Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pětině učitelů chybí nutné vzdělání. A bude hůř

  14:30aktualizováno  14:30
Zatímco pacienta v nemocnici ani nenapadne, že by ho mohl ošetřovat člověk bez lékařské fakulty, ve školách nejsou nekvalifikovaní pracovníci ničím výjimečným. Nový školský zákon, který začne platit v roce 2010, navíc nároky na vzdělání pedagogů ještě zpřísní.

Kdo učí naše děti? Ilustrační foto. | foto: iDNES.cz

Na základních školách v České republice vyučuje téměř 62 700 učitelů. Devět a půl tisíce, tedy téměř pětinu z nich, vede ministerstvo školství v kolonce "bez kvalifikace".

Patřičné obory na vysokých pedagogických školách nevystudovali nejčastěji učitelé jazyků, matematiky a informatiky. Někteří dokonce nemají ani vysokoškolský diplom.

Za výběr pedagoga je vždy odpovědný ředitel školy. "Pokud zaměstná učitele bez předepsané kvalifikace, měl by si být jistý, že dotyčný práci zvládne," říká Karolína Svobodová z ministerstva školství. Zároveň upozorňuje, že mezi těmi, které ministerstvo považuje za učitele bez kvalifikace, jsou i vysokoškoláci.

"Jedná se například o absolventy filozofických fakult, kteří vyučují český jazyk, o absolventy přírodovědeckých fakult, kteří učí například matematiku nebo přírodní vědy. Nemají však pedagogické vzdělání," vysvětluje Svobodová.

Za katedrou stojí i středoškoláci
Poměrně velký počet nekvalifikovaných tvoří i učitelé se středoškolským vzděláním, kteří studují pedagogickou fakultu při práci.

Největší problémy mají školy se získáváním učitelů angličtiny. "Učitelé, kteří angličtinu na pedagogické fakultě vystudují, často odcházejí do soukromé sféry, kde dostanou neporovnatelně vyšší plat než ve školství,“ vysvětluje ředitel pardubické Základní školy Polabiny František Němec.

Na školách proto často vyučují středoškoláci se státnicí, nebo učitelé jiných předmětů. "My tu teď máme dvě mladé angličtinářky - středoškolačky. Ty si však vysokou školu dodělávají," potvrzuje Němec.

Daleko větší problémy mají ředitelé škol v menších městech nebo obcích. "Pokud není učitel z místa a musí několik kilometrů dojíždět, je to velký problém. Platy ve školství nejsou tak vysoké, aby nepocítili výdaje za dojíždění. Dalším problémem je velká časová ztráta při cestování," říká starosta Dolní Bělé na Plzeňsku Tomáš Křiklán. Z mnoha vesnic navíc není skoro žádné spojení.

Učitele shánějí i několik let
Na mnoha maloměstech ředitelé shánějí aprobované učitele třeba i řadu let. "U nás jsme sháněli osm let učitelku přírodopisu. Teď jsme ji konečně sehnali. Je to Ukrajinka a nemá sice úplně čistou výslovnost, zato má aprobaci,“ říká Vilém Křečan, ředitel Základní školy v Žamberku na Orlickoústecku.

Menší školy by často ani "neuživily" potřebný počet kvalifikovaných učitelů. "To se týká hlavně hudební, výtvarné nebo tělesné výchovy. Pro tyto předměty je v týdenním plánu vyčleněna hodina nebo dvě a to na celý úvazek nestačí," vysvětlil ředitel školy v Kozojedech na Plzeňsku Vladimír Hirt.

Škola se proto snaží obsadit kvalifikovanými učiteli především hlavní předměty - jazyky a matematiku.

Problémy nás teprve čekají, říkají ředitelé
Zdá se však, že největší problémy školy teprve čekají. Všichni učitelé, kteří nemají potřebnou kvalifikaci, se totiž musejí nejpozději do konce roku 2009 přihlásit na příslušný obor na pedagogické fakultě. Jinak ve škole skončí. Nařídí jim to Zákon o pedagogických pracovnících,  který začne naplno platit v roce 2010.

"Všichni učitelé budou muset mít vysokoškolské vzdělání na pedagogické škole. Navíc například učitelé matematiky pro střední školy nebudou moci učit na základních školách,“ vysvětluje radní Pardubického kraje pro oblast školství Marie Málková.

Mnozí ředitelé škol proti novému zákonu ostře protestují. "Je to blbost,“ odmítá jej například ředitel Vilém Křečan ze Žamberka.

Nový zákon o povinné kvalifikaci ředitelé kritizují. "Ředitele dělám třináct let a z vlastní zkušenosti vím, že dobrého učitele nedělá kvalifikace. Poznal jsem řadu kantorů bez kvalifikace, kteří byli daleko lepší než učitelé s aprobací. Máme tu například inženýrku s pedagogickým minimem, která učí výborně matematiku, bydlí blízko a je výborná i charakterově. Ovšem pedagogickou fakultu studovat nechce. O ni bych přišel,“ říká Křečan.

Podobně na tom jsou ředitelé většiny škol v menších městech či vesnicích. "Znám středoškoláky, kteří svou práci dělají tělem i duší a znám i vysokoškoláky, kteří dobří učitelé nikdy nebudou. Máme tu například informatika - externistu a to je středoškolák. Obor ale ovládá a s dětmi to umí perfektně. Proč bych se ho měl zbavovat? Na venkově je o dobré učitele nouze,“ ptá se ředitel Kyncl z Krouny.

"Situace na školách je teď taková, že učí buď absolutní nadšenci, nebo naopak lidé bez elánu, co by se nikde jinde než ve školství neuchytili. Protože plat je v našem oboru zoufalý. V současné situaci je ten zákon naprosto nesmyslný,“ dodává Kyncl.

Jaké vzdělání musí mít učitel

Učitel základní školy musí mít vzdělání získané studiem v magisterském studijním programu:

učitel 1. stupně ZŠ – magisterský studijní program v oblasti pedagogických věd zaměřené na přípravu učitelů prvního stupně základní školy

učitel 2. stupně ZŠ a učitel všeobecně vzdělávacích předmětů SŠ - magisterský studijní program v oblasti pedagogických věd zaměřené na přípravu učitelů všeobecně vzdělávacích předmětů základní či střední školy, případně "neučitelský" magisterský studijní program s doplňujícím pedagogickým studiem
Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Využili naivní hloupou holku, říká kamarádka Češky zadržené v Pákistánu

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Za týden přiletím. Vezu spoustu dárečků a drahého oblečení, které sama neunosím. Dám ti ho. To je poslední vzkaz, který...

Na Zemana útočila Ukrajinka, která narušila jednání Lukašenka i fotbal

Angelina Diashová během protestu proti Alexandu Lukašenkovi

Aktivistkou hnutí Femen, která v pátek ve volební místnosti zaútočila na českého prezidenta Miloše Zemana, je 27letá...

Další z rubriky

Turisty je potřeba po Krkonoších více rozprostřít, říká nový šéf parku

Robin Böhnisch (21.2.2017).

Nový ředitel Správy Krkonošského národního parku je přesvědčený, že už skončila doba, kdy se na horách stavěly velké...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Léky přes čáru. Pojišťovny budou vracet víc peněz za léčiva na předpis

Léky a peníze

Lidé nad pětašedesát let a děti mohou od ledna za léky na recept ušetřit. Snižuje se totiž ochranný limit, tedy částka,...

Najdete na iDNES.cz