Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Petrolej do počítače mi nalili už v továrně, přiznává Jiří Suchý

  12:44aktualizováno  12:44
- Odpovědi dalšího hosta on-line rozhovorů, herce a zpěváka Jiřího Suchého, jednoho ze zakladatelů divadla Semafor, měly s jeho příjmením společný humor. Suchý není suchý, ale miluje suchý humor. "Bylo to docela zábavné," zhodnotil svůj více než hodinový maraton odpovědí čtenářům. "Lidi mě dost chválili, že?" Loučil se potěšen a s úsměvem. "Petrolej do počítače mi nalili už v továrně," reagoval na otázku jak se cítí na internetu, "a od té doby jsem nedolíval." Odpovědi Jiřího Suchého najdeteZDE.

Odpovědi Jiřího Suchého najdete ZDE.
(momentálně nefunguje, pracujeme na zprovoznění, 2. 5. 2001)

Když se řekne Jiří Suchý, vybaví se většině lidí Semafor. A když se řekne Semafor, spojení s Jiřím Suchým je ještě přímější. Jiří Suchý se stal žijící legendou české populární hudby i divadla, jeho písničky z nejslavnějších let Semaforu zlidověly. Loni na podzim oslavil Semafor čtyřicáté výročí založení.

V době premiéry legendární hudební komedie Člověk z půdy 30. října 1959 v sále Ve smečkách (dnešní Činoherní klub v Praze) sotva někdo mohl tušit, že vzniká soubor, který ovlivní zásadním způsobem dění na domácí divadelní i hudební scéně.

"Sami jsme natírali vápnem zdi, aby se tam vůbec dalo hrát, protože jsme neměli peníze na řemeslníky," vzpomíná skladatel a semaforský kapelník Ferdinand Havlík. A připomíná slova Jiřího Voskovce o tom, že progresivní divadlo má po deseti letech zaniknout. "Semafor tak vlastně přežil svou smrt," míní.

Úctyhodně působí již namátkové listování seznamem osobností, které Semaforem kromě Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra prošly: Karel Gott, Hana Hegerová, Miroslav Horníček, Miloš Kopecký, Waldemar Matuška, Eva Olmerová, Eva Pilarová, Miki Volek, Jiří Grossmann, Miloslav Šimek, Josef Dvořák... Působili v něm také režiséři Juraj Herz, Jaromil Jireš, Ján Roháč, Jiří Menzel, Jiří Srnec či výtvarník Jan Švankmajer.

Poetika Semaforu předznamenala společenské uvolnění let šedesátých a inspirovala vznik dalších souborů. "Semafor zůstává jedním z mála nadnárodních fenoménů - vždyť jeho písničky zpívá i na Slovensku několik generací a pod jeho vlivem zakládal Stanislav Štepka Radošinské naivné divadlo," upozorňuje producent a filmař Fero Fenič.

Se smrtí Jiřího Šlitra na Vánoce 1969 jako by se naplnila Voskovcova slova o progresivním divadle, jež po deseti letech zaniká. Jenže Jiří Suchý se rozhodl čelit tragickému osudu i nastupující normalizaci, našel si nového komického partnera v Jitce Molavcové a Semafor přetrval dál.

V letech sedmdesátých a osmdesátých se tak proměnil v živou legendou, která přitahovala i diváky dalších generací. Po listopadu 1989 se rozpadl nesourodě trojhlavý semaforský soubor, v němž měli své autonomní skupiny i Josef Dvořák a Miloslav Šimek. Jenže přišly i další odstředivé síly - všeobecný divácký propad, odchod z tradičního sálu v paláci Alfa a také Suchého filmy, kterým věnoval díl své tvůrčí energie. Soubor v klasické podobě fakticky přestal existovat a současný repertoár se tak obloukem vrací do dob semaforských počátků, kdy Suchý se Šlitrem lovili mezi mladými talenty a program doplňovaly lehce spíchnuté písničkové revue.

František Ringo Čech se však rozhořčuje nad tím, když někdo pokládá tvorbu Suchého za starou a nezajímavou. V televizním dokumentu předpovídá budoucnost, kdy se po Suchém budou jmenovat turnaje i recitační soutěže. "A teď tam ty idioti nejdou, když žije a můžou ho vidět, můžou s ním mluvit a sáhnout si na něj," kroutí hlavou.

Jiří Suchý se narodil 1. října 1931 v Plzni. Dětství prožil v Klatovech a od roku 1936 žije v Praze.
Od roku 1949 psal první texty k písničkám.
1952-1954
vojna ve Slaném
1954
Reklamním grafikem v Propagační tvorbě, první spolupráce s V. Sodomou
1958
První český rock'n'roll na deskách Supraphonu je nahrávka Josefa Zímy Blues pro tebe. Slova a hudba Jiří Suchý
1958
Suchý a Vyskočil zakládají Divadlo Na zábradlí. Hry Kdyby tisíc klarinetů, Šest žen
1959
Zakládá divadlo Semafor se Šlitrem a Havlíkem, hra Člověk z půdy. Píseň Včera neděle byla je nejprodávanější deskou v letech 1949 až 1965 (341 tisíc kusů)
1960-1969
Zlatá éra Semaforu. Z této doby zlidověla řada písniček S+Š (Včera neděle byla, Zuzana, Láska nebeská, Pramínek vlasů, Písnička pro kočku atd.).
26. prosince 1969 umírá Jiří Šlitr
1970
Divadelním a tvůrčím partnerem se stává dlouholetý člen Semaforu Ferdinand Havlík, představení Básníci a sedláci - Revizor v šantánu, Ten pes je váš?, film Nevěsta (námět, scénář, texty písní a režie J.S.)
1972
Největším tvůrčím úspěchem jak uměleckým, tak komerčním je pořad Kytice (Suchý, Erben, Havlík). Pásmo písniček Zuzana v lázni
1974
Jitka Molavcová je novou partnerkou J.S.
1990
Suchý osamostatňuje Semafor od skupin Miloslava Šimka a Josefa Dvořáka.
1999
Semafor slaví čtyřícáte výročí založení

Jiří Suchý čte otázky na obrazovce počítače při on-line rozhovoru na iDNES.

Jiří Suchý diktuje odpověď na otázku čtenáře asistence

Jiří Suchý kontroluje odpovědi na otázky, které čtenářům iDNES zodpověděl

Jiří Suchý hledí na obrazovku počítače s otázkami čtenářů

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Anestezioložka či autorka kostýmů. Podívejte se, kdo jsou možné první dámy

Prezidentský pár po tanci sklidil potlesk.

Už příští měsíc bude znám nejen nový prezident České republiky, ale i jeho první dáma. Tou se může stát anestezioložka,...

Náměstek Dolínek promluví v Rozstřelu o následcích pádu trojské lávky

Petr Dolínek o budoucnosti lávky v pražské Troji

Na pražském Císařském ostrově pokračuje odklízení trosek pěší lávky, která se zřítila začátkem prosince. Zranili se...

O nás bez nás, rozčílil starostu Svitav krajský návrh na odklon kamionů

Srážka tří aut zkomplikovala dopravu ve Svitavách. (25. 5. 2017)

Zastupitelstvo Pardubického kraje za normálních okolností funguje jako tichá a bezchybná hlasovací mašina, která všemi...Najdete na iDNES.cz