Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

PETRA BUZKOVÁ (31 let)

aktualizováno 
- je místopředsedkyně České strany sociálně demokratické, od začátku loňského roku nejpopulárnější politička v zemi (podle šetření Střediska empirických výzkumů - důvěru ji vyslovuje kolem osmdesáti procent dotázaných). V ČSSD a sebe výrazně upozornila letitými střety s předsedou Milošem Zemanem. Především odmítá jeho konfrontační styl politiky. Před třemi lety se provdala za ekonoma Josefa Kotrbu, člena Občanské demokratické aliance. Před vánocemi 1996 se jim narodila dcera Anna.

Odpovědi Petry Buzkové na otázky čtenářů iDNES

1)
Zvednete ruku pro registrovane partnerstvi (bez moznosti adopce deti). Jak zareagujete, kdyz Vase dcera v dospelosti prijde a postavi Vas pred skutecnost, ze chce zit se zenou ?!
Jaromir Korabek, Zdar n.Sazavou

Zvednu, a bez rozpaků. Mimo jiné právě proto, aby i má dcera, pokud by v dospělosti přišla a řekla mi, že chce žít s jinou ženou, neměla už tak těžký osud o něco zbytečně těžší. Neměla bych radost, kdyby se to stalo, ale sotva by mi zbývalo něco jiného, než její rozhodnutí respektovat. Nepovažuji za vážnou otázku, zda povolit registrované partnerství - tomu brání jen předsudky, které nechci nazvat náboženskými, protože bych pak nespravedlivě redukovala náboženství na politické zneužívání svíčkových bab - ale zda a v jaké míře umožnit těmto párům adopci.


2)
Vazena pani Buzkova,
nepatrim v zadnem pripade k priznivcum vasi strany, jsem i nadale odhodlan podporovat ODS. Vy jste ale podle me nejschopnejsim politikem z cele CSSD a proto me zajima, zda-li jste si ochotna alespon pripustit myslenku pripadne spoluprace s ODS po ohlasenych volbach v cervnu tohoto roku, nebo se ztotoznite s nazorem vaseho predsedy vychazejiciho predevsim z osobni nenavisti a rivality vuci predsedovi ODS. S pozdravem Zdenek Felix, Felix@hide.cz

Po příštích volbách bude nutné podle zadání voličů sestavit funkční majoritu pro stabilní vládu. Nebude to snadné, protože bude mimo hru kolem dvaceti procent republikánských a komunistických hlasů. S každou ze stran bývalé koalice a jejích rozrody nás dělí těžko překonatelné rozpory ideových postojů a priorit. Nicméně bude zřejmě na těchto stranách, aby se dohodly, pokud vyplyne nutnost koalice s ODS, nebude to šťastné řešení, protože ČSSD a ODS dnes jako jediné dvě strany seriozně artikulují různé strategie řešení vážných politických problémů a v koalici by se toto produktivní napětí ztratilo.


3)
Vazena pani Buzkova, mam nasledujici dotaz:
Na vasich internetovskych strankach mate diskuzni fora, kde mohou
navstevnici vest debaty. Ctou clenove Vasi strany (napr. Vy sama)
tato fora a reaguji na ne? Pokud ne, proc?
Dekuji, Vladimir Skach, E-mail: skach@mbox.vol.cz              

Členové strany ano, protože mi občas nosí něco z toho, co z nich stáhli, já ne. Důvod je prostý: nestíhám, dokonce i noviny čtu obvykle při cestách v autě a přes proslulé plýtvání státních orgánů satelitním napojením na Internet ještě nemám.


4)
Vazena pani mistopredsedkyne,
nelibi se mi monopolni postaveni napr. Telecomu nebo CEZu. Jsem plne pro decentralizaci a demopolizaci telekomunikacnich a energetickych siti. Ve svete jsou technicke problemy s tim spojene jiz vyreseny.
Jak se na to divate Vy a Vase strana? Pokud prevezmete vladu, budete takove kroky podporovat? Take by me zajimalo, jak se stavite k profesionalni armade, alespon vyhledove. Jak se podle Vas slucuje povinna vojenska sluzba (nebo jeji nahrada) s principy osobni svobody jednotlivce v demokracii?
Dekuji , Michal  Skach, sefredaktor, 3D  element, http://www.3dfx.ulnet.cz

