Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pětina dětí žije v neúplné rodině

  0:01aktualizováno  0:01
Více než pětina všech dětí v České republice vyrůstá bez jednoho z rodičů. A toto číslo neustále roste. Takzvaných "neúplných rodin" je nejvíce za posledních čtyřicet let. Poslední oficiální údaje hovoří o tom, že bez matky, ale především bez otce žije 488 tisíc dětí.

Může za to především fakt, že se manželské páry v Česku rozvádějí nejčastěji za několik posledních desetiletí. "Sebemenší problémy se dnes řeší rozvodem a důvod je většinou finanční, " říká právnička Eva Jiránková, která se specializuje na problematiku neúplných rodin.

"Ženy se rozvádějí, protože si najdou bohatšího partnera, a muži si zase hledají mladší a reprezentativnější ženy, se kterými zakládají nové a stejně nestabilní rodiny," tvrdí právnička.

Data statistiků jí dávají za pravdu. Jen za posledních deset let přibylo přes sto čtyřicet tisíc rodin, kde děti vyrůstají jen s jedním z rodičů. Bez otce nebo bez matky jsou nejčastěji děti z velkých měst, zejména pak ty, které vyrůstají v hlavním městě Praze.

Pokud se rodiče rozvedou, dítě ve většině případů připadne matce. Podle statistik je to v pětaosmdesáti procentech případů. "Soudy rozhodují velmi rychle a děti až na malé výjimky svěřují ženám," potvrzuje právnička Jiránková.

Matky se pak podle statistiků nejčastěji i s dětmi odstěhují ke svým rodičům. Otcové tak ve většině případů vidí po rozvodu své děti jen zřídka. Výjimkou nejsou ani případy, kdy jim matky neumožňují ani to.

Mnozí z nich se s tím nesmíří a bojují o děti všemi prostředky. Proto může docházet až k tomu, co se stalo desetiletému Janu Kotanovi z Prahy, kterého byl dokonce zabavovat exekutor. Chlapec skončil na psychiatrii.

Nevdám se! Zažila jsem rozvod rodičů
Každé druhé manželství se v Česku rozpadá. Nejvíce potrestané jsou tím zpravidla děti. V neúplných rodinách jich žije bezmála půl milionu.

Sedmadvacetiletá Michaela Karlová tvrdí, že na lásku a vztahy nevěří. "Nikdy se nebudu vdávat. Rozvod mých rodičů, ale hlavně to, co nastalo potom, mě poznamenalo navždycky," prohlašuje dnes mladá žena, která si ve svých devíti letech prošla hotovým peklem, když se znesváření rodiče po rozvodu "přetahovali" o ni a její mladší sestru.

Dívky měly žít s matkou, ale podle jejich slov jim znemožňovala vídat se s otcem. A tak k němu utekly. "Když si pro nás přišla do školy s policisty a soudkyní, cítila jsem jen naprostou bezbrannost a bezmoc," popisuje své tehdejší pocity.

"Křičela jsem a nadávala jim. Sestřičku odnesli do policejního antonu za ruce a nohy," popisuje. "Moji důvěru ve státní aparát to tedy neposílilo," dodává.

V současné době žije v neúplných rodinách téměř jeden a půl milionu Čechů, z toho 488 tisíc dětí. Podle údajů Českého statistického úřadu stojí v čele 85 procent těchto rodin ženy.

Přestože narůstá počet mladých žen, které si pořizují děti "za svobodna", typickou hlavou neúplné české rodiny je žena rozvedená. Rozvodů navíc ve společnosti přibývá - za posledních deset let se rozpadla polovina všech manželství, která lidé v té době uzavřeli.

Odborníci se shodují také na příčinách rozpadu manželství v České republice, které vidí především v konzumním životním stylu a s tím souvisícím nedostatku peněz. "Sebemenší problémy se dnes řeší rozvodem a důvod je většinou finanční," říká.

Rozvedené ženy s dětmi se ocitají v nezáviděníhodné finanční situaci jsou těžko zaměstnatelné a často závislé na bývalém manželovi. "Možná, že i tento fakt ovlivňuje jejich postoj k exmanželům," uvádí psycholog Jiří Šípek.

Vzájemné vztahy rodičů před rozvodem pak odnášejí děti. "Rozvod je vždycky problém a dítě to nese jako trauma," říká psycholožka Alena Kneťová z trutnovského Klubu osamělých maminek. "Moje klinická praxe mi potvrzuje, že děti se často obviňují z rozpadu rodiny, stydí se za to," vysvětluje psycholožka.

"Vyhrocená situace, kdy rodiče používají dítě jako zbraň k vydírání toho druhého, vede k nenapravitelnému poškození psychiky dítěte," varuje Kneťová. Dodává, že takové chování je nepřípustné a ukazuje na nezralost a nezpůsobilost rodičů.

"V takových případech se dítě po prožitém šoku uzavře do sebe, těžko navazuje kontakty a často se mu nedaří začlenit. Do celého života si pak odnáší nedůvěru k druhému pohlaví a bojí se partnerských vztahů," uzavírá psycholožka.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...

Z kluziště u Jošta musel zmizet reklamní vůz, vadil brněnským památkářům

Bruslaře při slavnostním zahájení ve středu 6. prosince překvapilo, že kromě...

Z kluziště na Moravském náměstí v Brně v noci zmizel vystavený mercedes a spolu s ním i reklamní nápisy. Radnici...

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...Najdete na iDNES.cz