skutečně osvětlený mercedes. Žalobce ale říká, že to neznamená, že vůz svítil i poté.

Chybovala policie, tvrdí obhájce 
Hlavním esem obhajoby je to, že policisté údajně nerespektovali dopravní značku Stůj - dej přednost v jízdě. "Byl jsem si jistý, že policejní auto zastaví, ale ono pokračovalo dál v jízdě až do místa střetu," tvrdil Bulawa.

Jeho verzi podpořily dvě svědkyně, které policisté před smrtí naposledy zkontrolovali. Po kontrole dokladů řidičky poblíž bývalého areálu ČSAD otáčeli vůz zpět na centrum města a srazili se s Bulawou.

"Policejní auto si najelo obloučkem bez přibrzdění do hlavní silnice. Ještě jsem si říkala, že policajti nedávají stopku a my musíme. Pak se to stalo," tvrdila svědkyně Dagmar Bernátová.

Znalce z oboru silniční dopravy, který podrobně zkoumal všechny okolnosti nehody a vypracoval posudek, který je zásadní důkaz obžaloby, soud vyslechne v příštích dnech.

Spolujezdec dostal podmínku
Důležitá je výpověď taxikáře Lukáše Filipce, za jehož vydírání soud pravomocně odsoudil Bulawova spolujezdce Tomáše Danyiho. Z ní plyne, že Bulawa přesvědčoval Danyiho, aby vzal řízení na sebe a také to, že se pokoušel od nehody ujet.

Tvrdil, že Danyi nejdříve chtěl jeho taxíkem s raněným Bulawou na zadním sedadle ujet, pak prý místo řidiče uvolnil, ale žádal, aby je odvezl do nemocnice v Opavě. "To jsem odmítl a odvezl je do Karviné. Nakonec souhlasili," líčil mladík.

Podle státního zástupce se Bulawa i pak snažil opustit nemocnici na revers.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Nejznámější chlapec ztracený v Česku. Honzík zmizel před 20 lety

Honzík Nejedlý na archivním záběru z listopadu 1997

17. ledna 1998 se v pražském Podolí ztratil beze stopy devítiletý Jan Nejedlý. Jeho rodina od té doby prožila dvacet...

Muž na ústecké Klíši napadl ženu kovovou tyčí. Hledá ho policie

Muž napadl ženu kovovou tyčí. Hledá ho policie

Ústečtí kriminalisté pátrají po muži, který loni krátce před Štědrým dnem napadl ženu v ulici České mládeže. Ta utrpěla...

Podmínka pro Janouškova znalce platí, s odvoláním neuspěl ani žalobce

Bývalý soudní znalec v oboru doprava Jiří Doleček, který zpracovával posudek o...

Pražský městský soud ve středu potvrdil podmíněný trest pro bývalého dopravního znalce Jiřího Dolečka, který vypracoval...

Najdete na iDNES.cz