Petr Foglar bojuje o dědictví svého strýce

P r a h a - Dědictví po autorovi Rychlých šípů se soudní cestou domáhá synovec spisovatele Petr Foglar. Vedle něj si však na pozůstalost včetně autorských práv činí nárok také Nadace Jaroslava Foglara. Nejasnosti v tom, komu by měla pozůstalost připadnout, se objevily bezprostředně po Foglarově smrti. Neměl totiž žádného přímého potomka a z jeho příbuzných žije pouze Petr Foglar. Ten se dnes sešel s novináři, aby je informoval o pozadí tohoto sporu.
Podívejte se na reportáž o Foglarově dědictví - video.

Na setkání Petr Foglar především reagoaval na spekulace, podle kterých se se slavným spisovatelem příliš nestýkal. Přinesl proto fotografie z rodinného alba i řadu věnování určených právě jemu. Poskytl také dokumenty, které dokazují, že Jaroslav Foglar v době podepsání byl již téměř slepý a nevěděl tedy, co podepisuje.

Poněkud rozpačitě však působila jeho odpověď na zásadní otázku, proč by spisovatel nemohl skutečně chtít odkázat svůj majetek právě nadaci. "Odpověď na tuto otázku je součástí obžaloby a zatím se kní nebudu vyjadřovat," odmítl odpovědět Petr Foglar.

Soudní proces
Právě otázkou platnosti či neplatnosti závěti z dubna 1996, v níž spisovatel Jaroslav Foglar odkázal veškerou svoji pozůstalost Nadaci Jaroslava Foglara, se soud zabýval na začátku února. Vyslechl tři svědky, kteří za Foglarem chodili v posledních letech jeho života do krčské Thomayerovy nemocnice, kde pobýval od roku 1995 prakticky trvale.

Trojice svědků, která už v dětském věku navštěvovala Foglarův skautský oddíl, potvrdila, že spisovatel měl v té době se zrakem velké potíže. Svědci uvedli, že když za nestorem české dětské literatury přišli do nemocnice, museli se mu ohlásit přezdívkami, protože již nebyl schopen rozlišovat obličeje. Návštěvníci mu rovněž často nosili k podpisu od známých jeho knížky. Museli mu ale vždy položit ruku s tužkou přímo na místo, kde měl umístit svůj podpis, aby se nepodepsal na tištěný text.

U soudu svědčil také novinář Jan Potůček, který s Foglarem v roce 1997 natočil na diktafon dva rozhovory. Foglar v jednom rozhovoru na dotaz týkající se závěti podle Potůčka odpověděl, že si nepamatuje, že by něco takového podepsal.

Také Foglarovo vyjádření o nadaci bylo podle Potůčka zmatečné. "Řekl jen: 'Něco jsme založili.' Ale víc o tom nevěděl," uvedl novinář.

Foglarovo dědictví
Foglar zemřel 23. ledna 1999 ve věku nedožitých 92 let. Hodnota jeho dědictví, jehož nejcennější část tvoří autorská práva, se v médiích odhaduje na deset miliónů korun. Spisovatelův synovec ale tvrdí, že soupis pozůstalosti dosud neexistuje, takže její cenu zatím nikdo nezná.

Jednání soudu bude opět pokračovat 1. března, kdy má být vyslechnuta zapisovatelka notářky, která Foglarovu závěť zpracovávala.

Pokud by se prokázalo, že byl k podpisu donucen, byla by závěť neplatná.

Situaci komplikuje také fakt, že Nadace Jaroslava Foglara podle tisku oznámila v roce 1999 likvidaci a byla vymazána z registru Obvodního úřadu pro Prahu 3.

U Obvodního soudu pro Prahu 3 se domáhá spisovatelova dědictví, jehož hodnota se odhaduje na deset milionů korun, jeho synovec Petr Foglar. (8. února 2001)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video