Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Philips: výhra Hranic, potíže pro další

  10:45aktualizováno  10:45
Hranice - Výhra pro Hranice, ale potíže pro ostatní města. I tak se dá popsat továrna Philips v Hranicích. Každý další investor totiž kvůli Philipsu bude muset mnohem víc dbát na to, co vypouští ze svého podniku do vody i do vzduchu, protože limity pro znečišťování nejsou nekonečné. Tím se však budoucím podnikatelům investice v Moravské bráně citelně prodraží.

"Je to logické. Existují hranice pro kapacitu toku, co se týče jeho znečištění - imisní limity. Ty sledují, nakolik vypouštěné nečistoty ovlivní kvalitu vody v řece či ovzduší. Jakmile by byly naplněny, nemohl by do řeky nikdo další vypouštět odpadní vody," řekl přednosta Ministerstva životního prostředí v Olomouci Josef Švejda.

Co to znamená? "Pokud budou státní orgány trvat na dodržení imisních limitů, ztíží to situaci všem ostatním firmám, které přijdou po Philipsu. Budou totiž potřebovat dokonalejší technologie," řekl Švejda.

Budou potřeba lepší čistírny odpadních vod
"Lidé, kteří budou chtít podnikat v průmyslové zóně Lipník-Hranice, budou muset počítat s vyššími náklady na stavbu. Budou totiž potřebovat daleko výkonnější čistírny odpadních vod, aby se kvalita vody v řece Bečvě nezhoršila natolik, že by imisní limity byly naplněny nebo dokonce překročeny," vysvětlila senátorka Jitka Seitlová (ODA), která zasedá v komisi kraje pro životní prostředí.

Voda v řece Bečvě se přitom v posledních deseti letech zlepšila natolik, že se sem po desítkách let vracejí i velmi vzácné ryby. Lidé v Moravské bráně také dýchají mnohem lepší vzduch než před dvěma, pěti či deseti lety. Alespoň to vyplývá ze statistik Českého hydrometeorologického úřadu. Přitom právě Moravská brána je z hlediska dopravního napojení ideálním místem pro investory, což si všichni velmi dobře uvědomují.

Lipník a další v těžší pozici
Pro Lipník nad Bečvou je průmyslová zóna úkolem číslo jedna už dva roky. Stejně usilovně pracuje na přilákání investorů i město Hranice či Valašské Meziříčí. "Nikdy mě nenapadlo uvažovat o hranické továrně i z tohoto pohledu, ale jak se zdá, zřejmě budeme muset. Hranice získaly prvního největšího investora, takže mají mnohém snazší pozici," posteskl si lipnický starosta Vladimír Mikeška.

"Nutnost ohlížet se na životní prostředí pro nás znamená potíže navíc, o kterých jsem netušil. Podnikatelům, kteří budou mít zájem u nás investovat, ale nic tajit nebudeme. Situaci jim podrobně vysvětlíme předem," dodal Mikeška.

Pomoci by mohl nový zákon
Situaci přitom může pomoct nový zákon o Intergrované prevenci proti znečišťování. "Bohužel norma IPPC zatím ještě není, teprve se chystá," řekl vedoucí referátu životního prostředí přerovského okresního úřadu Ivo Hubík. "Pro investory je zatím každý miligram škodlivin, který mohou vypouštět navíc, dobrý, protože zlevní jejich investice do čištění. Tím pak dochází k tomu, že další příchozí podnikatelé mají ztíženou pozici, protože horní hranice škodlivin musí existovat," uvedl.

Smysl nového zákona bude takový, že se podniky ve svém vlastním zájmu zavážou postupně zlepšovat své čisticí technologie. Docílí tak nižších limitů a tím i lepších podmínek pro další podnikatele. V USA se podobná, do důsledku dotažená opatření proti zvyšování škodlivin ve vodě i ve vzduchu, nazývají "bublinový efekt".

"Každá průmyslová lokalita funguje tak, že v ní všechny podniky a továrny mají své limity, které musí dodržet při znečišťování životního prostředí. Dohromady nesmí znečištění v regionu překročit imisní limity, ať už to týká ovzduší nebo vody. Pokud však podnikatel investuje do zlepšení své čisticí technologie a začne vypouštět méně škodlivin, může své limity, které vylepšením ušetřil, prodat těm, co zatím nemají tak dobrou čistírnu nebo peníze na lepší. A to je motivace, proč investovat do lepších technologií, a možnost, jak v jednom regionu může existovat mnohem více závodů. O podobné praxi se nyní uvažuje i u nás," řekl Josef Švejda.

Cimbalová muzika v čele účastníků slavnostního složení první části linky v továrně Philips v Hranicích na Přerovsku. (15. března 2001)Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Vinaři dostali statisícové pokuty, nedovoleně vypouštěli odpadní vody

Vypouštění odpadních vod ve Vinařství Kovacs.

Kontroloři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) se v posledních dvou letech zaměřili na vinaře z Břeclavska a...

V tělocvičně policie se šířil černý kašel. Čelím šikaně, tvrdí nakažený

(Ilustrační snímek)

Vrchní komisař Marian Janoušek se loni v listopadu nakazil černým kašlem v policejní tělocvičně. Poté, co se snažil...

Osiřelou trať z Jesenicka nikdo nechtěl ani po slevě, brzy bude zadarmo

(ilustrační foto)

Ani na druhý pokus se nepodařilo prodat nevyužívanou železniční trať mezi Velkou Kraší a Vidnavou na Jesenicku. Zájemce...

Netrapte děti s příkrmy, říká výživová specialistka
Netrapte děti s příkrmy, říká výživová specialistka

O metodě BLW si přečtěte v rozhovoru s Ditou PtáčkovouNajdete na iDNES.cz