Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pevnosti nemocnic

  22:59aktualizováno  22:59
Jsme svéprávní lidé, nebo nejsme? Máme vědět, nebo nevědět? Stále jsou ještě nemocnice, které si myslí, že lidé by vědět neměli. Situace se nicméně mění. K lepšímu. Řada nemocnic už otevírá své brány laickému pohledu zvenčí. Můžeme jen hádat, proč ty zbývající nechtějí zveřejnit, jak hospodaří, jak úspěšně léčí, jaké obědy vaří...

I je si však lidé platí. I jejich vedení by měla klienty považovat za partnery.
Sklony k utajování mají v Česku tuhé kořeny. Pamatujeme, jak těžce se rodil jeden z nejpřirozenějších zákonů - o svobodném přístupu k informacím. Ti, kdo mají moc nebo titěrné úřední razítko, dostávají nezřídka kopřivku, mají-li se zpovídat. Politici jako úředníci jako lékaři.

Ve zdravotnictví je neochota sdělovat veřejnosti informace hlubší o profesní nadřazenost. Lékař, onen vědoucí, najmě u starších generací nahradil faráře. Nejeden z nich s dobrotivým otcovským nadhledem nechápe, nač by nemocným informace byly. Stejně jim neporozumějí.

Svěř se odborníkovi a věř! Zneužití, neporozumění, nesrovnatelnost údajů jsou nejčastější důvody, proč některé nemocnice nemíní jít s kůží na veřejný trh. Tají hospodaření i výsledky léčby. Žel nejsou u nás pravidla, možnosti, jak je za přezírání klientů sankcionovat, nebo ocenit ty druhé. Není autorita, která by je nutila.

Politici se o právo lidí znát nebijí. Ani zdravotnický ministr nemá chuť dobývat bílé pevnosti. Zastupuje zájmy občanů, a přitom nevidí důvod, aby věděli, co a v jaké kvalitě jim nemocnice nabízejí (prý by se těm horším mohli vyhýbat!).

Léčení nemocí je však služba jako každá jiná. Při prodeji holicího strojku musí být zevrubný návod, u kýty hovězího rodokmen krávy, aby kupující měl veškerý informační komfort. Říká se tomu ochrana spotřebitele. Proč nemít podobný komfort při "prodeji" nejcennějšího statku, jaký člověk má? Nejsme o nic hloupější než Britové či Holanďané. Oni informace o nemocnicích dostávají. Nikdo jim nenamlouvá, že všichni lékaři a nemocnice jsou stejně dobří. Nesuspenduje je do role subjektů péče.

Naštěstí i u nás už řada nemocnic a lékařů mění pevnosti v otevřená města. Jistý závěr si proto udělat lze: někdo respekt k lidem má, někdo nemá. Také informace, podle níž se už dá vybírat.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Poslanci odmítli, aby komisi pro kontrolu GIBS vedl komunista Ondráček

Komunista Zdeněk Ondráček na schůzi Sněmovny

Sněmovna odmítla, aby komunista Zdeněk Ondráček, muž, který před listopadem 1989 v Pohotovostním pluku Veřejné...

Babiš slyšel podmínky ČSSD. ANO zatím nehodlá nabízet jiného premiéra

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka, úřadující šéf strany Milan Chovanec a...

Andrej Babiš zahájil jednání o nové vládě a jako možného partnera oslovil ČSSD. „My se do vlády netlačíme. Není to...

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let, místo léků si dopřává dorty

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let. (17.1.2018)

Své 103. narozeniny oslavila nejstarší obyvatelka pražských Vršovic Vlasta Svobodová. Žena narozená ještě za...

Najdete na iDNES.cz