Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Philips je ochoten zveřejnit výši investice

  13:36aktualizováno  13:36
Hranice - Přes optimistická prohlášení se zatím stále město Hranice neshodlo s Markétou Regecovou na ceně jejího pozemku, na němž staví firma Philips. Zatím s posledním krokem přišla prodávající strana - právník Markéty Regecové hodlá požádat o odtajnění výše celkové investice do nové továrny. Vedení nizozemského koncernu Philips už oznámilo, že je připraveno informace o svém investičním záměru v Hranicích zveřejnit, aby tak přispělo k urovnání vleklého sporu o prodej zhruba hektarového pozemku.

"Jestliže některá ze stran potřebuje informace od společnosti Philips za účelem uzavření celé záležitosti (prodej pozemku), potom, s největší pravděpodobností budeme ochotni tyto informace poskytnout i přes jejich důvěrnou povahu. To však pouze za předpokladu, že se obě zúčastněné strany zaručí, že poskytnutí těchto informací povede k úspěšnému uzavření celé záležitosti," uvedl ředitel společnosti Philips Display Components Jon Richters.

"Potřebovali bychom, aby nám vedení Philipsu tato čísla odtajnilo. Jen tak můžeme dojít k výpočtu skutečné ceny za pozemek," uvedl Petr Kšáda, který tak zareagoval na nedávnou schůzku soudních znalců obou stran. Ti totiž nejdřív ocenili strategickou jednohektarovou parcelu s výsledkem lišícím se o 18 milionů korun, nyní však po společné dohodě dospěli k nové ceně - 310 korun za metr čtverečný. Soudní znalec Markéty Regecové přitom původně navrhl 1508 korun (celkem by tak pozemek stál 19 milionů) a znalec města Hranic 110 korun (celkově by šlo o sumu  zhruba jeden milion).

"Nechal jsem si vysvětlit, proč najednou taková změna, a ukázalo se, že obě ceny jsou paradoxně správné. Záleží jen na tom, jaká čísla znalec do metodiky výpočtu dosadí," řekl Kšáda, jemuž vadí, že odborníci při stanovení společné ceny nepracovali se skutečnou investicí Philipsu do hranické továrny, ale pouze s částkou investovanou do první etapy stavby. "A ta je o více než pět miliard nižší. Už jsme dvakrát firmu Philips požádali o zveřejnění skutečné celkové výše jejich investice v hranické průmyslové zóně. Zatím nám ale nevyhověli," dodal.

Právnímu zástupci města Hranic se však vtažení firmy Philips do sporu nelíbí. Ondřej Michna se domnívá, že to jen oddálí vykoupení parcely a vyřešení problému se sporným pozemkem. "Na schůzce znalců bylo jasně řečeno, že předmětem převodu je pozemek a nikoliv stavba, která tam vzniká. Měl jsem za to, že se schůzka konala právě proto, aby odstranila spory ohledně ceny, a dohodli jsme se, že výslednou sumu budou obě strany respektovat, ať už bude jakákoliv. Teď se ale zdá, že se zase vracíme zpátky na samotný začátek sporu," konstatoval.

Spor o cenu strategického pozemku dávno přerostl sváry dvou soudních znalců a rozpoutal diskuzi mezi ostatními odborníky. "Mnozí dokonce tvrdí, že Markéta Regecová má nárok až na cenu 2000 korun za metr čtverečný," řekl Petr Kšáda.

Sama majitelka pozemku tvrdí, že jen vyčkává, na čem se právníci dohodnou. "Původně jsem chtěla jenom 150 korun. Že soudní znalec později odhadl cenu pozemku desetkrát výš, za to nemohu, stejně jako za to, že teď se znalci najednou shodli na ceně 310 korun," řekla pouze.

Právník Hranic přesto doufá, že kupní smlouvu město s Regecovou uzavře co nejdřív. "I přes ceny společně navržené znalci je město připraveno k okamžitému podpisu kupní smlouvy za cenu tři sta korun za metr čtverečný," uvedl Michna.

O dění v Olomouckém kraji můžete diskutovat ZDE.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Další z rubriky

Lídři Korejí opět spolu, Irsko povolí potraty a Grant je v chomoutu

Lídři KLDR a Jižní Koreje Kim Čong-un (vpravo) a Mun Če-in se opět sešli v...

Sledujte Zprávy na iDNES.tv. Nejvyšší představitelé obou korejských států se překvapivě opět setkali v...

Vzniká první polokomunistická vláda po roce 1989, kritizuje Fiala

Vzniká první polokomunistická vláda po roce 1989 kritizoval na programové...

Stále více lidí nás vnímá jako hlavní politickou alternativu, prohlásil šéf ODS Petr Fiala v moderní dřevěné sportovní...

Podnikatel dostal pět let za dotační podvod, na projekt dohlížela Marksová

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová v diskusním pořadu...

Krajský soud v Brně nepravomocně udělil pětiletý trest podnikateli Martinu Zemanovi, který dostal od státu miliony na...

Sex v těhotenství: Na tohle si maminky stěžují
Sex v těhotenství: Na tohle si maminky stěžují

Čeká vás 9měsíční jízda, nebo bude sex v těhotenství nanic? Těžko předvídat dopředu. Zaručená je jen jedna věc: Při pokusu o erotiku se hodně nasmějete.

Najdete na iDNES.cz