Picassův obraz Sedící žena, který zadrželi celníci kvůli nejasnostem v dokumentech. (3. 2. 2011)

Picassův obraz Sedící žena, který zadrželi celníci kvůli nejasnostem v dokumentech. (3. 2. 2011) | foto: ČTK

Picassův obraz, který chtěl někdo vyvézt za hranice, je stále v Česku

  • 4
Picassův obraz Sedící žena, který se někdo údajně pokusil vyvézt z Česka bez potřebných dokladů, ještě hranice nepřekročil. Ředitel středočeské galerie GASK Jan Třeštík ho ukázal novinářům.

Předminulý pátek si celníci na ruzyňském letišti všimli nejasností v dokumentaci k převezení díla do zahraničí. Kontaktovali Národní galerii, která zjistila, že se jedná o kulturní památku, k jejímuž vyvezení je nutný souhlas ministerstva kultury. Ten chyběl, formulář podepsal pouze ředitel Třeštík, který k tomu však nemá žádné oprávnění.

Případem se již zabývá policie, zkoumá ho kvůli podezření z porušování předpisů o oběhu zboží ve styku s cizinou. Podnět k vyšetřování jí dala Národní galerie v Praze.

Třeštík přiznává, že pochybil, nebylo to ale prý úmyslné. "Nejednalo se o žádný pokus o nelegální vývoz, ale o úřední pochybení," řekl Třeštík. Bylo by podle něj nefér, kdyby byla s věcí jakkoliv spojována galerie GASK.

Nicméně jako ředitel GASK dokumenty podepsal, ačkoli středočeská galerie nemá k povolování vývozu uměleckých děl pravomoci. "Doufám, že bude prošetřeno, že ani já ani galerie jsme neprovedli nic podvratného," uvedl Třeštík.

Obraz s názvem Sedící žena je v rukou soukromého majitele, v minulosti byl dlouhodobě zapůjčen Národní galerii. Je to kvaš na dřevě z roku 1909, Třeštík hovoří o pojistné hodnotě v přepočtu 75 milionů Kč.

Uvedl dále, že má řádnou smlouvu s majitelem i s partnerem v Curychu. Ve Švýcarsku se měl obraz podrobit porovnání s podobným Picassovým dílem. Vývoz do Švýcarska se prý děl oficiální cestou přes spediční firmu a v komunikaci s celníky.

Obraz patří podle serveru Novinky.cz firmě Interpoint, jejímž jednatelem je Drahoš Lustig. V rozhovoru se serverem uvedl, že se při vývozu nejednalo o žádný podvod ani pokus o krádež. Obraz měl být ve Švýcarsku pouze ukázán.

Nevěděl, že je to kulturní památka

Pravidla pro vývoz uměleckých děl se liší podle jejich tržní ceny, stáří i obsahu. U části z nich je nutné povolení. Podle povahy díla vydává povolení k jeho vývozu Národní památkový ústav, Moravská galerie v Brně, Národní galerie či Uměleckoprůmyslové muzeum.

Třeštík prý nevěděl, že uvedený Picassův obraz je kulturní památkou, a že k jejímu vývozu nestačí jeho podpis.

Picassova díla se těší značnému zájmu obchodníků, na aukcích dosahují rekordních částek. Obraz Sedící žena pochází z významné sbírky Vincence Kramáře, který kupoval Picassova raná kubistická díla v Paříži ještě v době, kdy Picasso nebyl slavný.

Díky Kramářovi se dnes pyšní Národní galerie jedinečnou kubistickou kolekcí. Většinu obrazů z Kramářovy sbírky lze spatřit ve stálé expozici Veletržního paláce.


Video