Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pik, pik-le: někde asi kují pikle

  1:00aktualizováno  1:00
Slyšíte? Pik. Pik-le. To právě kují pikle. Normální, zdravý člověk se nejspíš zeptá: Jaké pikle? Kde? Politik zareaguje jinak: Kdo?! Jistě proti mně!

Poslanec, hejtman a zastupitel David Rath trpí trpí přebytkem odvahy ve slučování funkcí. | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Komentářové stránky novin 21. století by si zasloužily pravidelné okénko dušeznalce, někdy i psychiatra. Ne aby politiky shazoval, to ne. Ale aby nám občanům objasnil skryté důvody toho či onoho rozhodnutí politika, jeho prohlášení, chování. Vždyť stihomamu, paranoie, chorobné mstivosti a dalších libůstek lidské povahy najdete v politice přemíru.

Logicky. Politici se přece často rekrutují z lidí s výraznými povahovými rysy včetně narcismu, ješitnosti, exhibicionismu (nic proti, máme to i my novináři). Jen tak mimochodem, je vyzkoumáno v Británii i v USA, že případů paranoie mezi námi lidmi přibývá. To je ta nemoc, při níž se "člověk cítí jedinečnou vysoce důležitou osobou" a "může trpět i představou, že někdo má zájem ublížit speciálně jemu".

Mít v novinách takové okénko, zadala bych expertovi nejméně tři události posledních dní. Jako amatér si netroufám pozadí objasnit.

První: Zelené poslankyně Zubová a Jakubková byly vyloučeny ze strany. Zlobily, rošťačily a Bursík ztratil trpělivost. Samo vylučování nechme stranou, ačkoli by pro dušezpytce také bylo kyprým polem k analýze.

Obě dámy pravily: "Chceme omluvu za Bursíkovy výroky o tom, že držíme vládu pod krkem, ovšem ne od Bursíka." Prý od Topolánka.

A ještě: kdyby se Topolánek neomluvil, pro paní Zubovou by to byl důvod přemýšlet nad nedůvěrou vládě. Občan se v tu chvíli mohl i vyděsit, kvůli čemu také mohou v zemi padat vlády. Ale budiž. Ovšem požadavek, aby se za výrok omluvil ten, kdo ho neřekl, a naopak ten, kdo ho vyřkl, aby mlčel?! Vážení odborníci, SOS, svým poslankyním nerozumím!

Druhý případ, trošku osobní. Jiří Paroubek si tuhle (zase) postěžoval na média, deníkem Sport počínaje přes provládní pravicovou MF DNES až po provládní levicové Právo, že ho neadekvátně opomíjejí, je přece vysoce důležitým reprezentantem opozice.

To vypadá přímo na spojené kutí piklů jinak konkurenčních listů. O mně, redaktorce Bendové, řekl, že jsem si jeho zaslaný článek odvezla kamsi na hory. Opět volám SOS, zase svému volenému zástupci nerozumím – člověk si balí na hory ledacos, ale že by někdo i články politiků?!

Třetí případ jde teprve do finále. Zítra chce hejtman Rath dát hlasovat o vyloučení kolegů Bendla a Žáka z krajského zastupitelstva kvůli kumulaci funkcí zastupitele a ministra (resp. poradce ministra). Opět pomíjím faktickou stránku věci, a to je zbavování mandátu hlasováním kolegů. Pomíjím i rozdílné právní výklady, co takový zastupitel ještě smí vykonávat a co už nesmí.

Všimněme si intimní roviny sporu: hejtman Rath, zároveň poslanec Sněmovny a zároveň zastupitel obce Hostivice, chce vyloučit zastupitele a zároveň ministra Bendla pro kumulaci neslučitelných funkcí. Rath kumuluje slučitelně, Bendl kumuluje neslučitelně? Právně možná. Ale kumulují statečně oba a v tom je jejich spor psychologicky zajímavý.

Kumulátorů máme vůbec celou řadu. Je to nemoc zdejší politiky. Topolánek kumuluje premiérství i poslancování, jiní kumulují primátorství se senátorstvím a tak dále. Proč? Cítí se nenahraditelní Nepostradatelní? Neomylní? Superpotentní? Nebo jsou jen hamižní a méně kontrolovatelní?  I tady by hodnocení dušezpytce bylo zajímavé. Člověk volič by pak měl třeba i víc pochopení.

Jen si to zkuste sami! Naberete si spoustu funkcí pro blaho druhých, po probdělých nocích vám ani nedovolí se tím pochlubit v médiích a navrch se nikdo neomlouvá. Copak to jeden může vydržet? Pik...

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...

Mluvčí nové vlády bude Barbora Peterová, dříve pracovala v ČT a v ČEPS

Tiskovou mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová.

Mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí ANO Lucie...Najdete na iDNES.cz