Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pětina těhotných v Česku kouří

  0:01aktualizováno  0:01
Jedna z pěti nastávajících matek kouří, i s vědomím, že ohrožuje své dítě. Cigareta je pro některé drogou, polovina žen však vůbec neví, co si pod slovy o škodlivosti kouření představit. A informací od svých lékařů mají ženy málo, vyplývá z nejnovějšího výzkumu 1. lékařské fakulty Karlovy univerzity.

"Jen polovině kuřaček doporučil gynekolog v poradně, aby s kouřením přestaly, třetině doporučil kouření omezit a patnácti procentům neřekl nic," uvedla Jana Bajerová, jedna z autorek studie.

Osloveno bylo 129 žen na porodnické klinice v Praze U Apolináře. "Kritika nepadá na její lékaře, protože se zde koncentrují ženy z poraden celé Prahy," upozornila Bajerová. Mezi kuřačkami převládaly ženy s nižším vzděláním a také ty, jež nebyly spokojeny se svým životem, například bydlením.

Proč tolik těhotných žen kouří (vzhledem k počtu narozených dětí je jich skoro dvacet tisíc), když ze všech stran slyší, jak je to špatné? Důvodů je mnoho. Eva Králíková z poradny pro odvykání kouření při 1. lékařské fakultě říká, že mnohé si pod obecným varováním neumějí představit nic konkrétního.

Potvrdila to i studie: 53 procent žen na otázku, jak kouření ohrožuje plod, odpovědělo - nevím. O zpomaleném vývoji plodu nevěděla žádná a jen každá třetí zmínila nízkou porodní hmotnost. "Většina si jich nadto myslí, že porodí snáze, když budou mít malé dítě. To je ale zjednodušený přístup, lehkost porodu se odvíjí od velikosti hlavičky," varovala Králíková.

Jak kouření ohrožuje plod

 horší přísun kyslíku a živin (následkem oxidu uhelnatého a nikotinu)

 nižší porodní váha (následkem škodlivých látek)

 v druhé části těhotenství může nikotin poškodit receptory, které startují dýchání po krátkém bezdeší a tím později vyvolat syndrom náhlého úmrtí kojenců

A mnohé ženy jsou prostě na nikotinu závislé. "Není dobré je jen strašit," upozornila Králíková a popsala případ ženy, která čeká dvojčata a svěřila se jí: "Vím, že své děti každým šlukem zabíjím, ale nemohu přestat - asi skočím z okna." Králíková jí doporučila léčbu nikotinem, který je sice také škodlivý, ale ne tolik, jako jeho kombinace s dalšími pěti tisíci jedovatými látkami v cigaretě.

Sociolog Jaroslav Sýkora se domnívá, že ženy - a ty těhotné zejména - jsou v globalizující se společnosti vystaveny mnohem tvrdšímu sociálnímu tlaku než muži. Ty české na to navíc nejsou připraveny.

"Připočtete-li, že fyziologické a hormonální změny snižují u gravidních žen i jejich schopnost odolávat tlakům, stresům či svodům, pak se cigareta nabízí jako 'berlička'," míní Sýkora.

Problém vidí i v tom, že průměrný Čech nemá pro těhotnou ženu příliš pochopení a mnohdy se k ní chová vulgárně. "Když tedy přemýšlím o tom, proč stále více těhotných kouří, pak to dávám za vinu i chabé výchově mládeže, neotesanosti dospělých a koneckonců i státu - ti všichni to gravidní ženě ani za mák neulehčují. Očekávám proto, že počet nastávajících matek, jež kouří, v budoucnu poroste," vysvětluje sociolog Sýkora, jenž získal grant Evropské kosmické agentury na výzkumný projekt Žena v zátěži.

Zatímco kdysi kouřili jen muži a posléze jen některé ženy, dnes se tvoří kuřácká společenství s výhradně ženským osazenstvem. Podle údajů Lékařského informačního centra kouří mezi děvčaty od 15 do 18 let téměř každé druhé. "Je to zcela nový fenomén," říká psycholog Slavomil Hubálek.

Ženy-kuřačky jsou podle něj ve srovnání s muži znevýhodněny hned dvakrát: jejich organismu škodí nikotin nesrovnatelně více a mají i mnohem menší vůli s kouřením přestat. Proto ubývá mužů-kuřáků a přibývá žen s cigaretou. Udívek je silnější motiv vypadat i s pomocí cigarety jako již zralá osoba.

Podle nové direktivy EU, kterou přijalo i Česko, bude na krabičkách cigaret mnohem větší varování. Ale nebude tam už doprovodný obrázek, jako třeba v Kanadě. Tím nejméně oblíbeným mezi kanadskými kuřáky je nedonošené dítě v inkubátoru.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Dobrovolníci z vlčí hlídky objevili v Krušných horách rysí stopy

Stopa rysa z Krušných hor.

V centrální části Krušných hor se opět pohybuje vzácný rys ostrovid. Stopy objevili minulý týden dobrovolníci z...

VIDEO: Další lávku přes Vltavu ráno zavřeli, první chodci přelézali

Dva roky se budou opravovat lávky přes železniční most mezi pražskou Výtoní a...

Od pátečního rána měly být uzavřeny lávky pro pěší na železničním mostě přes Vltavu z pražské Výtoně. Jenže opačným...

Spory končí. Řidičům přidají a autobusy se vrátí na třebíčské nádraží

Autobusové nádraží v Třebíči.

Malá autobusová válka v Třebíči mezi radními a šéfy firmy ICOM transport končí. Vedení města uvolní peníze na zvýšení...

8 tipů na dárky pro prarodiče
8 tipů na dárky pro prarodiče

Připravili jsme pro vás hned osm tipů na dárky, které potěší babičku i dědečka.Najdete na iDNES.cz