Podchod pod třídou Tomáše Bati ve Zlíně podle návrhu Evy Jiřičné a jejího

Podchod pod třídou Tomáše Bati ve Zlíně podle návrhu Evy Jiřičné a jejího studia Al Design. Nahoře je pohled zvenku, dole je interiér podchodu. | foto: Vizualizace: Al Design

Petici za přestavbu Zlína podle Jiřičné podepsal i cestovatel Zikmund

  • 24
Debaty, jak bude vypadat centrum Zlína, neutichly. Navíc je rozvířila i petice, která žádá, aby radnice oprášila studii architektky Evy Jiřičné na přestavbu náměstí Práce a okolí, jež nevyhrála ve výběrové soutěži. Podepsaly ji i osobnosti: cestovatel Miroslav Zikmund nebo rektor Petr Sáha.

"Vítězné návrhy ze soutěže se mi nelíbí," říká Miroslav Zikmund. "Vybírala je odborná komise, ale to ještě neznamená, že musí mít pravdu," naznačil známý cestovatel.

Studii od architektky Jiřičné si objednalo minulé vedení radnice. Jenže současným radním se nelíbilo, že na přestavbu podchodu u náměstí Práce, Gahurova prospektu a parku Komenského nebyla vypsána soutěž, proto letos na jaře kvůli zakázce připravili výběrové řízení. A vítězné návrhy chtějí realizovat.

Petice, pod níž se podepsalo přes 450 lidí včetně řady osobností, se tomu ještě snaží zabránit.

Plánovaná proměna podchodu u svitovského areálu.
Plánovaná proměna podchodu u svitovského areálu.

Plánovaná proměna podchodu u svitovského areálu ve Zlíně a náměstí Práce podle vítězného návrhu.

Šéf krajské policie Bedřich Koutný zase tvrdí, že výběrová řízení byla jen vyhazováním peněz, když už existovala studie Jiřičné za zhruba milion korun. "Návrh paní Jiřičné se mi také víc líbí," říká Koutný.

Petici už má radnice a do 30 dnů na ni odpoví. Už nyní je však téměř jisté, že radní soutěž rušit nebudou.

"Není důvod. Byla to regulérní soutěž. Na argumentaci typu: líbí - nelíbí nemůžu přistoupit. Nevím, co je víc než soutěž, v níž rozhodují architekti," je přesvědčen radní Pavel Jungmann, který má problematiku ve své kompetenci.

Radní: Dění kolem soutěže a návrhů od Jiřičné se zpolitizovalo

Podle Jungmanna se celý problém kolem soutěží a návrhů Jiřičné zpolitizoval. Minulé vedení radnice v čele s primátorkou Irenou Ondrovou této architektce bez výběrového řízení zadalo zpracování návrhu Kongresového centra za více než půl miliardy korun a později také přestavbu sousedního náměstí Práce.

To současní radní považují za nedemokratické, a proto vypsali tři architektonické soutěže, do nichž se přihlásilo na 60 návrhů. Finančně vyšly přibližně stejně jako studie Jiřičné.

Před městskou knihovnou přibude místo k odpočinku v podobě laviček.

Gahurův prospekt. Místo stávajících chodníčků vzniknou cestičky zasazené v terénu.

Vítězný návrh na přeměnu parku Komenského

Za vítězné návrhy sklízí kritiku hlavně podchod u náměstí Práce. Mnozí jej považují za šedivý, nevzhledný, namítají, že je celý z betonu. A vadí jim, že nebude ve vstupní části zastřešený.

Autor návrhu na podchod architekt Pavel Chládek bere výtky s rezervou a pracuje už na modelu projektu. "Nemyslím si, že by měl být podchod barevný. A tím, že jsme zrušili nadzemní část, pustili jsme do něho světlo," vysvětluje Chládek.

Sama Jiřičná dění kolem svého návrhu ve Zlíně nesleduje. Studie si žije vlastním životem. "Nikdo mě kvůli tomu neoslovil," řekla před časem MF DNES Jiřičná.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video