Mně se monopolní postavení také nelíbí. Ale řešení není jen v decentralizaci energetických či telekomunikačních sítí. Hlavní problém je v tom, jak funkčním způsobem omezit tzv. přirozené monopoly. A oboje považujeme za jeden z velkých úkolů příští vlády. Co se týče profesionální armády, byla bych pro všema deseti. Přesněji by mne lákal britský model - profesionální armáda a délesloužící dobrovolníci, které do armády přivedla šance zvýšit si službou v armádě kariérové šance. Mimo vše ostatní věřím tomu, že v dlouhodobé perspektivě je to nejlevnější model. Všeobecná branná povinnost byla původně velká zbraň demokracie, protože občanské vojsko nebylo snadné zneužít vůči lidu (dodnes se tento problém projevuje v některých státech Jižní Ameriky). Dnes je ale tato pojistka asi už zbytečná a proto do jisté míry padají i důvody pro omezení svobody jednotlivce brannou službou (ale ta, pokud je zakotvena v ústavě sama v rozporu s Vašimi právy a svobodami není).


5)
Vazena pani Buzkova.
Mame Vas radi, ohromne Vam fandime a nase prani je aby jste se stala Presidentem Ceske republiky. Budete kandidovat na Presidenta Ceske republiky  ?? Verime ze urcite volby vyhrajete. Karel Vit,   Tisova 151,  Nejdek,  Krusne hory. Ahoj Karel

Prezidentem republiky je zvolitelný pouze občan starší čtyřiceti let a já doufám, že na splnění této podmínky, přes nepořádný životní styl s politikou spojený, stále ještě nevypadám. Jinak děkuji za důvěru.


6)
Ráda bych paní Buzkové položila tyto dotazy: I když nejsem příznivec (nebo spíš příznivkyně ?) ČSSD ani vašeho předsedy, velmi si vážím vašeho kultivovaného projevu a většinou i toho, co říkáte. Otázka č.1. Jak všechno zvládáte ?, Otázka č.2. Pokud by vám byla nabídnuto premiérské křeslo (po volbách, které nepochybně vyhrajete), přijala by jste?
Držím vám palce. Zoja Skopalová, e-mail: zoja.skopalova@post.cz

ad 1) Špatně, ale přece.
ad 2) Nezlobte se, hrozně nerada spekuluji o nereálných možnostech, ale taková nabídka se neodmítá.


7)
Vazena pani Buzkova,
velmi by mne zajimalo, jak funguje manzelstvi vrcholne predstavitelky
CSSD a clena ODA. Vladimir Sustr, Ruska 38, Praha 10

Dobře, pokud se to dá o nějakém manželství říci, a to právě proto, že na něm není podstatné, k jakým partajím příslušíme.


8)
Dobrý den !
Paní Buzková, pokud by Vám byla po letošních volbách nabídnuta funkce předsedkyně vlády, přijala byste ji a pokud ne, tak z jakého důvodu ? Byl by ten důvod rodinný nebo si prostě myslíte, že tuto funkci by měl  zastávat pan Zeman (který se už nemůže určitě dočkat !).
A moje druhá otázka: jak dokážete skloubit výchovu Aničky s politikou ?
Děkuji předem za Vaše odpovědi !
Ing.Miroslav KUNETEK, Valašské Meziříčí
mkunetek@post.cz

Oboje viz otázka č.6.


9)
Jaky mate nazor na uroven politicke kultury v Ceske republice po roce 1989?
Dekuji  Milan Petr

Znáte ten slavný nápis "Nestřílejte na pianistu, dělá co může?" Ale obecně si myslím, že politická kultura v naší zemi po roce 1989 má ještě horší pověst než si zaslouží. Když jsem si přečetla komentáře k volbám prezidenta právě v MFD, měla jsem dojem, že se novinářům stýská po ÚV KSČ, že jim vadí, že jsme tu volbu brali vážně, že jsme diskutovali o proceduře, že jsme chtěli, aby měla co největší legitimitu a že jsme neřekli: "Stejně nemůžeme dělat nic jiného než zvolit Havla, protože někoho zvolit v dané krizi musíme a na jiném se nedohodneme." To by totiž podle mého názoru právě bylo nekulturní, protože bychom pana Václava Havla redukovali na věc havel, použitelnou jako krizovou vycpávku. Jinými slovy, nekulturnost politiky není jen záležitostí nekulturních politiků.


