Philips: výhra Hranic, potíže pro další

  10:45aktualizováno  10:45
Hranice - Výhra pro Hranice, ale potíže pro ostatní města. I tak se dá popsat továrna Philips v Hranicích. Každý další investor totiž kvůli Philipsu bude muset mnohem víc dbát na to, co vypouští ze svého podniku do vody i do vzduchu, protože limity pro znečišťování nejsou nekonečné. Tím se však budoucím podnikatelům investice v Moravské bráně citelně prodraží.

"Je to logické. Existují hranice pro kapacitu toku, co se týče jeho znečištění - imisní limity. Ty sledují, nakolik vypouštěné nečistoty ovlivní kvalitu vody v řece či ovzduší. Jakmile by byly naplněny, nemohl by do řeky nikdo další vypouštět odpadní vody," řekl přednosta Ministerstva životního prostředí v Olomouci Josef Švejda.

Co to znamená? "Pokud budou státní orgány trvat na dodržení imisních limitů, ztíží to situaci všem ostatním firmám, které přijdou po Philipsu. Budou totiž potřebovat dokonalejší technologie," řekl Švejda.

Budou potřeba lepší čistírny odpadních vod
"Lidé, kteří budou chtít podnikat v průmyslové zóně Lipník-Hranice, budou muset počítat s vyššími náklady na stavbu. Budou totiž potřebovat daleko výkonnější čistírny odpadních vod, aby se kvalita vody v řece Bečvě nezhoršila natolik, že by imisní limity byly naplněny nebo dokonce překročeny," vysvětlila senátorka Jitka Seitlová (ODA), která zasedá v komisi kraje pro životní prostředí.

Voda v řece Bečvě se přitom v posledních deseti letech zlepšila natolik, že se sem po desítkách let vracejí i velmi vzácné ryby. Lidé v Moravské bráně také dýchají mnohem lepší vzduch než před dvěma, pěti či deseti lety. Alespoň to vyplývá ze statistik Českého hydrometeorologického úřadu. Přitom právě Moravská brána je z hlediska dopravního napojení ideálním místem pro investory, což si všichni velmi dobře uvědomují.

Lipník a další v těžší pozici
Pro Lipník nad Bečvou je průmyslová zóna úkolem číslo jedna už dva roky. Stejně usilovně pracuje na přilákání investorů i město Hranice či Valašské Meziříčí. "Nikdy mě nenapadlo uvažovat o hranické továrně i z tohoto pohledu, ale jak se zdá, zřejmě budeme muset. Hranice získaly prvního největšího investora, takže mají mnohém snazší pozici," posteskl si lipnický starosta Vladimír Mikeška.

"Nutnost ohlížet se na životní prostředí pro nás znamená potíže navíc, o kterých jsem netušil. Podnikatelům, kteří budou mít zájem u nás investovat, ale nic tajit nebudeme. Situaci jim podrobně vysvětlíme předem," dodal Mikeška.

Pomoci by mohl nový zákon
Situaci přitom může pomoct nový zákon o Intergrované prevenci proti znečišťování. "Bohužel norma IPPC zatím ještě není, teprve se chystá," řekl vedoucí referátu životního prostředí přerovského okresního úřadu Ivo Hubík. "Pro investory je zatím každý miligram škodlivin, který mohou vypouštět navíc, dobrý, protože zlevní jejich investice do čištění. Tím pak dochází k tomu, že další příchozí podnikatelé mají ztíženou pozici, protože horní hranice škodlivin musí existovat," uvedl.

Smysl nového zákona bude takový, že se podniky ve svém vlastním zájmu zavážou postupně zlepšovat své čisticí technologie. Docílí tak nižších limitů a tím i lepších podmínek pro další podnikatele. V USA se podobná, do důsledku dotažená opatření proti zvyšování škodlivin ve vodě i ve vzduchu, nazývají "bublinový efekt".

"Každá průmyslová lokalita funguje tak, že v ní všechny podniky a továrny mají své limity, které musí dodržet při znečišťování životního prostředí. Dohromady nesmí znečištění v regionu překročit imisní limity, ať už to týká ovzduší nebo vody. Pokud však podnikatel investuje do zlepšení své čisticí technologie a začne vypouštět méně škodlivin, může své limity, které vylepšením ušetřil, prodat těm, co zatím nemají tak dobrou čistírnu nebo peníze na lepší. A to je motivace, proč investovat do lepších technologií, a možnost, jak v jednom regionu může existovat mnohem více závodů. O podobné praxi se nyní uvažuje i u nás," řekl Josef Švejda.

Cimbalová muzika v čele účastníků slavnostního složení první části linky v továrně Philips v Hranicích na Přerovsku. (15. března 2001)


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Francouzi znovu vyšli do ulic, ke žlutým vestám se přidaly i Marianne

Ve Francii se opět sešli příznivci hnutí žlutých vest, které protestuje proti...

Na pařížské třídě Champs-Élysées se v sobotu k protivládním protestům sešly asi tři tisíce členů hnutí takzvaných...

Dokážeme skokově ochladit Zemi, ale je to nebezpečné, varuje expert

Martin Dočkal se zabývá krajinným inženýrstvím.

Geoinženýring zná nástroje, kterými se skokově dá ovlivnit klima na naší planetě. Jeho nejtvrdší forma však může být...

„Miliardářce“ ze směnáren šéfovali bývalí politici. Žena se zastřelila

Poslanec za hnutí ANO Bronislav Schwarz

Ve vedení firmy To & Mi z Varnsdorfu, v níž pracovala Zuzana K., která za čtyři roky podle policie protočila až 12...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

Další z rubriky

Úřad vlády se musí zbavit mobilů Huawei, nařizuje Babiš kvůli bezpečnosti

Sídlo Huawei (18.12.2018).

Premiér Andrej Babiš nařídil, aby se Úřad vlády ČR zbavil mobilů od čínské firmy Huawei. Stejně bude postupovat podle...

VIDEA ROKU 2018: Modelka pašuje, pirát v blázinci a plivanec před soudem

Tereza, kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Justice řešila v roce 2018 řadu zajímavých kauz. Mezi ty nejsledovanější patřil příběh české pašeračky zadržené v...

Policistu přistihli s úplatkem. Byl odsouzen, přesto nakonec trestu unikl

Miliony prý získal vysoký policista v loterii a z dědictví. Ilustrační snímek

Když byl v říjnu 2006 policista z hospodářské kriminálky v Teplicích Petr Spálenka přímo ve své kanceláři přistižen s...

Najdete na iDNES.cz