Petr Pithart nakročil směrem k Hradu

P r a h a - Petru Pithartovi, politikovi s nálepkou dobráka, svítí poslední tři měsíce šťastná hvězda. V senátních volbách zdrtil Miroslava Šloufa i Petra Štěpánka a vrátil se do křesla předsedy horní komory parlamentu. Jeho popularita stoupla, protože patřil k těm, kteří se zastali rebelů v České televizi. A teď vyjednal návrat Ivana Pilipa a Jana Bubeníka z havanského kriminálu. Když se rozpadalo Československo, vypadal Pithart jako ten, kdo vymýšlí federace-dvojdomky a ustupuje, kdežto Václav Klaus byl pevným mužem činu a rovným protihráčem boxera Vladimíra Mečiara.

Po devíti letech naopak slavil úspěch trpělivý, diskutující diplomat Pithart; a to je Castro soupeř o dvě váhy nad Mečiarem. Zatímco Václav Klaus se ukvapil a musel se Pithartovi omluvit.

Ještě než letadlo s Pilipem a Bubeníkem dosedlo na ruzyňské letiště, někteří komentátoři prohlásili, že Pithart zvýšil své šance stát se příštím prezidentem.

"Pithart se díky úspěchu své mise stává nejvážnějším kandidátem na úřad prezidenta," napsal Jiří Pehe, bývalý poradce Václava Havla, v deníku Právo.

Pithart byl mezi lidmi, které Havel už v roce 1998 zmínil jako své možné nástupce.

"Je to plus pro image člověka, který je schopen se dohodnout," soudí o důsledcích Pithartovy cesty na veřejné mínění sociolog Stanislav Hampl. "Posílí to jeho pozici reprezentanta, který může zastávat významnou státní funkci. Dobré vykročení k Hradu," říká analytik Jaroslav Huk.

Ale slávu z Havany možná vezme voda - všechny průzkumy přece ukazují, že občany zajímají mnohem víc problémy jako nezaměstnanost a kriminalita než zahraniční politika.

I tak má Pithart oproti Klausovi - pokud by se v lednu 2003 oba ucházeli o prezidentství - jednu výhodu. Pro společnost jako celek je podle průzkumů mnohem přijatelnější než Klaus s početnější skupinou odpůrců. Podle průzkumu firmy STEM hodnotí Klause velmi nepříznivě 42 procent občanů, Pitharta jen 16 procent.

Jenže prezidenta - pokud se nezmění ústava - volí Poslanecká sněmovna a Senát, ne přímo lid. O sněmovně rozhodnou volby v roce 2002, ale u Senátu se dá už teď tipovat, že tam i v lednu 2003 bude mít když ne většinu, tak skoro většinu Čtyřkoalice. Další výhoda pro Pitharta.

Veřejné mínění o Václavu Klausovi nejspíš kubánská krize nezmění. Jednak v ní nehrál zásadní roli, jednak jsou názory na něj už tak dost vyhraněné. Že zachoval chladný odstup a nepomohl? To Klausovy příznivce nezviklá a odpůrce buď nepřekvapí, nebo jim to bude jedno, soudí znalci hlasu lidu.

A Ivan Pilip? Ten byl počátkem roku populární stejně málo jako Klaus; i mezi voliči Čtyřkoalice ho vloni hodnotilo kladně jen 43 procent lidí. Po kubánské anabázi to tak asi nezůstane - přinejmenším načas, pokud voličům nevymizí z paměti obrázky ze šťastného shledání na letišti. Nebo to celé může znamenat něco víc? "Viděl jste fotky z návratu?" ptá se Jaroslav Huk. "Pilip v kalhotách s páskem, v košili, rozesmátý mladý muž. Koneckonců, byla to přece trochu klukovina. Trochu bezstarostnosti a trochu pokory by to chtělo a mohl by to být docela slibný začátek nového Pilipa."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video