10)
Dobry den,
pani Buzkova zaslechl jsem nedavno nasledujici cast rozhovoru :
"V demokratickych statech vsude na svete vladne pet let pravice, ktera z lidi taha penize a pet let levice, ktera je zase rozhazuje. Tak pak je jasny, ze nejsme vyjimka a ve volbach musi vyhrat Zeman."
Co Vy na to ????
A myslite si, ze by to mohla socialni demokracie (jako pravdepodobny vitez voleb) zmenit ??? Pokud ano ... jak ???
Dekuji za odpoved, Petr Macha, Liberec

"To by bylo krásný, kdyby tohleto bylo možný", říkával pan Werich. Ona nám prostě pravicová vláda nenechá nic, z čeho bychom mohli rozhazovat a my budeme muset velmi šetřit. Mimochodem není to žádné české specifikum, Labour Party v Británii je v podobné situaci, protože oni tam "úsporní" konzervativci udělali pěknou paseku ve státních financích. Ona věc není jenom v tom, jak šetřit, ale jak rozložit břemena nutných úsporných opatření, takové Dánsko má obrovsky velkorysý sociální systém a pořád ne a ne schudnout.


11)
Zajimalo by me, pokud socialni demokrate vyhraji volby, jakou funkci
ve vlade, popr. v parlamentu budete zastavat.
S pozdravem, Jaroslav Pocer, Liberec

Mně taky. Jsou věci, o kterých rozumný člověk a rozumná strana jednají až po volbách, na základě dosažených výsledků.


12)
Prosim Vas, muzete sdelit vase miry a vahy?
Radim Nedela, Svornosti 18, Ostrava

Nemůžu, dostala bych pak obrovské množství rozhořčených otázek od feministek, že jsem se nechala redukovat na sexuální objekt. A já se jich bojím.


13)
1. Váš osobní cíl, který chcete letos dosáhnout v politice ?
2. Vaše novoroční přání pro letošní rok ?
Michal Křížka

ad 1) Vyhrát volby v Praze.
ad 2) Stabilizovaná a fungující politická situace do konce roku.


14)
Proc uz neni predsedkyni, kultivovany projev by opozici slusel daleko vic,
nez hospodsky zpusob momentalniho predsedy, ji to nevadi?
Miroslav Jandora, davay@brno.bohem-net.cz, http://www.davay.cz

Nejde o to, co nevadí mně, ale o to, co nevadí politické reprezentaci strany, která předsedu zvolila.


15)
Nebojite se pripadne vlady CSSD?, Martin Pidrman

Ovšemže bojím. Odpovědnosti se nebojí jen člověk bez představivosti, ale tomu by se zase žádná odpovědnost neměla svěřovat.


16)
Zajímám se o Vaše míry a váhu.

viz č. 12.


17)
V TV nám tvrdíte, že nekouříte, v Reflexu kouříte. Je to v podstatě váš problém, ale bude tento styl pokračovat i v jiných otázkách?

Touche. Ano, vlítla jsem si do ostudy jako malá holka. Od rané dospělosti vykouřím několik cigaret měsíčně, zdaleka ne krabičku. Před delší dobou jsem přestala úplně, v době, kdy jsem točila šot, o kterém mluvíte bych ani nemohla, protože jsem kojila. Nemyslel jsem, že bych s tím kdy začala. Ale stalo se, opět vykouřím při společenských příležitostech několik cigaret, ba dokonce výjimečně i doutníků, měsíčně. Mrzí mne to, ne proto, že vypadám nedůvěryhodně, ale protože vypadá nedůvěryhodně ten televizní šot, za kterým věcně stojím.


