Miloš Zeman

Miloš Zeman | foto: iDNES.cz

Zeman napadl svobodu projevu. Co vy na to? píše petice politickým špičkám

  • 481
Prezident Miloš Zeman ve své inaugurační řeči nepřímo zaútočil na svobodu projevu. Alespoň podle petice, v níž prezidentova slova odsoudily některé osobnosti veřejného života. Petice adresovaná mimo jiné premiérovi Petru Nečasovi nese například podpisy spisovatele Ivana Klímy, historika Petra Placáka či ředitele Židovského muzea v Praze Leo Pavláta.

Autoři zaslali petici premiérovi Petru Nečasovi (ODS) a dalším politikům. Žádají je o vyslovení jasného stanoviska k Zemanovým slovům (celý text inauguračního projevu najdete zde).

Nový prezident při pátečním uvedení do úřadu v projevu řekl, že chce bojovat proti "ostrovům negativní deviace". Zařadil k nim "kmotrovské mafie", neonacistické bojůvky a tu část médií, která se podle něj zaměřuje na manipulaci veřejným míněním. Zatímco prezidentovo vymezení se proti kmotrům a neonacistům přijali politici mlčky, při kritice médií se řada z nich roztleskala.

Zemanova mediální válka

Prezident v inauguračním projevu nezmínil, která média má na mysli, v nedělním pořadu Partie v televizi Prima ale prohlásil, že nehodlá dávat bilanční rozhovory MF DNES a Lidovým novinám.

"Prezidentovo stanovisko považujeme v celém polistopadovém vývoji za bezprecedentní," uvádí text petice.

Podle jejích autorů prezident v nástupnickém projevu uplatnil vůči části médií princip kolektivní viny. "Paušálním odsouzením připomíná různá prohlášení předlistopadových politiků," uvádí petice.

Kromě ministerského předsedy Nečase je dopis adresován prvnímu místopředsedovi vlády Karlu Schwarzenbergovi (TOP 09), předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavě Němcové, šéfovi Senátu Milanu Štěchovi, předsedovi opoziční ČSSD Bohuslavu Sobotkovi, místopředsedovi sociální demokracie Michalu Haškovi a vicepremiérce Karolíně Peake (LIDEM).

Podle autorů petice by uvedení politici neměli Zemanova slova adresovaná médiím ignorovat ani veřejně podporovat. "Proto Vás žádáme o jasné a jednoznačné stanovisko k těmto programovým záměrům prezidenta Zemana," píše se v petici.

"S peticí se musíme seznámit, víme o ní ode dneška. Po prostudování se rozhodneme, jak budeme postupovat," řekla v ČT k petici mluvčí Hradu Hana Burianová. Nevyloučila, že by se prezident Zeman mohl se signatáři petice sejít.

Text petice

Vážená paní/Vážený pane, 8. března přednesl nový prezident ČR Miloš Zeman i za Vaší přítomnosti ve Vladislavském sále Pražského hradu inaugurační projev, v němž se věnoval mimo jiné médiím.

Označil "podstatnou část českých médií" za jeden ze tří ostrovů negativní deviace (jako další dva jmenoval kmotrovské mafie a neonacistické bojůvky) a prohlásil, že proti těmto třem jevům hodlá bojovat. A vyzval pak přítomné osobnosti společenského života, aby s ním v tomto boji spolupracovaly.

Shromáždění jej za to odměnili spontánním potleskem.

Prezidentovo stanovisko považujeme v celém polistopadovém vývoji za bezprecedentní. Uplatňuje vůči "podstatné části médií" princip kolektivní viny a paušálním odsouzením připomíná různá prohlášení předlistopadových politiků. Zároveň jde o nepřímý, ale zjevný útok na svobodu projevu v České republice. Svoboda a pluralita v médiích je přitom nedílnou součástí svobody a plurality ve společnosti, a pokud představitelé veřejného života budou to, co pan prezident programově vyhlásil, ignorovat, nebo dokonce veřejně podporovat, zpronevěří se závazku, který mají vůči občanům České republiky.

Proto Vás žádáme o jasné a jednoznačné stanovisko k těmto programovým záměrům prezidenta Zemana. Nemůžeme zamlčet, že je od Vás zatím postrádáme.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video