Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Píkova vražda zůstane bez trestu

  20:30aktualizováno  20:30
Praha - Vrchní soud vynesl definitivní verdikt nad bývalým komunistickým prokurátorem Karlem Vašem, který v roce 1949 ve vykonstruovaném procesu prosadil trest smrti pro generála Heliodora Píku. Soud dospěl k závěru, že čin je už promlčen a nelze za něj Vaše trestat. Vrchní soud zároveň zrušil verdikt nižší instance, který pětaosmdesátiletého muže posílal do vězení na sedm let.

Pětaosmdesátiletý Vaš se podle původního rozsudku městského soudu podstatným způsobem zasadil o vynesení trestu smrti nad divizním generálem Píkou, popraveným po vykonstruovaném procesu 21. června 1949.

Také senát vrchního soudu podle jeho předsedy Rudolfa Tomašoviče dospěl k závěru, že Vaš se na nezákonnostech v kauze generála Píky rozhodující měrou podílel.

Městský soud však podle úterního usnesení vrchního soudu postupoval nesprávně, když Vašovo jednání neposuzoval podle tehdy platného vojenského trestního zákona z roku 1855. Při jeho aplikaci bylo stíhání Vaše pro trestný čin vraždy promlčeno už v roce 1994, uvedl předseda senátu.

Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu obvinil Vaše až 9. března 1998, a to ze zneužití úřední moci. V červnu téhož roku pak vyšetřovatel překvalifikoval skutek na vraždu.

Tomašovič však poukázal na zásadu, podle níž musí být trestnost činu a jeho kvalifikace posuzována podle zákona účinného v době, kdy se stal. Podle později platných zákonů ho lze posuzovat tehdy, je-li to pro obviněného příznivější.

Vojenský trestní zákon z roku 1855 ukládal za vraždu trestní sazbu pět až deset let odnětí svobody s promlčecí dobou pěti let. I s přihlédnutím k zákonu o protiprávnosti komunistického režimu tak bylo podle názoru vrchního soudu stíhání Vaše promlčeno čtyři roky předtím, než byl obviněn.

Je to vítězství, komentoval verdikt Vaš
"Je to moje absolutní vítězství. I když soud řízení zastavuje, je to pro justici úniková cesta, aby neztratila svou tvář," řekl po jednání Vaš. Podle jeho názoru soud stíhání zastavil z nouze, místo toho, aby ho osvobodil. "Trvám na absolutní nevině," dodal.

Žalobce zváží dovolání
"Pokud jde o zastavení trestního stíhání, my máme naprosto jiný právní názor," komentoval verdikt státní zástupce Vlastimil Kraus. Poté, co soud vyhotoví své rozhodnutí písemně, zváží podle něj státní zastupitelství možnosti, jež skýtá novela trestního řádu. Kraus upřesnil, že má na mysli podnět nejvyšší státní zástupkyni, aby podala takzvané dovolání.

Proti úternímu rozhodnutí soudu se už odvolat nelze. Dovolání je mimořádným opravným prostředkem, o němž by rozhodoval Nejvyšší soud.

Vaš: ÚDV je protiústavní a protizákonný
Vaš ve své závěrečné řeči požádal Vrchní soud v Praze o zproštění obžaloby. Popřel a odmítl všechna obvinění.  Řekl, že jeho proces byl zmanipulován a sedmiletý trest byl naprosto nespravedlivý.

Vaš se podle červnového rozsudku úmyslně a rozhodující měrou zasadil o vynesení trestu smrti nad generálem, který byl popraven po vykonstruovaném procesu 21. června 1949.

Státní zástupce v úterý soudu navrhl, aby Vašovi uložil trest odnětí svobody při dolní hranici sazby, která činí deset až 15 let.

HLASUJTE V ANKETĚ

Považujete za spravedlivé, že komunistický prokurátor Karel Vaš nebude potrestán za vraždu generála Píky?

Obhájce Čestmír Kubát požádal, aby soud zastavil trestní stíhání jeho klienta, mimo jiné z důvodu promlčení, nebo aby ho obžaloby zprostil.

Vaš prohlásil, že trestní řízení proti němu je v rozporu s českým právním řádem. Podnět k jeho stíhání vzešel z Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu. Vaš pokládá tento úřad za protizákonný a protiústavní.

Obžalovaný podle rozsudku vedl trestní řízení s Píkou záměrně tak, aby byl generál zlikvidován. Vaš ale tvrdí, že se řídil striktně zákonem a sbíral materiál ve prospěch i neprospěch Píky.

Odmítl také tvrzení, že do spisu vědomě vložil falzifikát, který měl Píku usvědčit ze spolupráce s britskou zpravodajskou službou. "Neměl jsem žádné pochybnosti o věrohodnosti této zprávy," řekl Vaš.

Popřel rovněž, že by v konceptu obžaloby, který vypracoval, navrhl pro generála trest smrti. Koncept se podle něj nezmínil o konkrétním trestu pro Píku, ale navrhoval, aby mu byl uložen trest druhého stupně, což prý znamenalo žalář. "Já osobně byl a jsem odpůrcem trestu smrti," prohlásil Vaš.

Městský soud dospěl loni v červnu k závěru, že Vaš na základě dohody s někdejším náčelníkem 5. oddělení ministerstva národní obrany Bedřichem Reicinem vedl trestní řízení s Píkou záměrně tak, aby byl generál likvidován. Vaš podle předsedy senátu Luboše Vlasáka vedl vyšetřování neobjektivně a tendenčně. Navíc mimo jiné do spisu vědomě založil falzifikát, který měl Píku usvědčit ze spolupráce s britskou zpravodajskou službou. 