18)
Ráda bych vám položila dvě otázky:
1. Jsem příznivec sociálně demokratické politiky, ale spíše takové, jaká byla prezentována sociální demokratickou stranou za první republiky. Zdá se mi, že v současné ČSSD je možné rozlišit jakási dvě křídla, první reprezentované Vámi (velmi blízké pojetí sociální demokracie prvorepublikové) a druhé reprezentované (promiňte mi ten výraz) jakýmisi "starými strukturami". Zajímalo by mne, jak Vy osobně s tímto druhým "křídlem" názorově vycházíte?
2. Protože jsem také právník, zajímal by mne váš osobní názor na návrh ústavního zákona, který předkládá vaše strana. A jestli mohu poprosit spíše názor JUDr. Petry Buzkové, ne Petry Buzkové, místopředsedkyně ČSSD.
3. Přeji Vám hodně štěstí a úspěchů a naší republice více takových politiků, jako jste Vy.

ad 1) Děkuji za zařazení do křídla, které je Vám sympatičtější. Jsou pochopitelně v ČSSD skupiny, se kterými nevycházím, protože jsou příliš "staré struktury" - abych použila Vaše slova, kdybych to řekla svými, znělo by to spíše "protože přenášejí do sociální demokracie své zkušenosti z aparátu totalitní KSČ", ale mnohé z toho, co Vás asi odrazuje souvisí spíše s velmi těžkým usazováním sociálnědemokratických postojů a ideálů do reality transformující se postkomunistické země.
ad 2) Jako právník Vám můžu pouze říci, že ten návrh je formálně čistý, že není změnou ústavy a že podle mého přesvědčení ani nijak neomezuje prezidentské pravomoci, jako politička jsem přesvědčena, že je to rozumné řešení. Ale ono je to na delší vyprávění a já jsem proto domluvila v MFD, že jim o tom pošlu článek, takže si Vás na něj dovolím odkázat.
ad 3) Hrozně moc děkuji a trošku se červenám, protože já bych přála naší republice lepší politiky než jsem já (to není výraz skromnosti, tím drze říkám že je nemá).


19)
Proč nenecháte Tošovského vládu udělat nepopulární opatření, a potom by se Vám vládlo lépe a radostněji. Proč se tlačíte k moci už teď? Není to politicky neprozřetelné?

Možná by se nám vládlo lépe a radostněji a mnohá nepopulární opatření budou opravdu potřeba. Ale ono je je potřeba udělat rozumně a mně nějak uniká, proč by to měl třeba pan Pilip najednou umět, jenom proto, že změnil politickou stranu?


20)
Chápu, že pokud má Vaše strana vytvořit alespoň trochu vlády schopnou koalici, není mezi partnery z ostatních stran příliš široký výběr kandidátů. Považujete za správné a bez rizika, že s velkou pravděpodobností půjdete do koalice s KDU, reprezentované jejím předsedou panem Luxem, od něhož se lze dle mého názoru nadít takřka čehokoli, minimálně toho, že bude své požadavky prosazovat hrozbami odchodu z koalice a vlády? Mimochodem, pří volebních preferencích KDU je s podivem, jakou má tato strana rozhodovací pravomoc a "ramena". Do budoucna Vám přeji pevnou vůli v prosazování Vašich názorů.

Není to bez rizika a není to nic příjemného. Prostě po volbách bude na čtyřech nebo pěti (pokud projde US) parlamentních stranách, aby z nich vznikla stabilní majorita pro stabilní vládu. KDU-ČSl je jedna z možností.


21)
Paní místopředsedkyně, spekuluje se o Vás jako o budoucí ministryni životního prostředí, v čem by se Váš přístup lišil od přístupu dosavadních ministrů? Jak se díváte na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín?

Ono se spekuluje o ledačems. Byla bych strašně tvrdohlavá a trvala bych na tom, že je to jedno z nejdůležitějších ministerstev. O Temelínu jsem se vyjádřila několikrát a jasně: NE.


22)
Chci se Vás zeptat, zda Vy sama věříte, že se může zlepšit stav našeho soudnictví. Kdybych neměl osobní zkušenost, tak bych nevěřil, jak je občan tohoto státu ponižován průtahy soudních jednání, neskutečně dlouhými termíny, nemožností dovolat se práva. Chtěl jsem věřit, že spravedlnost existuje a člověk má šanci. Proč může někdo prohlásit např. v televizi, že stav našeho soudnictví neodpovídá kritice občanů? Vědí vůbec kompetentní pracovníci soudnictví, jaká je realita? Zatím mi to vychází tak, že právo a spravedlnost (a soudní jednání bez zbytečných průtahů) je dostupné jenom některým.

