Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pětina seniorů zažila týrání

  8:22aktualizováno  8:22
Tisícovka obyvatel domovů důchodců teď vyplňuje obsáhlé dotazníky. Výzkumníci se ptají: Co vás trápí? Setkali jste se někdy v rodině nebo v domově důchodců s ústrky nebo týráním? Vadí vám, jak se k vám chovají mladí lidé?
Ministryně Džamila Stehlíková se rozhodla zjistit, zda jsou čeští senioři diskriminováni a týráni. Ilustrační foto

Ministryně Džamila Stehlíková se rozhodla zjistit, zda jsou čeští senioři diskriminováni a týráni. Ilustrační foto | foto: MF DNES

Ministryně Džamila Stehlíková totiž zahájila dosud nejrozsáhlejší výzkum mezi seniory v Česku. Ve spolupráci s odborníky na stáří a sociology chce zjistit, jak se společnost chová ke starým lidem.

Z podobných průzkumů v Evropě přitom vyplynulo, že fyzické nebo psychické násilí zažila až pětina lidí starších šedesáti let.

"Už z prvních desítek odpovědí, které máme k dispozici, vyplývá, že v Česku je nejrozšířenější formou násilí ekonomické," říká Stehlíková. Seniory "vysávají" jejich vlastní děti a vnuci a nenápadným způsobem i ošetřovatelé.

Výzkum běží v Ústeckém a Moravskoslezském kraji a v Praze. Zapojí se do něj třicet domovů důchodců. Podle ministryně bude stát jen padesát tisíc korun a platí jej evropské fondy pro rovné příležitosti.

Stehlíková po jeho vyhodnocení chystá osvětovou kampaň, podle konkrétních výsledků chce také navrhnout i změny v zákonech.

Rodiny seniory vydírají
"Zatím se ukázalo, že finanční násilí je nejčastější. V praxi se už vyskytlo několik drastických případů, kdy složitá finanční situace seniorů, kteří ještě museli vypomáhat dětem, je přivedla k bezdomovectví," říká Stehlíková.

Rozšířeným způsobem finančního násilí je například "všimné" pro pečovatele a sociální pracovníky. Senioři totiž mají pocit, že si dvacetikorunou zajistí lepší péči.

"Ročně tak můžou utratit až tisíce korun," podotýká ministryně. Ale nejčastější jsou příspěvky dětem a vnukům.

"To se ve společnosti považuje za naprosto normální. Důchodce by trpěl pocity viny, kdyby svým mladým nepřispěl," tvrdí Stehlíková. "Dochází tím však k nepřímému vydírání starých lidí," dodává a připojuje příklad ze své psychiatrické praxe v severních Čechách. "Chodila k nám do ordinace paní, která pořád hubla. Obávali jsme se, že má nějaký nádor. Sledovali jsme její případ a nakonec jsme přišli na hroznou věc. Přispívala své dceři a jejím dětem na domácnost tolik, že jí samotné zbývalo jen na housky a trpěla hlady."

Dotazníky mají také zmapovat zkušenost starých lidí s psychickým a fyzickým týráním v rodinách či v ústavech. Poslední průzkum Jihočeské univerzity z roku 2004 ukázal, že téměř 13 % seniorů se setkalo nebo bylo přímou obětí fyzického týrání. Podle odborníků je situace nejspíš horší. Staří lidé se i anonymně stydí přiznat, že selhali jako rodiče a stali se obětí týrání.

Přitom se domácí násilí na seniorech může proměnit v horor. Nevládní organizace Život 90 zaznamenala případ stařenky, kterou našli sousedé zcela vyčerpanou a zmatenou na slamníku v chlívku. Zamykal ji tam její syn a nosil jí jen jednou denně misku s jídlem.

Zničí nás stárnoucí populace?
Senioři v Česku se úplně nejčastěji setkávají s diskriminací kvůli věku: ageismem. Projevuje se názory jako: Proč staří lidé překážejí v tramvaji ve špičce, když mají spoustu času a mohou jet jindy? Staří jsou už k ničemu. Stárnoucí populace bere moc ze státní pokladny a podobně.

"Stává se, že se člověk v nemocnici dozví, že je už příliš starý na určitou metodu léčby, že je jí pro něj škoda. Ne, že by operaci nezvládl, ale jednoduše kvůli věku. To je hrubá diskriminace," uvádí další příklad geriatr Zdeněk Kalvach.

"Jedním z nejčastějších mýtů je, že nás stárnoucí populace zničí, rozrůstá se tu demografická panika," míní Kalvach.

Představa, že staří lidé jsou jen "balastní přítěží", je podle něj omyl. "Mají mnoho aktivit, mnohostranně se podílejí na životě společnosti, potenciál jejich zkušeností je třeba využít. A to dokonce i ekonomicky," říká Kalvach.

Na Západě se hovoří o fenoménu "silver-economy" (volně se tento termín dá přeložit jako ekonomika stříbrných vlasů). Ta seniory chápe jako ekonomicky zajímavou populaci. "Utrácejí přece peníze, které si uspořili na stáří," vysvětluje Kalvach.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, na jihu Moravy vyhlásili kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Doprava na dálnici D1 stále stojí, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémová místa policie zprovoznila v...

Další z rubriky

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

Pod stromy umírá příliš mnoho řidičů. Experti radí kácet a omezit rychlost

Zdemolované auto a strom, do kterého po smyku narazilo.

Zhruba každého šestého mrtvého při autonehodách má na svědomí srážka se stromy. Ta přitom podle dlouhodobých statistik...

Zeman tvrdí, že nevedl kampaň. Experti její hodnotu spočítali na 34 milionů

Prezident Miloš Zeman přijal nabídku do předvolební diskuse televize Nova. Jiří...

Odborníci z iniciativy Rekonstrukce státu vyčíslili cenu kampaně Miloše Zemana před prvním kolem prezidentských voleb....

Najdete na iDNES.cz