Philips: výhra Hranic, potíže pro další

  10:45aktualizováno  10:45
Hranice - Výhra pro Hranice, ale potíže pro ostatní města. I tak se dá popsat továrna Philips v Hranicích. Každý další investor totiž kvůli Philipsu bude muset mnohem víc dbát na to, co vypouští ze svého podniku do vody i do vzduchu, protože limity pro znečišťování nejsou nekonečné. Tím se však budoucím podnikatelům investice v Moravské bráně citelně prodraží.

"Je to logické. Existují hranice pro kapacitu toku, co se týče jeho znečištění - imisní limity. Ty sledují, nakolik vypouštěné nečistoty ovlivní kvalitu vody v řece či ovzduší. Jakmile by byly naplněny, nemohl by do řeky nikdo další vypouštět odpadní vody," řekl přednosta Ministerstva životního prostředí v Olomouci Josef Švejda.

Co to znamená? "Pokud budou státní orgány trvat na dodržení imisních limitů, ztíží to situaci všem ostatním firmám, které přijdou po Philipsu. Budou totiž potřebovat dokonalejší technologie," řekl Švejda.

Budou potřeba lepší čistírny odpadních vod
"Lidé, kteří budou chtít podnikat v průmyslové zóně Lipník-Hranice, budou muset počítat s vyššími náklady na stavbu. Budou totiž potřebovat daleko výkonnější čistírny odpadních vod, aby se kvalita vody v řece Bečvě nezhoršila natolik, že by imisní limity byly naplněny nebo dokonce překročeny," vysvětlila senátorka Jitka Seitlová (ODA), která zasedá v komisi kraje pro životní prostředí.

Voda v řece Bečvě se přitom v posledních deseti letech zlepšila natolik, že se sem po desítkách let vracejí i velmi vzácné ryby. Lidé v Moravské bráně také dýchají mnohem lepší vzduch než před dvěma, pěti či deseti lety. Alespoň to vyplývá ze statistik Českého hydrometeorologického úřadu. Přitom právě Moravská brána je z hlediska dopravního napojení ideálním místem pro investory, což si všichni velmi dobře uvědomují.

Lipník a další v těžší pozici
Pro Lipník nad Bečvou je průmyslová zóna úkolem číslo jedna už dva roky. Stejně usilovně pracuje na přilákání investorů i město Hranice či Valašské Meziříčí. "Nikdy mě nenapadlo uvažovat o hranické továrně i z tohoto pohledu, ale jak se zdá, zřejmě budeme muset. Hranice získaly prvního největšího investora, takže mají mnohém snazší pozici," posteskl si lipnický starosta Vladimír Mikeška.

"Nutnost ohlížet se na životní prostředí pro nás znamená potíže navíc, o kterých jsem netušil. Podnikatelům, kteří budou mít zájem u nás investovat, ale nic tajit nebudeme. Situaci jim podrobně vysvětlíme předem," dodal Mikeška.

Pomoci by mohl nový zákon
Situaci přitom může pomoct nový zákon o Intergrované prevenci proti znečišťování. "Bohužel norma IPPC zatím ještě není, teprve se chystá," řekl vedoucí referátu životního prostředí přerovského okresního úřadu Ivo Hubík. "Pro investory je zatím každý miligram škodlivin, který mohou vypouštět navíc, dobrý, protože zlevní jejich investice do čištění. Tím pak dochází k tomu, že další příchozí podnikatelé mají ztíženou pozici, protože horní hranice škodlivin musí existovat," uvedl.

Smysl nového zákona bude takový, že se podniky ve svém vlastním zájmu zavážou postupně zlepšovat své čisticí technologie. Docílí tak nižších limitů a tím i lepších podmínek pro další podnikatele. V USA se podobná, do důsledku dotažená opatření proti zvyšování škodlivin ve vodě i ve vzduchu, nazývají "bublinový efekt".

"Každá průmyslová lokalita funguje tak, že v ní všechny podniky a továrny mají své limity, které musí dodržet při znečišťování životního prostředí. Dohromady nesmí znečištění v regionu překročit imisní limity, ať už to týká ovzduší nebo vody. Pokud však podnikatel investuje do zlepšení své čisticí technologie a začne vypouštět méně škodlivin, může své limity, které vylepšením ušetřil, prodat těm, co zatím nemají tak dobrou čistírnu nebo peníze na lepší. A to je motivace, proč investovat do lepších technologií, a možnost, jak v jednom regionu může existovat mnohem více závodů. O podobné praxi se nyní uvažuje i u nás," řekl Josef Švejda.

Cimbalová muzika v čele účastníků slavnostního složení první části linky v továrně Philips v Hranicích na Přerovsku. (15. března 2001)
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...Další z rubriky

Česko stále trápí sucho, v říjnu zatím pršelo pětkrát méně, než je obvyklé

Ilustrační snímek

Kvůli ojedinělým srážkám se sucho z léta přeneslo i na začátek podzimu. A ani říjen zatím nepřinesl větší množství...

Nešťastný únik vojenských informací. Afghánci se mohou mstít, říká expert

Vojáci se na základně v afghánském Bagrámu rozloučili se třemi padlými Čechy -...

Nešťastný, nerozumný únik vojenských informací do médií. Tak komentuje bezpečnostní analytik Andor Šándor situaci se...

Situace v migraci je lepší než před vypuknutím krize, řekl nový ministr

Premiér Andrej Babiš uvedl Tomáše Petříčka do funkce ministra zahraničí. (16....

Nový ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD zažívá ostrou premiéru. V Senátu představil pozice, které bude premiér...

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.Najdete na iDNES.cz