Musí se zlepšit. A jde to, ovšem je to práce jako na kostele. Bohužel ve svém popisu máte podle mých znalostí naprostou pravdu.


23)
Jsem studentem medicíny, občas sleduji politické dění u nás a jsem velice zklamán, že politici dělají z občanů totální hlupáky, protože se domnívají, že si nebudou pamatovat, co kdy prohlásili a zda jejich rétorika byla v souladu s jejich činy. Takoví lidé snadno ztrácejí důvěru a jsou právem považováni za hlupáky. Rád bych, aby se tohoto sociální demokracie vyvarovala a držela se vždy svých slov. Osobně Vám přeji, aby Vám Anička dělala jenom radost. Na závěr bych Vám rád poděkoval za to, že jste se pustila do boje s blbostí, metodou pokorného prosazování zdravého rozumu v politice. Nenechte se odradit.

Moc děkuji za přání a nezlobte se na nás politiky, my častěji než z občanů děláme hlupáky ze sebe, protože si nepamatujeme, co jsme kdy prohlásili. Snažím se proti tomu u sebe bojovat, ale vím sama, kolikrát se mi to nepovedlo.


24)
Jsem zapřísáhlým odpůrcem levice, protože jsem přesvědčen, že její vláda je vládou na úkor příštích generací a já nechci svým dětem a vnukům zanechat dluhy. Nevidím ovšem alternativu pravice v naší zemi, protože politika britského ministerského předsedy je mnohem pravicovější než politika celé naší pravice dohromady (jak si může dovolit vůdce Vaší strany srovnávat se s ním?). Protože si Vás asi jako jediného levicového politika vážím, táži se Vás, koho volit v nadcházejících zbytečných předčasných volbách?

Jsem přesvědčena, že vláda současných, řekněme pravicových stran, je na úkor budoucích generací naprosto jistě. Vidím dluhy, které děláme na úkor životního prostředí, vzdělání, kulturních památek, vědy, to vše budoucí generace zaplatí. Pochybuji, že by ČSSD dokázala tento dluh zvyšovat a jsem si jista, že se jej bude snažit snížit. A co se týče toho, koho máte volit - asi nejsem kompetentní, já bych volila ČSSD, protože jinak bych za něj nekandidovala, z ostatních politických stran bych si vybírala jen při tzv. nucené volbě a potom by to byla jedna z těch, které jsou založeny na občanském principu, nevěřím stranám, které tahají do politiky odvolání na náboženství.


25)
Zajímalo by mne, jakým způsobem se v Parlamentu číslují zákony, Proč to není klasická řada čísel, ale číselná loterie?

Upřímně řečeno nevím.


26)
Nebylo by pro Vás výhodnější vystoupit ze stínu M. Zemana a založit vlastní levicovou stranu?

Vypadá to lákavě, ale... Já jsem v ČSSD o nějaký rok déle než Miloš Zeman, zakládala jsem ji a cítím odpovědnost za její stav. Rozhodně nehodlám vyklízet prostor různým trendům, které jsou pro mě nepřijatelné. A pokud bych měla pocit, že jsem prohrála, odejdu z politiky a nebudu se tvářit, že jsem v té prohře nevinně a že smím a mohu začít znova, jako by se nic nestalo.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

Další z rubriky

Bezpečnostní výbor má vést Koten. Česko podle něj nesmí být islamizováno

Kandidát SPD do čela výboru pro bezpečnost Radek Koten

Do čela bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny míří jednapadesátiletý Radek Koten z hnutí SPD Tomia Okamury. Muž,...

Kalousek burcuje proti „ústavnímu puči“. Ctíme Ústavu, opáčil Babiš

Miroslav Kalousek z TOP 09 varoval před ustavující schůzí Sněmovny před...

Jestliže bude zástupce ANO Radek Vondráček zvolen novým předsedou Sněmovny, půjde podle šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska...

Zpráva o rakovině byla sviňárna největšího kalibru, řekl Mynář v Rozstřelu

Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář v diskusním pořadu...

Hradní kancléř Vratislav Mynář se v Rozstřelu ostře ohradil proti tvrzení radního městské části Brno-střed Svatopluka...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.