Žalobce: Přiměřený trest je 10 až 15 let
Žalobce Vlastimil Kraus v pondělí u odvolacího řízení prohlásil, že za přiměřený trest pro Vaše pokládá deset až 15 let vězení. Také státní zástupitelství se totiž proti červnovému rozsudku odvolalo.

Nesouhlasí s tím, že soud prvního stupně použil zmírňovacího ustanovení při výroku o trestu. Kraus míní, že je pro ně splněna jen formální podmínka týkající se věku a zdravotního stavu obžalovaného. Současně však musí být splněna i podmínka, že účelu trestu lze dosáhnout i trestem kratšího trvání. Podle Krause se tak nestalo.
 
Vašův advokát Kubát trvá na tom, že jeho klient je nevinný. Rozsudek podle Kubáta obsahuje řadu nezákonností. Jednou z odvolacích námitek je i to, že městský soud nepostoupil Vašův případ ministru spravedlnosti k přezkumnému řízení o amnestii.

Vrchní soud ale podle předsedy svého senátu tuto vadu napravil. Ministr však neshledal důvod k tomu, aby podal prezidentu republiky návrh na zastavení trestního stíhání. Kubát míní, že prezidentovo stanovisko je nezbytné.

Pětaosmdesátiletý před závěrem pondělního jednání prohlásil, že veřejné zasedání už nemůže dále vnímat.

15. června 2001:

Za smrt generála Píky dostal Vaš sedm let
Muž, který poslal na smrt Heliodora Píku, dostal po 52 letech za účast na vraždě trest. Městský soud v Praze poslal bývalého komunistického prokurátora Karla Vaše na sedm let do vězení. Pětaosmdesátiletý muž podle rozsudku podstatně přispěl k vynesení trestu smrti nad generálem, který byl v roce 1949 popraven ve vykonstruovaném soudním procesu.

Obhájce Čestmír Kubát, který žádal pro svého klienta osvobozující verdikt, se proti rozsudku na místě odvolal. Státní zástupkyně Jana Bugárová, jež navrhla pro Vaše trest od deseti do 12 let vězení, se k verdiktu nevyjádřila. Rozsudek tedy není pravomocný. Případem se bude ještě zabývat Vrchní soud v Praze.

Vaš, který si bude trest odpykávat v lehčí věznici s dozorem, podle žalobkyně zařadil do spisu falzifikát usvědčující Píku ze spolupráce s britskou zpravodajskou službou. Kladla mu také za vinu, že účelově formuloval Píkovy výpovědi v jeho neprospěch. Problémem je prý i to, že v trestním řízení vystupoval Vaš nejen jako jako vyšetřující soudce, ale i jako prokurátor.

Vaš tvrdí, že jednal podle zákona
Karel Vaš se hájí tím, že v kauze generála jednal striktně podle zákona. Píka ani obhájci prý neprotestovali proti způsobu, jakým byl vyslýchán. Vaš před soudem popřel, že by sepsal návrh na Píkovu obžalobu. Připustil pouze to, že vypracoval koncept návrhu.

Proces sledoval i syn popraveného generála
Proces sledoval i syn popraveného generála Milan Píka. Ten před senátem prohlásil, že mu otec noc před svou smrtí řekl, že je nevinen a že proces s ním byl vykonstruován na základě lží a padělků. Potvrdil rovněž pravost motáků, v nichž generál poukázal na Vašovo účelové protokolování jeho výpovědí.

Bývalý komunistický prokurátor Karel Vaš čeká na zahájení líčení v budově pražského městského soudu, který začal 11. června projednávat jeho účast na vraždě generála Heliodora Píky.

Městský soud v Praze poslal bývalého komunistického prokurátora Karla Vaše na sedm let do vězení. Pětaosmdesátiletý muž podle rozsudku podstatně přispěl k vynesení trestu smrti nad generálem, který byl v roce 1949 popraven ve vykonstruovaném soudním procesu, 15. června 2001

Muž, který poslal na smrt Heliodora Píku, dostal po 52 letech za účast na vraždě trest. Pětaosmdesátiletý muž by měl podle rozsudku, který dosud nenabyl právní moci, strávit ve věznici s dozorem sedm let, 15. června 2001

Bývalý komunistický prokurátor Karel Vaš, který v roce 1949 ve vykonstruovaném procesu prosadil trest smrti pro generála Heliodora Píku, hovoří s novináři. (15. ledna 2002)

Bývalý komunistický prokurátor Karel Vaš, který v roce 1949 ve vykonstruovaném procesu prosadil trest smrti pro generála Heliodora Píku, přichází do soudní síně. (15. ledna 2002)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Lidé uctili Havlovu památku na Hrádečku i při mši, v Praze odhalili lavičku

I v Chebu lidé uctili Havlovu památku. Většina z nich přišla zapálit svíčku s...

Lidé si v pondělí na několika akcích připomněli prezidenta Václava Havla, který zemřel před šesti lety. V Praze 6...

Babiš plánuje přestěhovat ministerstva. Má vzniknout nová vládní čtvrť

Premiér Andrej Babiš přichází na jednání vlády

Do programového prohlášení vlády Andreje Babiše se dostalo i to, že by v budoucnu měla vzniknout nová vládní čtvrť v...

VIDEO: Kevin ze Sám doma se ztratil v Praze. Před Putinem ho zachrání Trump

Sám doma s Donaldem Trumpem

Týden před Vánoci se na internetu objevilo video, ve kterém se herec Macaulay Culkin alias Kevin z filmu Sám doma...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz