Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pharmos: Máme důkaz, že ministerstvo chtělo úplatek

  1:00aktualizováno  1:00
Firma Pharmos tvrdí, že dostala od zástupce ministerstva zdravotnictví korupční nabídku. Důkazy však ukáže jen policii. "Máme dva dokumenty, ale ani s jedním na základě právního rozboru nesmíme na veřejnost," řekl Oldřich Fiala, předseda představenstva České lékárnické.

Mně se to celé zdá jako nesmysl, říká ministr zdravotnictví Rath a pokračuje v rozdávání peněz. | foto: ČTK

Ta je většinovým majitelem firmy Pharmos. "Smíme je jen předat policii," řekl Fiala.

Dokumenty podle něj dokazují, že se firma měla dělit o tržbu z distribuce léků s někým dalším.

"Z toho, jaké tržby zrealizujeme, máme platit dvěma subjektům. To znamená, že uděláme-li tržeb za milion, jakousi částečku bychom měli zaplatit subjektům, které jsou zprostředkující," vysvětlil Oldřich Fiala. Zda jde o jednotlivce, nebo o společnosti, neupřesnil.

Podíl z tržby měla firma údajně posílat na cizí účty výměnou za to, že získá postavení monopolního dodavatele léků do tří zadlužených nemocnic. Těm totiž o pár dnů dříve odmítli léky dodávat ostatní distributoři, dokud své dluhy nemocnice nezaplatí.

Antimonopolní úřad nyní zvažuje, že za tuto dohodu o společném postupu distributory potrestá. - více zde

Firma Pharmos jako jediná z velké distributorské čtyřky změnila společné rozhodnutí a rozhodla se obnovit dodávku léků. Pár dní poté však couvla. Tvrdí, že si celou akcí jen chtěla ověřit, jestli dostane žádost o úplatek, či ne. - více zde

"Jestliže vás kontaktuje někdo, o kom máte vážné indicie, že je z oblasti nekalého obchodu, tak už jenom můžete čekat, že se tyto indicie potvrdí. A potvrdilo se to mnohem dřív, než jsme si mysleli," říká Fiala.

Na ministerstvu jako doma
Návrh na dělbu tržeb za dodávky léků podle něj dostala firma od zprostředkovatele, který se při jednáních na ministerstvu choval jako doma.

"Člověk, od kterého jsme dostali jeden z těch dokumentů, je blízký lidem z ministerstva. A ten druhý? Nechtějte to po mně vědět, počkejte si dva dny, budeme mít jednání s dozorčí radou, která určí, jak se představenstvo může chovat a co smíme zveřejnit," říká Fiala.

Kdo byl tajemný muž a od koho dostal Pharmos druhý dokument, o tom firma i ministerstvo mlčí. "Vím, kdo to byl, ale jméno vám neřeknu," říká náměstek ministra Vladimír Dryml, který se jednání zúčastnil.

"Znám ho odjinud, tak jako stovky jiných lidí. A nechtěl bych, aby byl v tomto případě spojovaný se mnou nebo s ministerstvem. Na jednání přišel se zástupci Pharmosu a tvářili se, že vyjednává za ně. Dokonce řekli, že s nimi má nějakou mandátní smlouvu," říká Dryml.

Náměstek má předat ministrovi zprávu o tom, kdo firmu zkontaktoval a kdo se vyjednávání účastnil. "Mně se to zdá celé jako nesmysl," kroutí hlavou David Rath.

V pondělí pokračoval v rozdávání peněz: slíbil, že ministerstvo rozdělí mezi zadlužené fakultní nemocnice 350 milionů, aby začaly splácet dluhy. Peníze by měly dostat ještě tento týden.

Dluhy po lhůtě splatnosti však u nemocnic činí podle Ratha téměř dvě miliardy korun. O tom, jak moc stát nemocnicím pomůže a oddluží je, by měla příští týden jednat vláda. Rath se na tom dohodl s ministrem financí.

Firma Pharmos podala trestní oznámení

Firma Pharmos podala kvůli možnému úplatkářství při uzavírání smluv na dodávku léků trestní oznámení na neznámého pachatele. ČTK to řekl předseda představenstva společnosti Roman Kejzlar.
Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zákaz alkoholu ve Sněmovně už neplatí. „Poslanci jsou dospělí lidé“

Panák pálenky

Při schůzích Sněmovny se opět může ve všech restauračních zařízeních v budovách dolní komory podávat alkohol. Předseda...

Návrh otevřít znovu velké obchody o státních svátcích poslanci odmítli

(Ilustrační snímek)

Velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou dál při některých státních svátcích zavřené. Zrušení zákona,...

Okamurův bratr chce v Praze 8 do Senátu, má už podporu místních lidovců

Hayato Okamura je aktivním členem katolické komunity v pražských Holešovicích.

Lidovci z Prahy 8 chtějí, aby za ně kandidoval do Senátu Hayato Okamura. Pokládají ho za výraznou a silnou osobnost, a...

Najdete na iDNES.cz