Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

„Pididiktátor“ Ahmadínežád v New Yorku útočil na Izrael

  20:31aktualizováno  21:30
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád vystoupil s projevem na Kolumbijské univerzitě v New Yorku. A opět se opřel do Izraele: označil jej za stát, jehož existence je založena na rasismu a okupaci. To je podle něj důvod, proč ho Írán neuznává. Vysloužil si ale označení "pididiktátor".

Mahmúd Ahmadínežád během projevu na Columbijské univerzitě v New Yorku | foto: Reuters

"Neuznáváme (izraelský) režim, protože je založen na okupaci a rasismu. Neustále napadá své sousedy," prohlásil Ahmadínežád během Fóra světových vůdců. "Zabíjí lidi, vyhání je z domovů," dodal íránský prezident.

Políček uštědřil i Spojeným státům. "Odmítáme způsob, jakým se americká vláda snaží řídit svět. Považujeme tento způsob za špatný. Vede k válce, diskriminaci a krveprolití."

Opět odmítl spekulace o konfliktu mezi Západem a Íránem kvůli jeho spornému jadernému programu. "Tyhle řeči o válce jsou nástrojem propagandy. Lidé, kteří o tom mluví, jen potřebují najít legitimní důvod pro válku." - více zde

Jste směšný, řekl prezidentovi rektor
Ahmadínežádova návštěva Spojených států, kam zavítal kvůli Valnému shromáždění OSN, vyvolává od začátku protesty. Íránský prezident chtěl například navštívit Ground Zero - místo, kde stávalo Světové obchodní centrum zničené 11. září 2001 - ale newyorské úřady mu to nepovolily. -více zde

Radní dokonce lobbovali, aby mu Kolumbijská univerzita zrušila pozvánku na fórum. Rektor univerzity Lee Bollinger tak neučinil, ale připravil Ahmadínežádovi kritické uvítání. Označil ho za "krutého pididiktátora", který porušuje lidská práva a praktikuje nepřijatelnou zahraniční politiku.

"Pane prezidente, vykazujete všechny známky krutého diktátora z malých poměrů," řekl mu a vysloužil si hlasitý potlesk publika. Podle jeho slov Ahmadínežádovo popírání holokaustu může obalamutit jen hloupé a nevzdělané.

Proti návštěvě se postavila i některá americká média. Například list New York's Daily News referoval o jeho příletu v článku s titulkem "Ďábel přistál". Ozvala se i řada amerických židovských skupin.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Až přiletí Kimova raketa. V Tokiu cvičili poplach při útoku z KLDR

Cvičný poplach v případě severokorejského raketového útoku v Tokiu (22. ledna...

V japonském hlavním městě Tokiu se v pondělí uskutečnil nácvik evakuace v případě severokorejského raketového útoku....

Severokorejský voják u výslechu řekl, že před zběhnutím zabil člověka

KLDR prý pronásledováním dezertéra porušila podmínky příměří

Severokorejský voják, který v listopadu přeběhl ze Severní do Jižní Koreje a byl při tom několikrát postřelen, při...

Další útok nožem ve škole. Student v Porýní ubodal spolužáka

Ve škole v západoněmeckém městě Lünen severně od Dortmundu jeden ze školáků...

Ve škole v západoněmeckém městě Lünen severně od Dortmundu jeden ze školáků zabil svého spolužáka. O případu informuje...

Najdete na iDNES.cz