Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Petice za záchranu Karlova mostu chce zastavit jeho opravu

  20:08aktualizováno  20:08
Okamžité zastavení prací na mostě požadují autoři petice, kteří chtějí, aby investor i stavební firma prováděly opravu s ohledem na kulturní význam památky. Zastavení oprav navrhoval již Národní památkový ústav.

Autoři petice chtějí opravy na Karlově mostě okamžitě zastavit. Pod požadavek se podepsalo již přes tisíc lidí | foto: iDNES.cz

Práce na mostě trvají již dva roky a kritizovala je i památková inspekce ministerstva kultury. Majitel památky, hlavní město, ale kritiku odmítá.

Petici za záchranu Karlova mostu organizuje nově vzniklá Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví a podepsalo ji přes 1 400 lidí. Asociace kritizuje státní i další organizace, které mají na ochranu kulturního dědictví dohlížet, a chce o památky pečovat i tam, kde tyto na ni údajně nestačí.

Jednou z prvních věcí, kterou se chce asociace zabývat, je rekonstrukce Karlova mostu. "Disponujeme závažnými informacemi, které prokazují, že jsou porušovány zákony v takovém rozsahu, jaký nemá v evropském měřítku obdoby," uvádí zástupci asociace a svá zjištění plánují brzy zveřejnit na tiskové konferenci.

V pořádku nejsou formality ani samotná oprava

Oprava mostovky a kamenného zábradlí Karlova mostu začala v srpnu roku 2007. Po roce práce kontrolovala památková inspekce ministerstva kultury a shledala závažná pochybení. Ta na jedné straně spočívala v přípravě a v nedodaných povoleních; druhý okruh pochybení se týkal samotné opravy.

FOTografie MOSTU PŘED A PO OPRAVĚ

Snímky památkové inspekce, které dokumentují stav před rekonstrukcí a po ní, najdete zde .

Údajně bylo nahrazeno více kamenných bloků, než doporučil diagnostický průzkum, a kritiku sklidil i způsob, jakým se opracovávaly kamenné kvádry v zábradlí.

Inspekce později konstatovala, že se oprava od doby jejího zjištění provádí lépe, záleží na tom, jak budou napraveny první fáze oprav.

Úředníci chybu uznali jen částečně

Letos v březnu vznikla při Národním památkovém ústavu komise pro obnovu Karlova mostu. Mimo jiné konstatovala, že "památka takového významu je opravována způsobem, který nesplňuje ani základní standardní postupy, používané při opravách jiných kulturních památek".

Památkový odbor magistrátu udělil za opravu mostu letos v létě pokutu. Ovšem dal ji sám sobě, neboť vlastníkem památky je město; pokuta byla ve výši 54 tisíc korun, úředníci tak postihli jen jednu část pochybení, tedy údajné formální nedostatky v dokumentaci. - čtěte Pochybili jsme, uznala Praha a za Karlův most si dala mírnou pokutu

Památkáři chtěli opravu přerušit, probíhá ale dál

Formální nedostatky jsou podle inspekce chybějící nový stavebně-historický průzkum, chybějící prováděcí dokumentace a to, že nebylo vyřešeno a předem schváleno, jak se má opravovat kamenné zábradlí.

"Důsledky byly ničivé. Na Karlův most nastoupily sbíječky a rozbrušovací pily. Kamenné zábradlí začalo být rozebíráno způsobem, který připomínal bourací práce," uvádí nyní asociace. Říká, že z mostu zmizelo mnoho zdravých a zároveň historicky cenných kamenů; kvádry jsou také špatně osazovány.

NPÚ doporučil letos na jaře vlastníkovi památky, aby přerušil práce na mostě do té doby, než vyřeší způsob optimálního dalšího postupu prací. Doporučení bylo součástí rozhodnutí vydaného magistrátem v polovině srpna.

Tento dokument ukládá v zájmu péče o kulturní památku vlastníkovi mostu přijmout řadu opatření, avšak doporučení odborníků zastavit práce mezi nimi není. Stavební práce na Karlově mostě pokračují.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

VIDEO: Kus staré dlažby na novém chodníku s cyklostezkou udivuje Přerov

V přerovské ulici Velká Dlážka zůstal po opravě třináct metrů dlouhý původní...

Údiv i všelijaké narážky vyvolává nyní v Přerově několikametrový úsek ulice Velká Dlážka. Nově předlážděný chodník s...

Dobrovolníci z vlčí hlídky objevili v Krušných horách rysí stopy

Stopa rysa z Krušných hor.

V centrální části Krušných hor se opět pohybuje vzácný rys ostrovid. Stopy objevili minulý týden dobrovolníci z...

Kdo za Ondráčka? Šéfem komise pro dohled nad GIBS by mohl být Chovanec

Milan Chovanec (ČSSD)

Na post šéfa komise pro dohled nad Generální inspekcí bezpečnostních sborů se podle informací MF DNES rýsuje nový...Najdete na iDNES.cz